Boşver beni mühim değilim
Bu O’nun hikayesi
Çok beyazdı, kir tutardı
Ömrü kelebek kadardı

Hepimizin bildiği gibi yukarıdaki dörtlük “On Yedi” parçasına ait. Sanatçı Teoman tarafından bestesi yapılan şarkı, ömrü bir kelebek kadar kısa olan kuzeni, Erdal Eren’e yazılmıştır.

1964’ün 25 Eylül’ünde Giresun’da dünyaya gelen Erdal Eren,  1980 darbesine doğru,  mücadelesini Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği saflarında sürdürmüş, aynı zamanda Ankara Yapı Meslek Lisesi’nde öğrencilik yapmıştır. 30 Ocak 1980 tarihinde  arkadaşı,  ODTÜ öğrencisi Sinan Suner’in, MHP’li Bakan Cengiz Gökçek ‘in koruması tarafından vurularak öldürülmesiyle protestolar başlamış o esnada çıkan çatışmada Er Zekeriya Önge ölmüştü. Askerin ölümünden sorumlu olarak Erdal Eren görülmüş, 19 Mart 1980 tarihinde idama mahkum edilmişti. Erdal Eren’in idama mahkum edilmesinden, infaza kadar geçen süreçte ise, avukatıyla görüşme talebi kabul edilmemiş, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istenmiş ve kemik testi yapılmasına izin verilmemiştir. Erdal Eren’in Jandarma erine uzaktan ateş açtığının belirlenmesi ama yapılan otopside jandarma erinin yakın mesafeden öldürüldüğünün kanıtlanması da bir şeyi değiştirmemiş, 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde,  Erdal Eren’in cezası infaz edilmişti.

 

Yaşının küçüklüğüne ithafen çizilmiş bir karikatür…

Erdal Eren’in 16 yıllık kısacık yaşamından geriye, eşit ve özgür bir dünya için verdiği mücadelenin kuşaklarca büyütülerek yeni bir mücadele alanı oluşturması ve ailesine yazdığı mektup kaldı.

“Asmayalım da besleyelim mi?” dediği Erdal Eren’in yıllar sonra resmine bakarak tanımadığını söylemesi ise, Kenan Evren’den geriye hiçbir şey bırakmadı, çünkü:

“Cellat uyandı yatağında bir gece

“Tanrım”  dedi  “Bu ne zor bilmece :

Öldürdükçe çoğalıyor adamlar

Ben tükenmekteyim öldürdükçe…”

 

Erdal Eren’in hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Anısı mücadelemizde yaşayacak…

 

 

 

KAYNAKÇA

http://www.radikal.com.tr/turkiye/kenan_evren_hatirlamiyor_ama_erdal_eren_hala_17_yasinda-1111874

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/erdal-eren-hala-17-yasinda-ve-mucadelesini-surduruyor-haberi-64162

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/erdal-erene-bugunku-sira-arkadasindan-mektup-var-haberi-84139

Leave a Reply