1. Odanız için alışveriş listesi yapın.

Yurda taşınmak sizin için yeni bir maceraysa ne götürmeniz gerektiğini bilemeyebilirsiniz. Bu konuda biraz düşünüp araştırma yapıp bir liste çıkartmak hem eşya toplarken, hem de gerekli eşyaları satın alırken büyük kolaylık sağlayacaktır.

yurtodasi

  1. Odanızı düzenlerken dinlemek için bir müzik listesi hazırlayın.

Bir şeyleri toplamak, paketlemek ve düzenlemek dünyanın en eğlenceli aktivitesi değil. Neyse ki sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir dinleme listesi, bir çift kulaklık ve tek başına yapmaktan utanmadığınız çılgın dans hareketleriyle her şey eğlenceli hale gelebilir.

  1. Kıyafetlerinizi bavula askılarıyla koyun.

Yerleşmek için çok vaktiniz olmayacaksa veya buruşma ve ütüleme çilesini çekmeye niyetiniz yoksa, biraz yer kaybetme pahasına da olsa, giyeceklerinizi askılarıyla taşımak isteyebilirsiniz. Böylelikle onları hemen çıkartıp asabilir, hem de evde askıdan çıkartıp bavula koyup, bavuldan çıkartıp yeniden askıya asmak işinden kurtulursunuz.

yurtodasi3

  1. Yerleşmek için erken gelin.

Son anda gelmek hem stresli, hem de yatağınızı seçme, yerleşme gibi konularda dezavantajlı olabilir. Odanızı telaşsız bir şekilde yerleştirip çevreyi tanımak için biraz zaman ayırmak gibi planlarınız varsa biraz erken gelmek harika bir seçenek.

  1. Benzer şeyleri birlikte paketleyin.

Kitaplar kitap defterle, kıyafetler çoraplarla… Bir şeyi unutmadığınıza emin olduğunuz gibi, yerleşirken de neyin nerde olduğunu bilip, hiçbir şeyi kaybetmeden, gerekli olanı hemen bulup çıkartarak rahat bir taşınma süreci geçireceksiniz.

yurtodasi4

  1. Eşyalarınızı geceden hazırlamış olun.

Yola çıkmadan hemen önce hazırlanmak ancak unutulmuş bir yığın eşyayla sonuçlanabilir. Bu hataya düşmeyin, eşyalarınızı geceden hazırlayın, bavulunuza koyun.

  1. Eşyalarınızı yerleştirmek dışında halletmeniz gereken formaliteler varsa, bunları yapmak için her şeyi yerleştirmeyi beklemeyin.

Herkes yerleşirken sıralar daha kısa, ortak alanlar daha ferah, yollar ve girişler daha az kalabalık olur. Bu sihirli zaman aralığını yararınıza kullanın. Okulla ilgili veya başka bürokratik işleriniz varsa onları bitirip ortadan kaldırdıktan sonra odanızı düzenlemeye ve yerleşmeye devam etmek daha pratik olacaktır.

  1. Gelecek mevsim için de birkaç kıyafeti yanınızda getirin.

Hava henüz sıcak olabilir ve kazaklarınızı getirmek için bol bol vaktiniz vardır ama havaya güven olmayacağı gibi, birkaç hırka çok da yer kaplamaz. Bonus: Ani hava değişimleri için küresel ısınmayı suçlayın ve onu engellemek için ufak şeyler yapın.

yurtodasi2

  1. Yerden tasarruf etmenize yardımcı olacak fikirler düşünün.

Yurt odaları yer konusunda pek konforlu değil ne yazık ki. Çoklu askılıklar almak, tişörtleri katlamak yerine rulo yapıp dikine yerleştirmek, takılarınızı düzenlemek için asılabilir ufak ürünler almak, birçok şeyle giyebileceğiniz kıyafetlerinizi yanınıza almak, yatağınızın kenarına sabitleyebileceğiniz cepli aparatlardan almak… gibi bir çok çözüm bulabilirsiniz. Yeterince araştırma ve birkaç denemeyle başarılı
olacak bir plan.

  1. Elektronik aletlerinizle ilgili her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olun.

yurtodasi5Unutulan kablolar ucuza değişmediği gibi, kendinizi şarj aletiniz ve hiçbir tanıdığınız olmadan, yüzde bir şarjı kalmış bir telefonla, başka bir şehirde bulmak hoş bir tecrübe olmayabilir. Kulaklıklarınız ve bilgisayarınız için gerekebilecek her türlü kablo, şarj aleti ve diğer gereçlerin yanınızda olup olmadığını iki kez kontrol edin.

 

  1. Kullanmanız gereken ilaçları ve basit ilk yardım malzemelerini getirdiğinizden emin olun.

Yurdunuza taşındığınızda eczanenin yerini hemen öğrenemeyebilir, gitmeye fırsat bulamayabilirsiniz. Kronik bir hastalığınız sebebiyle kullandığınız ilaçlarınız varsa, gribe ve ağrıya karşı kullanmaya alışkın olduğunuz ilaçlarla birlikte yanınızda getirin. Yara bandı, yaşantınızda kullanıyorsanız sıcak/soğuk kullanılabilen jel paketleri, pastil, biraz pamuk, mendil, lensleriniz varsa solüsyon gibi malzemeleri de ekleyebilirsiniz.

 

Görsel Kaynakları:

http://www.ashleybrookenicholas.com/2015/09/college-packing-list.html/#_a5y_p=5269726

http://www.houseontheway.com/12-tips-for-college-move-in-day/

https://theswirlblog.com/2015/07/21/pack-smarter-not-harder/comment-page-1/#comment-46

https://www.buzzfeed.com/twopoodles/hacks-for-your-tiny-closet?utm_term=.ibeDLQ9a8v#.sdjyVPqk1Y

Excellent Dorm Room Ideas for Guys

Leave a Reply