Living is easy with eyes closed, misunderstanding all you see

The Beatles

Tarihe geçmiş çeşitli insanlar vardır. Önemli bir tarihi karakter düşünmemiz gerektiği zaman ilk başta akla hep diktatörler gelir. Oysa kendi çizgisinde emin adımlarla ilerlemiş, toplumun dayatmalarına karşı direnmiş, bir şeyleri değiştirebilmiş insanlar, gerçek tarihi yazanlardır. Tarihe salt tanıklık etmeyip tarih olabilmiş güzel insanlardan bahsetmek, onları salt müzikleriyle değil aynı zamanda politik ve toplumsal olaylara karşı olan duruşlarıyla da hatırlamamız gerektiğini düşünüyorum.

[box_light]Beatles[/box_light]

the-beatles-granger

Liverpool’un işçi ailelilerinden gelen dört gencin oluşturduğu Beatles grubu 60’lı yılların hareketli geçen politik dönemine, yalın ve evrensel müzikleriyle damgasını vurmuştur. Çok kısa bir süre içinde büyük üne sahip olan bu dört genç, yetiştikleri toplumda ise tam tersi bir etki bırakmış ve oldukça eleştiri almıştır. Onlar, giyimleri, saç kesimleri ve davranışları ile muhafazakâr çevrenin en çok tepki gösterdiği insanlar haline gelmişlerdir. Beatles grubunun bu kadar başarılı olmasını sağlayan etkende belki de budur. İçinde bulundukları hayat koşullarına ve eleştirilere rağmen bir dünya insanı haline gelebilmiş olabilmek…

[box_light]Beatles ve Vietnam Savaşı[/box_light]

800.000 ila 1.100.000 arası insanın savaşta ve savaşa bağlı olarak öldüğü Vietnam Savaşına, Beatles karşı çıkmış ve savaş karşıtı bir tavır takınarak, şarkılarında bu savaştan bahsetmişlerdir. Olayları sadece kulaktan dolma bilgilerle yorumlamamışlar, o zamanlar doksanlarına gelmiş Bertrand Russell’ın yanına gitmişler ve ondan yardım almışlardır.  Strawberry Fields Forever isimli şarkılarında “Strawberry Fields” diye tanımlanan yer Vietnam’da savaşılan alanları temsil etmektedir. John Lennon’un “Imagine” isimli şarkısı ise, en çok bilinen ve savaş karşıtlığı evrensel boyut kazanmış bir şarkı olarak yerini almıştır. O zamanlar 20’li yaşların başında olan ve maddi imkânlardan dolayı iyi eğitim alamamış olan bu dört genç, savaş yüzünden lise eğitimlerini alamamış öğrencilerin eğitimlerini tamamlamaları içinde oldukça çaba sarf etmişlerdir.

[box_light]John Lennon[/box_light]

indirİşçi, fakir bir anne babanın çocuğu olarak doğan John Lennon’un anne babası o henüz 2 yaşındayken ayrılmıştır. Amcası tarafından büyütülen Lennon ilk gitarıyla 15 yaşında tanışmış ve ölene dek bir daha müzikten ayrılmamıştır. 20 yaşında Beatles grubunun kurulmasıyla büyük üne kavuşan Lennon, her zaman barışçıl, bir o kadarda aykırı tavırlarıyla tüm dünyanın hemen ilgi odağı olmuştur. Hatta 1966’da Filipinler’e gittikleri bir sırada devlet başkanının grubu davet etmesinin ve Beatles’ın da resmi davetleri kabul etmediğini açıklamasının ardından ülkeden ayrılırken yanlarına koruma verilmemiştir ve havaalanında saldırıya uğramışlardır.

