Tatil dönemleri uzun soluklu ve zorlu çalışma temposunun ardından vücudumuza ve ruhumuza dinlenmek için ayrılan yılın en kıymetli zamanlarıdır. Sömestr ya da yaz tatili hiç fark etmez, 1-2 gün kendimizi yaşamsal aktivitelerin hepsine kapatırız. O 1-2 günün ardından da hayata ve kendimize yararlı olacak kararlar alıp uygulamaya geçmek isteriz Sizde tembellik bitti artık kendim için bir şeyler yapmalıyım diyorsanız işte size tatil dönemlerini verimli geçirmenin 7 yolu;

1)Hayatınızı Planlayın.
Hemen gözünüze hoş gelecek bir ajanda ve not defteri edinin ve başlayın. Öncelikle yapmak isteyip de çalışma temposundan ya da ailevi sebeplerden yapamadıklarınızı listeleyin. Sonra bunlarla ilgili araştırmalar yapıp ajandanıza tarihleriyle not edin. Özel günleri, katılmanız gereken aktiviteleri de ajandanıza ekleyin. Sizi bu düzeni uygulamaya geçirecek notlar alın ya da listeler yapın( alışveriş listesi, okunacak kitaplar listesi, gezilip görülecek yerler listesi…) Ajanda ve not defteri tutmak sizi planlı ve düzenli olmak için motive edecektir ve her şeyi not aldığınız için unutmak, yetişememek gibi kavramları hayatınızdan çıkaracaktır. Ajanda ve not defterine yazmakla uğraşamam, her an yanımda taşıyamam diyorsanız; akıllı telefonlardaki uygulamaları da kullanabilirsiniz.

2)Spora Başlayın ve Sağlıklı Beslenin.
Yoğun çalışma temposunda ne yiyip içtiğimize dikkat edebiliyoruz ne de spor yapabiliyoruz. Eğer tatil dönemlerinde spor ve sağlıklı beslenme ile ilgili bir düzen oturtabilirsek okula ya da işe başladığımızda devam ettirmek daha kolay olur. Spor merkezine gitmek, açık havada yürüyüşler yapmak ya da bisiklete binmek, pilates stüdyolarına gitmek ya da aerobic, pilates videoları ile spor yapmak… Hepsi zamanımızı verimli geçirmek ve kendimize faydalı olmak için önemli. Yeter ki bu durumu düzenli hale getirelim. Ayrıca düzenli ve sağlıklı beslenmek, öğün atlamamak, mutlaka kahvaltı yapmak, bol bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, paketlenmiş ve kansorejen gıdalardan, asitli içeceklerden uzak durmak en az spor yapmak kadar önemli. Bu dönemde arkadaşlarınıza da spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi önerirseniz, hem birlikte vakit geçirmiş hem de birbirinizi motive etmiş olacaksınız. Bu beslenme tarzını ve spor yapma düzenini ritüel haline getirmek için telefonlardaki; su içmeyi hatırlatan, adım sayan ya da kalori hesaplayan uygulamaları kullanabilirsiniz.

3)Meditasyon Yapın.
Ruhunuzu dinlendirici aktiviteler sizi motive edecek, zamanınızı iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bütün yılın yorgunluğunu da üstünüzden alacaktır. Bunun için yoga kurslarına kayıt olabilir, öğretici videolarla evde kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca telefonlarınıza indireceğiniz meditasyon uygulamaları da size yardımcı olacaktır.

4)Odanızı Düzenleyin
Tatil döneminizi verimli geçirmenin yollarından bir tanesi de odanızı düzenlemek olacaktır. Giyinme dolabınızı düzenleyin. Giymediğiniz kıyafetlerinizi ayırın. Bunları dilerseniz etrafınızda dilerseniz de yardım kuruluşların da ihtiyacı olan kişilerle paylaşın. Giydiğiniz kıyafetlerinizi zevkinize göre ister kombinleyerek isterseniz de türlerine göre yerleştirin. Kendi kütüphanenizi oluşturun. Okuduğunuz ve henüz okumadığınız kitaplarınızı ayırın. Okuduklarınızı türlerine ya da ebatlarına göre yerleştirin. Henüz okumadığınız kitaplardan birini ilk okuyacağınız kitap olanak ayırın ve kalanları sıralayın. Okumak istediğiniz kitapların listesini not defterinize not alın. Uyarı: Elinizde okumadığınız çok sayıda kitap varsa yenilerini almayın. Çünkü bu hem sizin motivasyonunuzu düşürür hem de elinizdeki kitaplara ilginizi azaltır. Çalışma masanızı düzenleyin. Masanın üstündeki gereksiz eşyalardan ve fazlalıklardan kurtulun. Onlar çalışırken dikkatinizi dağıtır. Eğer varsa makyaj masanızı ve malzemelerinizi düzenleyin. Kullanmadığınız ürünleri atın. Her gün kullandığınız ve nadir kullandığınız ürünleri ayırarak zevkinize göre düzenleyin. Böylelikle nadir kullandığınız ürünler her an elinizin altında olarak dağınıklığa yol açmaz. Takılarınızı her an kolaylıkla ulaşabileceğiniz şekilde düzenleyin. Bunun için ev düzenleyicileri ile ilgili olan hobi videolarını izleyebilirsiniz.

