Yemekhaneye Yine Zam Geldi

Artık fix menü için istenilen ücret dört lira kırk kuruş.

b_tabildot

Bilkent Üniversitesi Yemekhane

Son zammın üzerinden henüz yedi ay bile geçmemişken bir başka yemekhane zammı ile karşınızdayız.

13925768_1750633325209935_63981741103628689_o

Kafeteryalar İşletmesi Müdürlüğü’nün sitesinden

En son ikinci yarıyıl ile birlikte yemek ücretlerine zam getirilmişti. 1 Ağustos 2015 itibariyle üç lira yetmiş beş kuruş olan yemek ücretleri, dört lira on kuruşa ulaşmıştı. Şimdi, yeni zam ile birlikte fiyatlar dört lira kırk kuruş olarak tekrar yükseltildi. Bir önceki zam ilan edildikten sonra Bilkent öğrencilerinin tepkileri sosyal medyaya fazlasıyla yansımıştı. İş bununla da kalmamış öğrenciler sosyal platformlar üzerinden örgütlenerek bu durumu eleştirmek için yemekhanede bir boykot düzenlemişlerdi. 27 Ocak’ta başlayan ve birkaç gün boyunca devam eden boykot önemli mesajlar vermiş ancak başarıya ulaşamamıştı.

Üniversitenin kaç kişiye ev sahipliği yaptığı düşünülürse, ilk günde yüz kişi civarında olan boykota katılım belki de ses getirmek için yetersiz kalmıştı. Yine de boykotta vurgulanmış olan
mesajlardan biri hem bu konuyla ilgili yazmış olduğumuz gazete haberimizde hem de hepimizin zihinlerinde yer etmişti. Türkiye’de asgari ücrete getirilmiş olan artışın yüzde üç artı üç olduğu, fakat okulumuzda yemek ücretlerine getirilen zammın yüzde yirmi beş olduğuna grup sözcüsü tarafından değinilmişti.

Yemekhane boykotundan

Yemekhane boykotundan

Benim okula giriş yaptığım 2012 senesinde yemekhane fiyatı fix menü için üç lira otuz kuruştu. Sonraki iki yıl boyunca da bu fiyat sabit kaldı. 1 Ağustos 2015’te fiyat ilk olarak üç lira yetmiş beş kuruşa çıkarıldı. Bunun akabinde 2016 Ocak ayında fiyat dört lira on kuruş olarak tekrar düzenlendi. Şimdi, bu zam neden Ağustos ayının ortasında yapıldı diye sorulacak olursa, popüler düşünce ‘bir yılda üç kez zam yapıldı’ denilememesi için olduğu. Tabii tatil rahatlığıyla öğrencilerin büyük bölümünün zaten kampüste bulunmaması ve bu tür gelişmeleri de takip etmiyor olması insanın aklına gelen sebepler arasında. Dönem başlayınca ve biz ders telaşına kapılınca aradan çok zaman geçmiş, ‘iş işten geçmiş’ olacak.

Bir yıl içerisinde bir liradan daha fazla artmış olan bu fiyatlara karşı öğrenciler elbette tepkili. Şöyle ki, kapsamlı burs ile yurtta kalan ve üç öğün için de yemekhaneyi kullanması gereken kişilerin sayısı azımsanamayacak düzeyde. Bu artış ise onları epey zor duruma sokacağa benziyor. Şahsen beni asıl rahatsız eden nokta Bilkent bir vakıf üniversitesi olduğu için böyle sıkıntılar yaşıyor olmamız. Ankara Üniversitesi’nde yemek fiyatı üç lira yapılmış ve bu durum fazlasıyla tepki toplamışken ODTÜ’de fiyatlar 22 Şubat tarihinden beri iki lira on beş kuruş.

Haberimi yeni Bilkentlilere ‘kusura bakmayın’ diyerek bitirmek istiyorum. Aslında bu sıralar bizden beklenen daha çok okul tanıtımı ve yeni dönem etkinlikleri üzerine yazılar yazmamız. Onları da yazacağız; Bilkent güzel okul, merak etmeyin.

 

Konuyla ilgili bir önceki yazımız: Üçü Ödeyen Bir’i de Öder – Bilge Güney

Bilkent Üniversitesi Kafeteryalar İşletmesi Müdürlüğü

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu