eminem

Ünlü Rapper Eminem

Hip-hop müziğin çağımızın en popüler müzik türlerinden biri olduğu bir gerçek.  Hip-hop kültüründen doğan bu müziğin dört farklı alt tarzı var :  Rap, Djing, sentez ve beatbox. Bu tarzların içinde ön ene çıkan Rap elbette. Bu yazıda sorduğumuz soru ise şu: Namını duymayan kimsenin kalmadığı bu müzik tarzı nasıl gelişti?

[box_light]Nedir Ki Rap? Yenilir mi, İçilir mi?[/box_light]

Kelime anlamı olarak Rap, ağır eleştiri anlamına gelir İngilizcede. “Rythm and Poem” sözcüklerinin baş harflerinden almıştır adını. Hip hop’la tamamen aynı anlama geldiği düşünülse de Rap sadece bir tarzıdır Hip hop yapmanın. Rapperlar  bir beat veya ritm eşliğinde ritmik ve hızlı bir şekilde düşüncelerini anlatmaya çalışırlar. Genelde doğaçlama yapılan Rap’lerde 4/4’lük ölçü kullanılır. Oldukça çabukluk ve ustalık gerektirir Rap. Bu yüzden Rapperlara MC de denir. MC’nin açılımı ise Master of Ceremonies’dir.

[box_light]Nasıl ortaya çıktı?[/box_light]

Peki nasıl ortaya çıktı hip-hop kültürünün olmazsa olmazı bu agresif müzik? Araştırmalar rap’in ilk olarak Batı Afrika’da ortaya çıktığını gösteriyor. Afrika kültüründe çeşitli enstrümanlarla ve ritmik davul vuruşlarıyla anlatılan hikayeler özüdür Rap’in. Ancak Rap’in gerçek ortaya çıkışı ve dünyaya yayılışı 70’li yıllardır. 70’li yıllarda Amerika New York’ta block partileri oldukça popüler olmuştu. DJ’ler genelde funk ve soul müzik kullansalar da bazen kısa davul soloları çalıyorlardı ve bu oldukça ilgi toplamıştı. New York, Bronx’da başlayan bu akım her yere kısa sürede yayıldı. Kısa sürede bu davul sololarının çalınma süreleri arttı ve bu müzik sırasında kafiyeli sözler söylemek de moda oldu. Bu tekniği kullanansa gene Afrikalılardı. Böylece Rapperlar yavaş yavaş ortaya çıktı. Ritmik bir şekilde politikadan, ırkçılıktan, ekonomiden, yolsuzluktan bahsediyorlar ve oldukça ilgi topluyorlardı. Bu müzik tarzı daha sonra Amerikalı birkaç çete tarafından benimsendi ve onlar tarafından birbirlerini kimi zaman aşağılamak için kimi zaman da yola getirmek için kullanıldı. Bu da Rap müziğin yanlış anlaşılmasına neden oldu kimi zaman. Aslında Rap müzik kendini anlatmanın, eleştirmenin müzikal bir yoluydu sadece.

[box_light]Günümüzdeki Yeri[/box_light]

Günümüzde, Rap hala popülerliğini koruyor. Rap, gücü farklı olan bir müzik türü. Rap ile istediğiniz konudan bahsedip, istediğiniz yöne çekebilirsiniz. Ne yazık ki kimi Rapper’lar artık Rap’i sadece sex ve kadın’ı anlatmak için kullanıyor ve bu şarkılar da genelde hakaret içerikli oluyor. Bu yüzden de Rapper’lar kendi aralarında çatışmaya giriyorlar. Birbirlerini meslektaş olarak değil, düşman olarak görüyorlar. Gene de bazı Rapperlar hala eski yolu izleyerek görüşlerini ve eleştirilerini dile getiriyorlar, insanların söylemek isteyip söyleyemediklerini söylüyorlar fakat ne olursa olsun; hakaret olsun, eleştiri olsun, Rap müzik dünyada milyonlarca dinleyicisi olan bir müzik türü ve bence insanlık var olmaya devam ettikçe Rap de var olmaya devam edecek.

Ünlü rapperlar: ice cube, dr dre, eminem ve snoop dog

Ünlü rapperlar: ice cube, dr dre, eminem ve snoop dog

 

Leave a Reply