5)Sanat Aktivitelerine Katılın
İster yalnız, isterseniz de aileniz ya da arkadaşlarınızla sanat aktivitelerine katılmak tatilinizi verimli hale getirmek, kendinize faydalı olmak, aileniz ve arkadaşlarınızla hoş vakit geçirmek için en güzel yollardan bir tanesidir. Vakit bulamadığınız için gidemediğiniz vizyon filmlerine gidin, sevdiğiniz ya da merak ettiğiniz filmlerle film geceleri düzenleyin. Yeni açılan sergileri gezin, şehrinizde ki müzeleri ziyaret edin. Düzenli olarak oynanan ya da ilk kez sahnelenecek tiyatro oyunlarını takip edin ve izleyin. Sevdiğiniz grupların ya da sanatçıların konserlerine gidin.

6)Hobilerinize Zaman Ayırın
Herkesin hayatta yapmaktan zevk aldığı şeyler vardır. Kimi zaman yoğunluktan vakit ayıramayız ama tatil bunun için en ideal zamandır. Hobilerinize zaman ayırın. Çaldığınız bir müzik aleti varsa daha çok vakit ayırın, yemek yapmayı seviyorsanız sevdiğiniz yemekleri yapın ve dostlarınızı ağırlayın, ya da yemek kurslarına gidin. Yazmayı seviyorsanız kendiniz için bir şeyler yazın ya da kitap yazmayı düşünebilirsiniz. Not; Yazdıklarınızı paylaşacak online platformlar var. Resim yapmayı seviyorsanız kendinizi boyaların dünyasına bırakın. Fotoğraf çekerek anıları ölümsüzleştirin. Dans edin, maket yapın yada başka hobileriniz varsa onlara vakit ayırın. Hobilerinizi yapmak sizi daha mutlu edecektir.

7)Seyahate Çıkın
Tatilde olduğunuz için vaktiniz var,eğer fırsatınız da varsa bol bol gezin. Yeni yerler görün, yeni insanlar tanıyın, yeni kültürler keşfedin. Bunlar, insanın kendine ve geleceğine yapacağı en büyük yatırımlardan biridir. Üstelik çok uzağa gitmeniz de gerekmiyor. Önce kendi şehrinizi keşfedin. Gitmediğiniz yerlere gidin, oturmadığınız yerlerde oturun. Daha sonra yaşadığınız ülkeyi keşfedin. Farklı yörelerin farklı yemeklerini tadın, adetlerini öğrenin, yöre insanlarıyla sohbet edin, doğal ve tarihi güzelliklerini gezin. Yurt dışına çıkın. Bambaşka kültürler görün, farklı insanlarla tanışın, hatta biraz da kaybolun. İster şehrinizin sokaklarında ister hiç bilmediğiniz bir ülkede…

Yoğun çalışma dönemlerinin ardından tatili iple çekiyoruz ve tatil geldiğinde evden çıkmak istemiyoruz. Birkaç gün bedenimiz ve ruhumuzu dinlerdirdikten sonra tatilden keyif almak adına kendimiz için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Tatili verimli geçirmek,bize iyi gelecek şeyler yapmak, yeni çalışma dönemine motive başlamak için 7 verimli yoldan bahsettik. Siz de; size iyi gelecek, tatilinizi verimli geçirecek şeyler istiyorsanız bu örneklerden yararlanabilir ya da kendi yöntemlerinizi bulabilirsiniz

Görsel Kaynakca
www.aysetolgaiyiyasam.com/meditasyonun-hayatiniza-katacagi-10-guzell
www.zeynepinevi.com/2016/02/25/ajanda-ve-defter-oneriler
www.akademiduru.com/saglikli-beslenme-koclu
www.aysetolgaiyiyasam.com/meditasyonun-hayatiniza-katacagi-10-guzell
blog.n11.com/ev-bahce/calisma-vakti/calisma-masasi-nasil-olm
www.kizlarsoruyor.com/kultur-sanat/a23054-tiyatro-mu-sinema-mi-bence-tiyat
blog.n11.com/kultur-sanat/muzik/muzik-aletlerinin-kisa-tarihl
blog.coraltatil.com/yalniz-seyahat-etmek-isteyenler-icin-5-faydali-one

Leave a Reply

1 comment

  1. ENVER

    Bu kadar kolay ve net.