Popüler Kültürün Bir Vazgeçilmezi: Dövme

Dövme… Bazen bir şekil bazen bir harf bazen bir resim…

Bazen anlamlı, bazen anlamsız…

Küçük bir iğnenin vücudumuza defalarca girip çıkması sonucu bıraktığı mürekkepten gelen leke veya iz…

Modern insanlar arasında bir trend ve popüler kültürün bir vazgeçilmezi... Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, şu anda Amerikan halkının  %14’ü en az bir dövme taşıyor. Dövme için yapılmış masraf ise 1.5 milyar doları geçmiş durumda. Sadece dünyanın küçük bir kesiminden verilen bu örnek bile artık dövmenin ne kadar popüler olduğunu anlatmaya yeterli.  Şimdi soruyorum: Şu anda bu kadar popüler olan dövme geleneği nasıl gelişti?

[box_light]Dövmenin Bulunuşu[/box_light]

Dövmenin tarihi, milattan önce 2000’li yıllara kadar uzanıyor. Eski zamanlarda dövme genellikle barbarca olarak sınıflandırılıyordu. Çin’de hükümlülerin yüzleri dövmelenmiş, Eski Yunanlılar ve Romalılarsa kölelere uygulamışlardı dövmeleri.

Dövmelerin en eski örnekleri Eski Mısırda mumyaların üzerinde bulundu. Özellikle kadınların üzerinde bulunan bu dövmeler, kadınların “güvenilmez” olduğunu ifade etmek için kullanılmıştır. Dünyadaki yaygın görüş, bu dövmeleri daha yaşlı kadınların genç kadınlara uyguladığı üzerinedir. Bu dövmelerin, ucu sivriltilmiş tahta bir aletle ya da bronzdan yapılmış yaygın iğnelerle yapıldığı düşünülmektedir.

Eski Mısır'da bir kadının elindeki Dövme örnekleri

[box_light]Yayılışı[/box_light]

Özellikle 16. Yüzyıl’da Polinezya adalarının keşfiyle, denizciler Polinezyalıların dövme kültürüyle tanışmış ve bu gelenek çoğu arasında popüler olmuştur. Denizciler dünyada seyahat ettikçe vücutlarındaki bu izler daha da dikkat çekmiş ve yaygınlaşmıştır. Bu örnekler görüldükçe dövme daha da yaygınlaşmaya başlamış ve dövme artistlerine olan talep artmıştı. İlk belgelenmiş dövme sanatçısı Martin Hildebrandt –Amerika’da yaşayan bir Alman göçmeni- 1861 ve 1865 yılları arasında Amerika İç Savaşı uğruna savaşan askerleri ayrım gözetmeden dövmelemiştir. Avrupa’da dövme ise 1870 yılları arasında popüler olmuştur.  Dövme, o zamanlar inanılmaz acılı ve pahalı bir süreçti ve 1870’lerin sonunda zengin olmanın bir işareti sayılmaya başlanmıştı.

Dövmeli bir denizci

[box_light]Popüler Zamanı[/box_light]

1970’lerin sonundan beri dövmelere daha az anlam yükleniyor. Bunun bir nedeni de 1900’lerde dövme fiyatları ucuzlamış ve işlem daha acısız bir hal almış olmasıdır. Bu nedenle her kısımdan insan dövme yaptırabiliyordu. 2000’lerde ise özellikle pop şarkıcılarının etkisiyle dövme popüler kültürün tamamen bir parçası oldu. LA Ink ve Miami Ink gibi televizyon programları, ucuzlamış fiyatlar ve pop kültürünün tanınan insanlarının etkisiyle artık dövme çok daha alışıldık bir nesne halini aldı.

LA Ink programında dövme uygulaması

[box_dark]KAYNAKÇA[/box_dark]

  • inkedgirls.net
  • life.time.com
  • smithsonianmag.com
  • www.common-place.org

Leave a Reply