Lennon , Nietzsche’nin hep yanlış bilinen “Tanrı öldü” söylemi gibi, veya Aziz Nesin’in 1993 yılında ölümle burun buruna gelmesine sebep olan Sivas’ta yapmış olduğu konuşmadaki gibi tamamen yanlış anlaşılan ve bir çok sansasyona yol açan bir cümle kurmuştur Amerika’daki bir röportajında.  “Beatles şu anda İsa’dan daha popüler”. Bu söylemin ardından Amerika’da Beatles plakları yakılmaya başlanmış ve toplumun büyük kesimi tarafından Beatles grup olarak eleştiri yağmuruna tutulmuştur. John Lennon bu eleştirilere şu şekilde cevap vermiştir.

Eğer televizyon İsa’dan daha popüler deseydim muhtemelen yakamı kurtaracaktım. Ben İsa’dan daha iyiyiz, mükemmeliz demiyorum veya karşılaştırmıyorum. Sadece söylediğim şekilde söyledim; ama yanlış bir ifadeydi ya da yanlış algılandı; hepsi bu. Bunun için üzgünüm; din karşıtı bir söylem değildi. Hala bu kadar yanlış ne yapmış olduğumu tam olarak anlamıyorum. Size ne demek istediğimi anlatmaya çalıştım; ama benden mutlaka bir özür bekliyorsanız ve bu sizi mutlu edecekse özür dilerim.”

2008’de Vatikan, John Lennon’ı sözlerinden dolayı bağışladığını açıklamıştır.

[box_light]Paul McCartney[/box_light]

İrlanda kökenli McCartley, Katolik bir anne ve daha sonraları agnostik olan Protestan bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. On dört yaşındayken annesini kaybettiği sırada, liseye giden ve annesini yeni kaybetmiş olan John Lennon ile tanıştı. İlk albümleri “Please Please” bir günde hazırlanıp ortaya çıkmıştır. Diğer grup elemanlarına oranla daha şanslı olan McCartney’nin babası müzisyendir.

[box_light]George Harrison[/box_light]

Bir otobüs şoförünün oğlu olarak dünyaya gelen Harrison,  Paul McCartney’in çocukluk arkadaşıdır. 16 yaşında elektrikçilik yaparak geçinmeye çalışırken 21 yaşında üne kavuşmasıyla birlikte yaklaşık 30.000 hediye almıştır, bir röportajında jelibon sevdiğini söyledi ve ardından her konserde hayranları sahneye jelibon atmaya başlamıştır.

[box_light]Ringo Starr[/box_light]

Gerçek adı Richard Starkey olan sanatçı bir şekerlemecinin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda geçirmiş olduğu iki ağır hastalık sebebiyle öğrenimine düzgün bir şekilde devam edememiştir. On beş yaşında İngiliz Tren yollarında çalışmaya başlamıştır. Hastanede geçirmiş olduğu uzun zaman sürecinde ise hastanedeki müzik grubuna katılmıştır, müziğe başlaması da bu şekilde olmuştur.

images (1)İnsanlar doğar büyür, kimileri erkenden şöhreti yakalar, kimileri politikacı olur, kimileri tüm hayatı boyunca nefes alıp vermekten öteye geçemez, kimileri çocukluk travması yüzünden on binlerce insanı katleder. Her insan hayatta bir iz bırakır. Önemli olan bu bırakılan izin ne kadar süreceği ve insanların bu izi ne şekilde algılayacağıdır. Beatles grubu, çok genç ve eğitimsiz, saf ve kararlı duygularda bir şeyleri değiştirmeye çalıştılar ve bence tarihte güzel çiçekleri hep taze kalan bir yer edindiler.

Leave a Reply

1 comment

  1. jasmin

    Algıda pozitifliğin mutluluğumuzu arttırdığını düşünürsek; herşey de bir bit yeniği aramak yerine hayata ve söylenilenlere olumlu bakmanın önemini ; her güne yeni birşeyler öğrenerek yılmadan ve korkmadanbaşlamak. Günaydın Türkiye ve günaydın Duygucuk. Gelecek yazını yeni şeyler öğrenmek için sabırsızlıkla bekliyorum.