Yapıların Kadrajla Buluşması : Mimari Fotoğrafçılık

Frank Lloyd Wright, “Mimarlık, biçim haline gelmiş yaşamdır”, der. Mimarinin en yalın tanımlarından birisidir bu. En temel gereksinimlerimizden biri olan barınmayı karşılarken sanatsal dürtülerimize hitap eden estetik bir bütünlükte bir araya getirilmesi amaçlanan yapılar demektir. İnsan gereksinimlerine hizmet etmeye, onun ihtiyaçlarını gidermeye, fark ettirmeden veya gözler önüne sererek insan yaşamında kolaylık sağlamaya özen gösteren mimari, aynı zamanda estetik bütünlüğü bünyesinde barındırarak şehre, mekana, insana ve duygulara sanatla dokunmayı amaç haline getirmiştir.

Hoang Long Ly

Fotoğraf, sanatla buluştuğunda, kişi gördüklerini çeşitli  tekniklerle görsel bir materyale dönüştürür. Geçmişin görsel kanıtı olmasının yanında fotoğraf, o anın değerini de zamansızlaştırmayı başarabilir. Bu yönden bakıldığında, kadraja giren ögelerin yarattığı kompozisyon ve beraberinde doğru kullanılmış fotoğraf teknikleri ve zamanlama, çekilen fotoğrafı bir sanata dönüştürebilir.

Bejagan Cardenas

Mimari Fotoğrafçılık ise binaların, şehrin, mekanların fotoğraflanmasıdır. Binaların oluşumunun belgelenmesi, tanıtımının yapılması, geçmişten günümüze değişiminin gözlemlenmesi gibi mesleki alanda bazı amaçları olmasının yanında fotoğrafı, mimari ögelerle birleştiren bir sanat çalışmasıdır.

Michal Grosman

Mimari ile fotoğrafın buluşması ve mükemmel düzenin, ışık ve açı oyunlarının ortaya çıkışı, yakın çekimlerde görülen strüktür detayları ve bunun önceden düşünülmüş ve tasarlanmış ince nüansları… Renklerin ve aydınlatmaların ambiyansa kattığı değer ve bütün bunların doğru açılarda ve doğru bir zamanda görselleştirilmesi… Son zamanlarda gözlerimi alamadığım ve yazımın eşlikçileri olan bu görseller, aslında yazamadıklarımı anlatmak için buradalar zaten.

Daniel Cheong

Mike Hollman

Matthias Haker

 

Kaynaklar:

https://www.istanbulfotografmerkezi.com/mimari-fotografcilik/

http://www.photographymad.com/pages/view/guide-to-architectural-photography

 

Görsel Kaynaklar:

https://www.huffingtonpost.com/2014/12/12/art-of-building-photograp_n_6317646.html

http://www.topteny.com/top-10-best-architectural-photographers-in-the-world/

https://www.icmimarlikdergisi.com/2017/11/16/mimari-fotograflarla-yapilara-farkli-acidan-bakmak/

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu