Türk Kahvesi dendiğinde aklınıza gelen bir görüntü var mı? Filtre kahvenin hissettirdiği yalnızlıktan uzak, daha çok birleştirici hisler olabilir mi? Gelin birlikte Türk Kahvesinin bizlere eşlik ettiği anlara bakalım: tatlı bir sohbete ihtiyaç duyduğumuzda, yediğimiz yemeğin ağırlığıyla uyuklaya kaldığımız anlarda, odaklanma seviyemizi arttırmak istediğimiz zorlu bir sınav öncesinde…

Hayatınızda olmasından güven duyduğunuz ve çıkarmayı bir an bile düşünemediğiniz dostlarınız, görüşmeyi asla ihmal etmediğiniz aileniz, kütüphanenize eklemeyi görev bildiğiniz her yeni kitap, kullanmaktan vazgeçmediğiniz kupanız, gittiğiniz tatil yerlerinde almayı unutmadığınız hediyelik eşyalar ve küsmeyi bırakın mesafe koymaktan korktuğunuz bitter çikolatanız… Tüm bu örnekler, her birimiz için olmasa da birçoğumuz için alışkın olduğumuz duygular uyandırmış olabilir. Yukarıdaki maddelerde hissettiğimiz her duygu, bir bağlılık, bir gelenek kısacası bizi iyi hissettiren alışkanlıklarımızdan oluşuyor. Geçici bir heves veya modası olan bir içecek değil. Daha çok kökleri olan ve insanlara çoğunlukla güven duygusunu hissettiren bir alışkanlık diyebiliriz.

 

Türk Kahvesiyle yapılan sohbetler unutulmaz, içtiğimiz kişiler belleklerimizde canlı kalır ve acısı içildiğindeyse kırk yıllık hatırdan söz edilir.

 

2003 yılında Türk kahvesi, UNESCO’nun kültürel miras listesine girdi. Böylece değerini bilmemiz gerektiğini bize hatırlatmış oldu. Peki bu kendine has pişirme tekniği, lezzetli tadı ve geleneksel bir dokuya sahip olan Türk Kahvesi nereden geliyor? Kahvenin kökeni Habeşistan olarak bilinmektedir. Daha sonra Yemen’e geçmiş ve böylece tüm Orta Doğu’ya yayılmıştır. “İlk bilgiler 10. yy’de bir Arap doktoru olan Rhazes’e uzansa da, kullanım MS 575 yıllarında başlar. Bazı araştırmacılara göre kahve adının kahvenin üretim beşiği olan Güneybatı Etiyopya’nın Kaffa şehriyle ilgisinden geldiği tahmin edilmektedir.”

 

 

“Kahvenin Osmanlı İmparatorluğu’na gelişi konusunda iki rivayet vardır. Birincisine göre, 1554 yılında Suriyeli iki girişimci tarafından İstanbul’a getirilir. Diğer rivayete göre Yemen Valisi olan Özdemir Paşa kahve çekirdeklerini İstanbul’a getirir ve onun sayesinde saray kahveyle tanışır.”

 

 

 

 

Biliyor muydunuz?

 

 • Bir fincan Türk kahvesi yaklaşık 46 kalori içermektedir.

 

 • Bir fincan Türk kahvesi 11,5 gram şeker içerir.

 

 • Ortalama bir çikolata barında 30 miligram kafein varken, bir fincan kahve 100 ile 150 miligram civarında kafein içerir.

 

 • Her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve dünya çapında en popüler içecektir.

 

 • Kahve, Avrupa’da ilk olarak Arap şarabı olarak tanındı. “coffe” (kahve) kelimesi, Arapçada şarap anlamına gelen “kahwa” kelimesinden gelmektedir.

 

 • Bir Arap kahve ağacı, toprağa ve iklime bağlı olarak yılda 5.44 kilograma kadar kahve üretebilir.

 

 • Kahve ağaçları kendi kendilerine polen yayarlar.

 

 • İlk kahve içicileri olan Araplar, kahvelerini pişirme sürecinde baharatlarla tatlandırmışlardır.

 

 • Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra ve soğumaya başladığında, buharlaşan aromayı oluşturan yaklaşık 700 kimyasal madde bırakırlar.

 

 

Hangi rahatsızlıkları önler?

 • Şeker hastalığını
 • Alzheimer ve Parkinson hastalığı
 • Migren
 • Kalp rahatsızlığı
 • Safra taşı
 • Karaciğer yağlanması
 • Kolesterol
 • Yüksek tansiyon
 • Depresyon

 

 

Nasıl yapılır?

Öncelikle her fincan için 2 çay bardağı Türk Kahvesi cezveye koyulur. Cezvenin bakır olması kahveden en iyi tadı almanızı sağlar. Suyun içme suyu ve soğuk olması da önemlidir. Klorlu çeşme suları kahvenizin lezzetini bozabilir. Eğer sade yapıyorsak şeker koymuyor, az şekerli yapıyorsak 1 çay kaşığı, orta yapıyorsak 2 çay kaşığı, şekerli yapıyorsak 4 çay kaşığı ekliyoruz. Hafifçe karıştırıyor ve kahvelerin tamamen suya karışmasını sağlıyoruz. Kısık ateşte olabildiğince karıştırmadan kendi halinde bırakılmalıdır. Köpüğünün olması için karıştırmamak çok önemlidir. Kahvenin köpüğünün sönmemesi için kısık ateşte pişirilen kahve çok beklemeden ateşten alınmalıdır.

Yavaş yavaş pişen kahvemiz köpüklenip kabarmaya başladığında fincana biraz köpük alıyor ve cezveyi hemen ocağa koyuyoruz. Bu yaptığımız ilk taşımı almaktı. İkinci taşımı da kahveyi hafif kaynatarak alıyoruz.

 

Vedat Milor’un hata olarak gördüğü ve es geçilmemesi gereken bir diğer önemli nokta ise “Kahve demlenirken fazla karıştırma ile oluşan türbülans kahvenin fazla çözülmesine ve istenmeyen aromaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Kahve ısıtılmadan önce karıştırılmalı.”

 

Türk Kahvesi ile ilgili kitaplar okumak isterseniz Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmalar Derneği’nin sitesinde bir kitap köşesi var. (http://www.turkkahvesidernegi.org/iletisim/online-satis/ONLINE-SATIS-FORMU/59/206/0 )

 

 

Kaynakça

http://aregem.kulturturizm.gov.tr/TR,76265/turk-kahvesi-kulturu-ve-gelenegi-unesco-insanligin-somu-.html

http://www.beyaztarih.com/resimlerle-tarih/detay/kirk-yillik-hatrin-sahibi-turk-kahvesi

http://turkkahvem.blogcu.com/turk-kahvesinin-tarihcesi/4557565

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1274983-turk-kahvesinin-faydalari-nelerdir/2

http://www.turkkahvesidernegi.org/tkkad/kahve-hakkinda/KAHVE-HAKKINDA/57/92/0

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1274983-turk-kahvesinin-faydalari-nelerdir/8

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1225437-turk-kahvesinin-faydalari/13

http://www.turkkahvesidernegi.org/tkkad/kahve-hakkinda/KAHVE-HAKKINDA/57/92/0?LPN=1

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/vedat-milor/daha-iyi-bir-turk-kahvesi-mumkun-29583240

http://www.hurriyet.com.tr/7-adimda-bol-kopuklu-turk-kahvesi-yapin-40388579

http://yemek.com/turk-kahvesi/

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770×0/58bff88467b0a92cf42593e0

http://en.besiktas.bel.tr/category/newcomers-guide/

https://i.cnnturk.com/ps/cnnturk/75/0x0/54afee64f493b823f8400157

 

 

 

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu