Köklü voleybol kulüplerinden biri olan Türk Hava Yolları kulübü bu yıl unutulmayacak bir geri dönüş yazmaya hazırlanıyor. Geçen yıl ligi 6. olarak tamamlayan kulüp bu yıl sağlam ve kilit nokta oyuncuları bünyesine katarak ligde şu an 3. durumda.

Uzun yıllardır Sultanlar Lig’inde ilk sıralarda görmeye alıştığımız isimler Vakıfbank, Eczacıbaşı, Fenerbahçe ve Galatasaray’dı. Ancak bu isimler değişecek gibi duruyor. Kulübümüz 1979 yılında kuruldu ancak 92-93 senesinde ligden çekildi. Sonrasında 2016 yılında İlker Aycı’nın kulüp başkanı olmasıyla beraber kulüp tekrar liglere geri dönme kararı aldı. 3. ligden başlayarak ve her yıl lig atlayarak şu an Sultanlar Ligi’nde bulunan takım aynı zamanda uluslararası müsabaka olan CEV Challenge Kupasına katılmaya da hak kazandı. 2018’de Sultanlar Ligi’ne geri dönen takım yaz aylarında voleybolun yükselen yıldızlarını kadroya dahil etti. Büşra Kılıçlı kadronun kemik isimlerinden. Uzun yıllar Eczacıbaşı’nda oynadıktan sonra, kariyerine THY’de devam eden orta oyuncu takıma büyük tecrübe katıyor. Bu kemik kadroda Polen Uslupehlivan Ünver’de yer alıyor. Uzun yıllar Vakıfbank’ta oynadıktan sonra Fenerbahçe’ye transfer olan pasör çaprazı pozisyonunda kariyerine THY’de devam etmekte. İki tecrübeli ismin takıma olan katkısı büyük. Takım kaptanı genç neslin önemli oyuncularından Şeyma Ercan. Eczacıbaşı ve Fenerbahçe’ de oynayan isim bu yıl takıma katıldı. Yıldız isimlerden bir diğeri de Ebrar Karakurt, 2019 FIVB Ligi Rüya Takımı’nda yer alan oyuncu son dönemin en iyi pasör çaprazlarından. Özgenur Yurtdagülen ve Aslı Kalaç’ ta yeni neslin tecrübeli orta oyuncularından. Takımın liberosu ise deneyimli oyuncu Merve Dalbeler Aslan. Uzun yıllar Fenerbahçe’de forma terletmiş milli takım oyuncusu kulübün bu dönemki son transferi oldu. Takım henüz yeni, ancak oyuncuların arasındaki uyum ve senkronize bunun bir problem olmadığının örneği. Bu yılki maçlarında ana yenilgilerini Vakıfbank ve Fenerbahçe’ye karşı aldı. Ancak sonraki maçta Vakıfbank 3-2 yenerek şampiyonluk yarışını bırakmadı.  

Ligde yeni katılan takımlarla oluşturulan heyecan dolu ortamlar her açıdan avantajlı. Bu durum hem altyapıdaki yeni katılan oyunculara daha fazla sayıda kulübü tanıma ve kariyerlerine daha fazla tecrübe katma açısından hem de ligdeki her takımın daha iyi seviyelerde oynamasına yardımcı oluyor.  Sultanlar Ligi uzun zamandır 4-5 takım arasındaki mücadelelerle dikkat çekerdi ve biz yıldız isim dediğimiz oyuncuların transferlerine bu takımlar arasında şahit olurduk. Bu durum değişecek gibi duyuyor. THY’nin oluşturduğu kadro hem tecrübeli isimlere hem yeni yıldızı parlayanlara sahip. Bunun dışında kemik kadroda yerli oyuncuların olması ve bu oyuncuların uzun zaman altyapılarda yer aldıktan sonra ana kadrolara geçiş yapmış olması açısından, şimdiki altyapılar için çok önemli. Bu durum alt yapıdakiler için gelecekte sahip olacakları kariyer konusunda umut verici bir gelişme. Voleybol Türkiye’de çok sevilen ve çocukların küçük yaştan itibaren yönlendirildikleri bir spor.  THY gibi spor kulüplerinde kaliteli altyapıların artması ve çocukların daha da spora yönlendirilmesi dileğiyle…

Leave a Reply