Dersler, ders çalışırken ya da arkadaşlarla muhabbet ederken sabahlanan geceler, partiler; ve tüm bunların getirdiği zaman darlığı ve öğrenciliğin verdiği üşengeçlik derken üniversitede sağlıklı beslenmek pek çok kişi için neredeyse imkansız, özellikle de yurtta kalınıyorsa. Çoğu zaman makarna ya da fast food türü “öğrenci işi” yiyeceklerle günü kurtarmaya çalışsak da sağlıklı beslenmek hayatın her döneminde olduğu gibi öğrencilikte de birçok açıdan çok önemli. Doğru alışveriş ve pratik birkaç ipucu ile yurtta kolaylıkla tüketilebilecek sağlıklı yiyecek alternatiflerine ulaşmak hiç de zor değil.

 

Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi

https://www.bustle.com/articles/44179-10-easy-oatmeal-hacks-to-make-your-breakfast-even-more-delicious

Düşük glisemik indeksi, lifli yapısı ve içerdiği vitamin-minerallerle harika bir yiyecek olan yulaf yurtta yenilebilecek sağlıklı gıdaların da başında geliyor. Sütle pişirerek, portakal suyuyla ya da yoğurtla tüketilebilen yulaf ezmesini muz, elma gibi meyvelerle, kuru meyvelerle ya da çiğ yağlı tohumlarla zenginleştirerek hem besin değerini hem de lezzetini arttırabilirsiniz.

 

Sandviç

screen-shot-2016-12-02-at-00-03-04

En pratik ve isteğe göre şekillendirilebilen yiyeceklerden biri olan sandviç doğru seçimlerle sağlıklı hale getirilebilir. Tam buğday ya da çavdar ekmeği arasına fıstık ezmesi, peynir çeşitleri, füme et, haşlanmış tavuk/hindi göğsü, yeşillik, domates, avokado, ton balığı gibi malzemeler koyarak doyurucu ve sağlıklı bir sandviçi kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

 

 

Makarna

makarna

http://whatwomanneeds.com/simple-tips-to-prepare-healthy-pasta/

Pratikliği, ulaşılabilirliği ve ekonomik oluşuyla öğrenciler için vazgeçilmez olan makarnayı sağlıklı hale getirmek mümkün. Normal makarna yerine besin değeri daha yüksek olan tam buğday unlu makarna seçip domates püresi, tavuk göğsü, mantar, çeşitli baklagiller, peynir, yoğurt; kabak, havuç, brokoli, tatlı patates, kırmızı biber gibi sebzelerle birleştirerek sağlıklı, lezzetli ve doyurucu bir öğün elde etmeniz mümkün.

 

Tost makinesinde pişirilen yiyecekler

https://yemekzevki.com.tr/tost-makinesinde-pratik-izgara-tavuk/

https://yemekzevki.com.tr/tost-makinesinde-pratik-izgara-tavuk/

Tava ve ocakla uğraşmak istemeyenler için tost makinesinde et ve sebze pişirmek pratik bir alternatif olabilir. Pişirme kağıdı serdiğiniz tost makinesinde yağsız pişirdiğiniz et, köfte ve sebzelerle protein değeri yüksek bir öğünü pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bunların dışında ana yemek için fast food yerine okul/yurt yemekhanesini tercih ederek günde en az bir öğün sebze yemeyi garantileyebilirsiniz. Atıştırmalıklar için de yoğurt, süt, havuç, salatalık, meyve ya da yağlı tohumlar gibi sağlıklı alternatiflere yönelebilirsiniz.

Leave a Reply

2 comments

 1. Erdem Erdoğan

  Son derece boş bir yazı. Sağlıklı diye başlık atılmış ancak yulaf ezmesinin sağlıklı olduğunu sonucuna nasıl varıldı? İçinde çok miktarda gluten var. Hadi onu geçelim yemekhaneye gitmek bizim aklımıza gelmemişti, teşekkürler.

 2. Irmak Karademir

  Erdem selam! Yulaf esasen gluten içeren bir besin değil :) Üretim bandında ya da yetiştirildikleri alanda temasta bulunduğu diğer besinlerden bulaşabiliyor elbette ama ambalajda belirtiliyor zaten bu durum.

  http://www.cureceliacdisease.org/faq/do-oats-contain-gluten/

  Kaldı ki glutenin çölyak hastası ya da gluten intoleransı olmayanlar için glutenin zararlı olduğuna dair bir sonuca varılmış değil bildiğim kadarıyla. Aksine, bu tür rahatsızlık ya da hastalığı olmayanların glutensiz diyet uygulamalarının gereksiz olduğunu ve hatta olumsuz sonuçlar doğurabileceğini söylüyor doktorlar. Eğer güvenilir bir kaynağa dayanarak söylüyorsan bunu, paylaşırsan çok sevinirim bilgilenmiş olurum ben de. Bunun ötesinde yulaf ezmesinin sağlıklı olduğu sonucuna nasıl ulaştığım şurada özetlenmiş referanslarla birlikte;

  https://draxe.com/are-oats-gluten-free/

  Yurtta sağlıklı beslenme için senin bir önerin ya da konu üzerine nasıl “boş olmayan” bir yazı yazılabileceğine dair fikrin varsa paylaş lütfen, merakla bekliyorum. Yorumun için teşekkürler :)

  -1
Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu