“Triple Double”ı Normalleştiren Adam: Russell Westbrook

Ya hep ya hiç! Birçok başarılı spor insanının felsefesi olan bu söz, aslında sporda kazanmanın ne kadar önemli olduğunu özetlemektedir. Peki kazanmak için sadece iyi oynamak yeterli midir? Yapılan araştırmalar göstermektedir ki maç kazanmak için her ne kadar oynanan oyunun payı büyük olsa da, sporcuların maça mental olarak hazır olması da gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılan bir araştırma sonucunda, Dr. Chris Stankhovic “Hırs ve Amacın Kazanmaktaki Önemi” isimli bir makale yayımlamıştır ve bu makalede sporcuları asıl zorlayanın oynadıkları oyundan çok, kendilerini “mental anlamda” geliştirmeleri olduğunu öne sürmüştür. Örneğin, oyuncular kendilerini motive etmeye ve hedefe odaklanmaya çalışırken oldukça zorlansalar da; mental anlamda kendilerini geliştirdiklerinde, kazanmak için en büyük adımı atmış olurlar. Bu noktada 2013-2014 sezonunda üç kere diz ameliyatı geçiren Russell Westbrook, bu araştırmayı doğrulayan en önemli örneklerden biri olarak gösterilebilir. Westbrook, pek çok spor yorumcusunun “Bir daha eskisi gibi basketbol oynayamaz” yorumlarına rağmen inanılmaz bir geri dönüşe imza atmış ve performansını her geçen sezon geliştirmiştir. Westbrook’a bu geri dönüşünün arkasındaki sırrın ne olduğu sorulduğunda ise şu cevabı vermiştir: Odaklanmak, çalışmak ve inanmak…

Her şeye ‘neden olmasın’ mantığı ile yaklaşırım

Bu sözler, Oklahoma City’nin deplasmanda Denver Nuggets’ı 105-106 yendiği maçta elli sayı, on altı ribaunt, on asist ile oyuna katkıda bulunan ve son saniyede on bir metreden attığı üçlük ile maçı takımına kazandıran Russell Westbrook’a ait. Her ne kadar Oklahoma City’nin galibiyeti takım için önemli olsa da galibiyetin önüne geçen başka bir durum vardı: Westbrook, elli beş yıl aradan sonra, bu sezon, kırk ikinci kere üç istatistikte de çift haneli skorlaraulaşarak Oscar Robertson’ı geride bırakıp “bir sezonda en çok ‘triple double’ yapan oyuncu” olarak tarihe geçmişti.

westbrookds

Oysa ki NBA tarihine bakıldığında bir sezonda en fazla sergilenen “triple-double” performansları 1960-1990 yılları arasında genelde Oscar Robertson’ın önderliğinde kaydedilmiştir. Aşağıda, NBA’in bir sezonunda en fazla yapılan ‘triple double’ listesini görmek mümkündür:

 1. Russell Westbrook 2016-2017- 42
 2. Oscar Robertson 1961-1962-41
 3. Wilt Chamberlain1973-1974- 31
 4. Oscar Robertson 1960-1961- 26/Oscar Robertson 1962-1963- 26

      9. Magic Johnson 1981-1982- 18- Russell Westbrook 2015-2016-18

     10.  Magic Johnson 1988-1989- 17

Yukarıdaki listenin de gösterdiği üzere elli beş yıl aradan sonra bir ilki gerçekleştiren Russell Westbrook’un başarısı, gerçekten kayda değerdir. Bleacher Report’un haberine göre, Westbrook’un bu sezon yaptığı kırk ikinci triple double’dan sonra kendisine konuyla ilgili ne düşündüğü sorulduğunda ise şu sözleri söylemiştir ve sosyal medya hesabından aşağıdaki açıklamayı yapmıştır.

            Bana verilen inanılmaz yetenek ve savaşma gücü için minnettarım. Takım arkadaşlarıma, teknik ekibe, organizasyona, beni destekleyen insanlara ve her zaman bana inanan aileme çok teşekkür ediyorum.

westbrook

Russell’ın 2016-2017 sezonundaki başarıları bununla sınırlı değildir. Westbrook, Oklahoma City’nin Orlando Magic’i 114-106 yendiği maçta, elli yedi sayı, on üç ribaunt ve on bir asist yaparak NBA’in bir sezonda en yüksek sayı ile yapılan “triple-double” rekorunu da kırmıştır. Buna ek olarak; henüz yirmi sekiz yaşında olan Westbrook, kariyerinde yetmiş dokuzuncu kere “triple double” yaparak aynı zamanda NBA’in tüm zamanlarının “en çok triple double yapan oyuncular” sıralamasında dördüncü sıraya yerleşmiştir. NBA’in tüm zamanlarının “triple double” listesi ise şu şekildedir:

 1. Oscar Robertson- 181
 2. Magic Jıhnson- 138
 3. Jason Kidd- 107
 4. Russell Westbrook- 79
 5. Wilt Chamberlain- 78[1]
 6. Larry Bird- 59
 7. LeBron James- 54

Russell Westbrook, yaşadığı ciddi sakatlıklara ve spor medyasının ağır eleştirilerine rağmen “odaklanarak, inanarak ve çok çalışarak” NBA tarihine geçmeyi başarmıştır. NBA’de normal sezonun bitimine beş maç kala Russell Westbrook’un dikkat çeken bu performansı, normal sezonun MVP’sinin kim olacağı sorusunu da beraberinde getirmiştir. Her ne kadar spor medyası bu konuda James Harden ve Westbrook arasında bölünmüş olsa da, spor medyasının büyük bir kısmı bugün itibariyle sezonu 10.4 asist, 10.7 ribaunt ve 31.9 sayı ortalaması ile devam ettiren Russell’ı 2016-2017 Amerikan Basketbol Lig’i normal sezonunun en değerli oyuncusu olarak belirlemiştir. Kariyerinin en parlak dönemini yaşayan Westbrook’un normal sezon MVP’si seçilip seçilemeyeceğini ilerleyen günler gösterecek olsa da,  şu bir gerçektir ki Russell Westbrook ve Oklahoma City Thunder oynadığı basketbolla basketbolseverlerin büyük takdirini kazanmıştır.

Russell Westbrook’un, Denver Nuggets karşısındaki attığı son saniye üçlüğü için aşağıdaki videoya bakınız.

https://www.youtube.com/watch?v=NAPSXUY8Mqk

[1] Listenin tümü için kaynakçaya bakabilirsiniz.

————————— Kaynakça——————————

http://www.interbasket.net/news/21461/2017/04/best-triple-doubles-most-points-in-nba-history/

http://www.basketball-reference.com//leaders/triple-double-most-times.html

https://twitter.com/russwest44/media

http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=92103

https://www.brainyquote.com/quotes/authors/r/russell_westbrook.html

https://watch.nba.com/video/2017/04/07/20170407-starters-more-playoff-pressure-harden-or-westbrook

http://www.espn.com/nba/player/stats/_/id/3468/russell-westbrook

http://www.espn.com/nba/story/_/id/19035506/russell-westbrook-57-points-highest-scoring-triple-double-nba-history

http://www.biography.com/people/russell-westbrook

http://blog.drstankovich.com/the-importance-of-passion-purpose-for-sport-success/

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu