Kral Arthur ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri

Sizce Kral Arthur gerçek miydi, bir tarihi figür mü idi yoksa efsanevi bir kahraman mıydı?

Kral Arthur, Kelt Mitolojisi kahramanlarının en ünlüsüdür. Kral Arthur’un tarihi bir kişilik olup olmadığı kesin değildir. Büyük ihtimalle Roma birliklerinin, MS 410’da Britanya’dan çekilmelerinden sonra yaşanan kargaşa ortamında, başarılı olmuş bir savaş önderidir. Bu mitlerin Ortaçağ imgeleminde bu denli önemli rol oynamasının bir sebebi de  hiç kuşkusuz Kilise’nin Kelt mitlerinin Hıristiyan anlatımlarına izin vermesidir.

king-arthur-tapestry

Her ne kadar Arthur’ta ilgili eski hikayelerin bazıları, 7. Yüzyıl’dan kalan Gal şiirlerinden alınmış olsa da efsanevi kralın, hem İrlanda’nın hem de Gallerin kahramanlık hikâyelerine ait olduğuna kuşku yoktur. Efsanelerin örtüşen varyantlarına göre Arthur, Britanya Kralı Uther Pendragon’ la Cornwall Dükü Gorlois’in karısı Igraine’ nin oğludur. Evlilik dışı bir çocuk olarak dünyaya gelmiş ve ailesinden uzakta büyücü Merlin tarafından büyütülmüştür.

Uther Pendragon ölünce Yuvarlak Masa Şövalyeleri, kimin kral olacağı konusunda tereddüte düşerek Merlin’in kendilerine yol göstermesine karar venr. Merlin onlara, Londra’da gizemli bir şekilde ortaya çıkarak taşa saplanmış sihirli kılıcı çıkarabilen kişinin, Uther’in halefi olacağını söyler. Tüm şövalyeler kılıcı taştan çıkarmayı dener ancak hiçbiri başaramaz.

Birkaç yıl sonra Arthur, ilk turnuvasını izlemek için Londra’ya gelir. Merlin tarafından Arthur’un koruyucusu olarak görevlendirilen bir şövalye de turnuvada yarışacaktır, ancak kılıcının olmadığını fark eder ve Arthur’u bir kılıç alması için gönderir. Taşın içindeki kılıcın öneminden habersiz olan Arthur, kılıcı taştan çıkarır ve şaşıran şövalyeye verir. Uther Pendragon’un varisinin ortaya çıkışı da bu şekilde gerçekleşir.

tumblr_static_1120716-knights_at_the_round_table_largeGerçekleşen bu zafersel olaya rağmen, Arthur’un krallığını kabul etmeyen şövalyeler olur.  Genç Kral, Merlin’in yardımıyla rakiplerini yener ve Britanya’ya barış getirir.Kendisi, daima iyinin kötüye olan üstünlüğünü savunan somut bir örnek olur. Arthur, karanlığa karşı aydınlığı temsil eder. Daha da önemlisi, yüzyıllardır insanoğlunun zihninde yer etmiş bir konuya, yani büyücülüğe açıklık getirmek ister.Kendisi saltanatının ilk yıllarında, sihire ne kadar güvendiğini fark keder. Şövalyelerden biri, bir gün nedensiz yere Arthur’a kılıç çeker. Arthur, bu kutsal çeliğin yani kılıcının paramparça olduğunu görünce, umutsuzluğa kapılır. Merlin, şövalyeyi uyutarak silahsız kalan Arthur’un canını kurtarır. Arthur, üzüntü içinde bir göl kıyısında gezinirken birden suyun içinden, yeni bir sihirli kılıç taşıyan bir el ve kol çıktığını görünce çok şaşırır. Onu kendisine veren Gölün Leydisi’ne göre bu kılıç, en büyük destekçisi olacak ünlü Excalibur’dur.

Yeniden silahlanan ve kendine güvenini kazanan Arthur, büyük bir kral olur. Yılmadan, ülkesi için neyin doğru neyin yanlış olduğuna dair savaşır. Anglosaksonları yener, İskoçya Kralı Leodegraunce’ye İrlandalılara karşı savaşında yardım eder ve hatta Roma gibi kendi evine çok uzak yerlerde bile savaşır. Leodegraunce’ye yaptığı yardımın karşılığında, onun kızı Miss Guinivere ile ödüllendirilir.

Guinevere2Merlin başlarda bu evliliğe karşı çıkar, çünkü Guinevere’nin Yuvarlak Masa Şövalyelerinin en yakışıklılarından Sir Lancelot’a aşık olduğunu bilmektedir. Ancak  bir süre sonra evli çifti kutsar ve efsanenin bir varyantına göre Yuvarlak Masa’yı, Arthur’a evlilik hediyesi olarak verir. Ancak Kraliçe ve Lancelot bir süre sonra ilişkiye girer ve Arthur’un karısınm sadakatsizliğini öğrenmesi üzerine, Lancelot Britanya’dan kaçar.

Britanya Mitolojisi’nde sözü geçen, Kral Artur maiyetindeki Yuvarlak Masa Şövalyeleri en yüksek şeref rütbesini almış kişilerdir. Toplantı yaptıkları masa, üyeleri arasındaki eşitliği temsil etmekteydi. Masa, klasik bir dikdörtgen masanın aksine; yuvarlak, ayaksız ve başssız olmakla beraber kral ortada olacak şekilde, tüm şövalyelere eşit uzaklıktadır.

Çeşitli riyaletlere göre bu şövalyelerin sayısının dönem dönem 12-50 arasında değişmekte olduğu bilinmektedir. Günümüz Birleşik Krallık topraklarında yer alan Winchester Kalesi’nde bulunan 1270’lerden kalma bir Winchester masası vardır. Bu masanın üzerinde 25 tane şövalye ismi yazılıdır.

Şövalyelerin isminin bulunduğu listeden örnekler :Queen

Sir Gareth, nam-ı diğer Beaumains ya da Goodhands.

( Sir Lancelot, Launcelot du Lac, Sir Galahad’ ın babası).

Sir Percival (Perceval, Peredur), Pellinore’nin oğlu.

King Leodegrance, Guinievere’ nin babası ve Yuvarlak Masa’nın muhafızı.

Sir Mordered, Arthur’un gayri meşru oğlu ve krallığı yok eden kişi.

Sir Kay (Cai, Caius), Arthur’un üvey kardeşi, Sir Ector’un oğlu.

İlave şövalyeler ise şöyledir :King Arthur

Malory’nin sayımına göre,  içinde Sir Urry’ nin de bulunduğu pek çok bilinmeyen şövalyeler vardır.

Sir Borre le Cœur Hardi (Kral Arthur’un oğlu).

Sir Perimones (Persant ve Pertolepe’nin kardeşi; nam-ı diğer kızıl şövalye).

Sir Kay l’Estrange (Kay değil, Arthur’un kâhyası).

Sir Severause le Breuse (devlerin, ejderhaların ve vahşi yaratıkların yanında savaşmayı reddetmekle bilinir).

Sir Villiars the Valiant

 

[box_dark]KAYNAKÇA [/box_dark]

  • http://www.kingarthursknights.com/
  • http://en.wikipedia.org/wiki/King_Arthur_and_His_Knights_of_the_Round_Table

Leave a Reply

1 comment

  1. alperen

    ne kadar güzel söylüyorsunuz keşke gizlice yaptığı antlaşmalar ekonomi üzerine çıkardığı savaşlardan bahsenin emperyalist olmayın sadece iyi tarafını görürseniz hep kaybedersiniz