8

Perşembe (Vona)

Karadeniz, yeşili, denizi, tarihi ve insanıyla çok güzel bir bölgemiz. Özellikle de Ordu ili bu açıdan eşsiz bir yer. Babamın Ordu-Perşembeli(Vonalı) olmasına rağmen uzun senelerdir buraya gelme fırsatı bulamamıştık. Bu yüzden de  ailemle gidip, gezmeye karar verdik.

Vona’ya gelince, burası güzel, huzur verici, tatlı mı tatlı, minik bir ilçe. Yemyeşil tepeleri, kırmızı kiremitli evleri ve balıkçı kasabalarını andıran deniziyle insanın içini açıyor. Zaten, Vona(Perşembe) ülkemizdeki sakin şehir (cittaslow) unvanını almış 9 belediyeden biri.

7

Hoynat Adası

Eğer Yolunuz Düşerse…

Ordu-Perşembe arasındaki kıyı boyu gezilmeye, görülmeye değer balıkçı köylerini, eşsiz manzaralı tepeleri barındırıyor. Denizin güzelliğine ve havanın temizliğine ise diyecek laf yok…

Bilmenizi istediğim esas nokta ise yolcuğunuza nerede mola vermeniz gerektiği. Manzaranın keyfini çıkarıp, lezzetli bir yemek istiyorsanız, bir de sıcak bir karşılama ve rahat bir ortam arıyorsanız “Vonalı Celal”in yeri tam size göre.

1

Tarihçesi

Vonalı Celal Usta 1972 yılında açmış bu mekanı, o keşfettiğinde tabii ki böyle bir yerleşke yokmuş. Kendi emeğiyle geliştirmiş, büyütmüş tesisi. Şimdi kocaman, güzel bir yer. Hoynat Adası’nın tam karşısına kurulu restoran martıların uçuşunu izlemek için ideal bir yerde. Nesli tükenen tepeli karabataklara ev sahipliği yapan Hoynat Adası eskiden denizcilere liman görevi de görmüş.

3

2

Ne Yemeli?

Buraya kadar gelmişken Hasbi Usta’nın pişirdiği balıkları yemeden gitmek olmaz. Özellikle barbun veya levrek, yanında da salata yemenizi öneririm. Balığınız bittikten sonra tabağınızı denize doğru uzatırsanız martıları besleyebilirsiniz ki çok zevkli, sakın korkmayın! Eğer kahvaltı yapmamışsanız omlet ve patates kızartması yanında da nefis bir çayla güne başlayabilirsiniz.

Vonalı Celal ve Süleyman kardeşlerin işlettiği tesiste aklınıza gelebilecek her şeyin turşusu yapılıyor, bilhassa lahana, kiraz, salatalık, erik ve domates turşuları pek lezzetli. Celal Usta Paskalya’da yumurta turşusu bile yaptıklarını söyledi, gerisini siz düşünün.

4

Biz ilgilerinden çok memnun kaldık, daha ilk girişte müdür Cemal Bey bizi çok sıcak karşıladı. Hizmetleri, sohbetleri çok hoş… Fiyatlara gelince de öğrencilere kolaylık sağladıklarını söylüyorlar.

5

 

Fotoğraflar için kaynakçalar

https://www.google.com.tr/search?q=per%C5%9Fembe&biw=1680&bih=919&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwiDutag84HKAhXKOxoKHXqmCQoQ_AUIBygC#imgrc=0QM08tXrCXA4aM%3A

https://www.google.com.tr/search?q=hoynat+adas%C4%B1&biw=1680&bih=919&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiwhd-I8oHKAhUBMCwKHQIlAAQQ_AUIBigB&dpr=1#imgdii=k7V_f4XaeWIRcM%3A%3Bk7V_f4XaeWIRcM%3A%3Biut1FpGovQ3SWM%3A&imgrc=k7V_f4XaeWIRcM%3A

Leave a Reply