Vibratör’ün İcadı

19.yy’a damgasını vurmuş olan ve cinsellik tarihinin en büyük icadı olan vibratör, İngiliz Doktor Joseph Mortimer Granville tarafından icat edilmiştir.

[box_light]Histeri Hastalığı[/box_light]

 Özellikle zengin tabakadan gelen hastalara bakan Mortimer, o zamanların büyük derdi olan histeri hastalığı ile ilgilenmekteydi. Histeri hastalığı, kadınlarda gözüken sinirsel bir hastalık olarak tanınmaktaydı. Histeri hastalığına kalıcı bir çözüm bulunamamaktaydı. Hastalar her seans doktora geliyor ve tedavi oluyorlardı. Aslında tedavide yapılan olay, doktorun kadınlara mastürbasyon yapmasıydı. Çeşitli yağlar ile klitorisi uyarıyor ve kadınların boşalmalarını sağlıyordu. Böylelikle kadınlar rahatlıyor ve günlük hayatlarında daha mutlu oluyorlardı. 19.yy’da insanların cinsel hayatında ise mastürbasyonun yeri yoktu. Tamamen erkek zevkine dayalı cinsel birlikteliğin doğru sayıldığı bir çağda ( ki bence günümüzde bu durum pek değişmedi, özellikle de Türkiye içerisinde ) kadınlar bir türlü cinsellikten zevk alamıyor ve tatmin olamıyordu. Bu durumun ciddiyetini fark eden Doktor Martimer, vibratörü icat etti.

First+vibrator+ever+made_2c01ba_3752201

[box_light]Vibratörün İcadı[/box_light]

 Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi ilk vibratör oldukça yer kaplayan bir aletti. Bu alet, küçük vantilatörlerin çalışma şeklinden ilham alınarak yapılmıştı. Onun dönerek çalışma ve titreşme şekli vibratöre de uygulanmıştı. O zamanlar, şimdiki gibi kolaylıkla üretilemeyen vibratörler, soyluların aileleri tarafından satın alınabiliyordu. Doğruluğu kanıtlanamasa da vibratörün, o dönemin Kraliçesi Victoria tarafından dahi kullanıldığı söylenmektedir. Vibratörlerin icadı ile kadınlar cinsel tatmine ulaşmışlar ve mahkeme tarafından artık histeri hastalığına yakalandıkları için yargılanmamaya başlamışlardır. Böyle bir hastalık olmadığı kanıtlanmıştır. Kadınlar  19.yy’ın ikinci yarısından itibaren önemli bir devrimi sağlayan bu icatla tanışmışlardır. Bu icat günümüze kadar önemini arttırarak gelmiştir. Bugün sadece Amerika ‘da her üç kadından birinin en az bir adet vibratörü vardır.

tarihteki-ilk-vibratör_379845

[box_dark]Kaynakça[/box_dark]

 

Leave a Reply