“Devrim Televizyonlardan Yayınlanmayacak”

12 Şubat 2014 günü, Gençlik Günü adıyla yapılan etkinlikler sırasında, sağcı örgütlerin Karakas’ta toplanarak, hükümeti protesto etmeleriyle başlayan olaylar, 4 kişinin ölümüyle sonuçlanmış, göstericiler, saldırıların hedefine alınan Maduro’yu devirmekle tehdit etmiştir.

Efsane lider Hugo Chavez

Efsane lider Hugo Chavez

Venezuala’da son iki haftada yaşananlar, kitlelerin yeni bir senaryoya dahil edilmek istendiğinin açıkça bir göstergesi olarak belirirken, bazı isimler demokrasi çığlıkları atmaktan geri durmamış, sosyal medyayı manipüle edici bir şekilde kullanmaktan kaçınmamışlardır. ABD’nin 1999’dan bu yana, Hugo Chavez’in iktidarını sonlandırmak için yaptığı girişimler 11 Nisan 2002’de başarısız bir darbe girişimi olarak sonuçlanmış, bu darbe girişiminin içinde yer alan “Halk İradesi” hareketinin lideri Leopoldo Lopez ise, bundan tam 12 yıl sonra sağcılara daha fazla eylem çağrısı yaparak, geçmişteki başarısızlıklarının acısını,

Nicholas Maduro

Nicholas Maduro

Chavez’in devriminden, Maduro’nun ülkesinden çıkarmaya çalışacaktı. İki hafta içinde ortaya çıkan çatışmalar, 9 Nisan 2002’de  İşveren Sendikası, muhalif siyasi partiler ve Katolik Kilisesi’nin grev çağrısının, Chavez yanlıları ve karşıtları arasında çatışmalara neden olmasıyla benzer nitelikler taşıyordu. Aynı güçler tarafından ortaya konulan senaryo, Chavez’in Karayipler’de askeri bir üsse hapsedilmesini ve 37 saat sonra makamına getirilmesini de içeriyordu. Uluslararası basının manipüle haberleri ise dudak uçuklatacak cinstendi. 2002 grevinde bir kadının Ulusal Muhafız’a fiziksel saldırıda bulunması, ama muhalefetin bu görüntülerin sadece muhafızın kadını ittiği kısmı göstermesi ve uluslar arası medyaya servis etmesi, Venezuala’nın egemen güçler karşısında hedef tahtasına yerleştirilmesinin en büyük göstergesiydi.

Geçen yılın 5 Mart’ında kaybettiğimiz Hugo Chavez ise geriye güçlü bir halk ve  devrimci Nicholas Maduro’yu bırakmıştır. Yapılan seçimlerde oyların %51’ini alan  Maduro’nun, sermaye çevrelerinde yarattığı korku, çatışmaların körükleyicisi  olmuş, özellikle tüketicileri fahiş fiyatlardan korumak için çıkardığı ve ürünlerin en  fazla yüzde 30 karla satılmasına izin veren fiyat kontrolü yasası, 12 Şubat  olaylarının başlangıcı olarak görülmüştür.

Yaşananlar gösteriyor ki, halkın örgütlü gücüyle iktidara gelmiş yönetimlerin, iç ve dış müdahalelere maruz kalması bir etki yaratmaz, çünkü halk nezdinde zaten  meşruluğu yok. Bunun içindir ki Venezuala ve Küba, halkıyla parlayan bir yıldız, ama örgütlü gücüyle asla ışığı sönmeyecek bir yıldız.

[box_dark]KAYNAKÇA[/box_dark]

 

 

Leave a Reply