Geçmişten Günümüze Video Oyunları

Call of Duty, Battlefield, Grand Theft Auto, Sims… Bunlar en çok bilinen, hepimizin tanıdığı, hepimizin oynamaya zaman ayırdığı milyonlarca video oyunundan sadece bir kaç tanesi. Mükemmel özel efektleri, ses, görüntü ve senaryo kaliteleriyle dünyamızı değiştiren ve bizi derinden etkileyen bu oyunlar nasıl gelişti peki? Gelin hep birlikte video oyunlarının tarihi gelişimine bir yolculuk yapalım.

Video oyunlarının gelişimi 1950’lerde başladı aslında. Bilimadamları araştırma amaçlı birkaç basit oyun veya simülasyon hazırlıyor ve yapay bir zeka yaratmaya çalışıyorlardı. İcat edilen ilk oyunlar yalnızca insanın öğrenme şekillerini sınıyor, insan-bilgisayar ilişkisini inceliyor ve askeri anlamda kullanılıyorlardı. 1961’de ilk defa bir oyun dünyaya yayıldı: “Spacewar!” isimli bu oyun Steve Russel, Martin Graetz ve Wayne Wiitanen tarafından yaratılan 2 kişilik bir bilgisayar oyunuydu. Kişilerden her biri, bir uzay gemisinin kontrolünü alıyor ve karşısındakinin gemisini yok etmeye çalışıyordu. 1960’ların sonunda, bu oyunu herhangi bir üniversitenin bilgisayarında bulabilir ve kendi versiyonunuzu yaratabilirdiniz.  Ancak oyun anlamında oyunlar 1970’lerde arcade oyun makineleri, oyun konsolları ve bilgisayar oyunları çıkana kadar popülerliğini kazanamadı.  1970’de ise Computer Space ( ilk ticari oyun) ile beraber Amerika, Japonya ve Avrupa’da yeni bir eğlence sektörü doğdu: Video oyunlar…

302px-Nutting_ComputerSpace-Blue

1980’lerin başlarından itibaren, video oyun sektörü altın çağını yaşadı. Her ne kadar oyunlar şimdiki kadar gelişmiş olmasalar da inanılmaz bir kitleyi içlerine çektiler. Bir çok efsaneleşmiş oyun 80 yıllarında çıktı. Legend of Zelda, Prince of Persia, Pac Man, Mario’nun atası Donkey Kong ve ardından Super Mario Bros… 80’lerin bu çılgın oyunları, günümüzdeki video oyun bağımlılığının en büyük sebepleri aslında.

[box_light]Mario’dan Ayrıca Bahsetmezsek Olmaz[/box_light]

333217

Birçoğumuzun çocukluğunda en az bir defa oynadığı Mario, aslında 1980’lere dayanıyor. 1980’de Donkey Kong olarak çıkan arcadesmb3oyun Mario’nun babasıdır. Ama bizim bildiğimiz tesisatçı Mario ve kardeşi Luigi, 1985’te Nintendo tarafından çıkarılmıştır. Oyunda amaç Prenses Toadstool’u kahramanımız Mario ve kardeşi Luigi’nin yardımıyla hain Bowser’dan kurtarmaktır. Mario o kadar popüler olmuştur ki milyonlarca versiyonu yapılmıştır. En yeni resmi versiyonu Nintendo’nun Wii U için çıkardığı Super Smash Bros.’dur. 

Bugün 28 yaşında olan oyunun hala dünyada milyonlarca hayranı vardır.

 

Leave a Reply