NBA’de takas dönemi 25 Mart Günü TSİ 22:30’te sona erdi. Son gün gerçekleşen takaslar potansiyel etkileri açısından James Harden’ın sezonun erken döneminde Brooklyn Nets’e gidişinin gerisinde kalsa da özellikle konferanslarında final oynama hedefi olan takımların önemli eklemeler yaptığını söyleyebiliriz. İşte öne çıkan takaslardan bazıları:

Aaron Gordon Denver Nuggets’ta

Takas’ın son gününün en önemli hamlelerinden biri Denver Nuggets cephesinden geldi. Garry Harris, RJ Hampton ve 1.tur draft hakkı karşılığında Orlando Magic’den Aaron Gordon’ı kadrosuna katan Nuggets, geçtiğimiz sezon Jerami Grant’in ayrılışının ardından başlayan dribbling tehdidi olan, kendi pozisyon yaratabilen ve oyunun hem hücum hem savunma yönünde olumlu katkı verebilen çift taraflı forvet özlemini Gordon’la dindirme niyetinde. Nuggets, Sırp pivot Jokic’in sırtında Batı Konferansı beşincisi olarak iyi bir sezon geçirse de Jamal Murray ve Michael Porter Jr.’ın dalgalı performansları sebebiyle istedikleri oyun gücüne ulaşabilmiş değil. Guard pozisyonunda Monte Morris ve Facundo Campazzo gibi oyunculardan oluşan rotasyon Murray’nin performans dalgalanmalarını telafi edebilecek güçte olsa da forvet pozisyonunda aynı derinlikten söz etmek mümkün değil. Garry Harris’in de uzun zamandır sakatlık sorunlarından dolayı istenen performansı verememesi de düşünüldüğünde takasın Nuggets cebesi açısından çok iyi bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Öte yanda Florida ekibi ise resmi olarak “Sil Baştan” dedi ve takımı adeta sıfırlama kararı aldı. Nikola Vucevic, Evan Fournier ve Aaron Gordon gibi takımın temel taşlarının tamamı Orlando’ya veda ettiler ve Magic yeniden yapılanmanın ilk adımlarını atmış oldu.

Evan Fournier Celtics’te

Orlando’dan ayrılan bir diğer isim Evan Fournier ise 2 adet 2.tur draft hakkı karşılığında Boston Celtics kadrosuna katıldı. Takımların hedefleri göz önünde bulundurulduğunda takasın iki taraf adına da kazançlı bir anlaşma olduğunu söyleyebiliriz. Orlando yaptığı uzun vadeli planlar doğrultusunda hem bütçede (Salary Cap) yer açarak hem de draft hakkı elde ederek iyi bir hamle yaparken, Celtics ise Tatum-Brown ikilisinin skor yükünü hafifletmek adına iyi bir hamle yaptı. Kemba Walker’dan istediği verimi bir türlü alamayan, All-Star’ları Tatum ve Brown’un muhteşem performanslarına rağmen çok az farkla olsa da şu anda doğu konferansının 8.sırasında bulunan Celtics bu sezon beklentilerin çok altında kaldı. Evan Fournier 19.7 sayı 2.9 ribaund 3.7 asist ortalamaları ile rahatlıkla bu Celtics kadrosunda yardımcı skorer ve oyun kurucu rollerini oynayabilecek nitelikte bir oyuncu. Ayrıca Fournier’in yapacağı direkt katkıya ek olarak rakip savunmaların Tatum ve Brown üzerindeki baskısını ve dikkatini biraz hafifleterek, hücumda alternatif top yönlendirici olarak zaman zaman zorlanan Marcus Smart’ın üstlendiği rolü de paylaşarak Celtics’e birçok yan fayda daha sağlayacağını düşünüyorum. Celtics için bu hamle 2 galibiyet uzaklarındaki Doğu Konferansı dördüncülüğü için fazlasıyla yeterli olacak gibi gözükse de şampiyonluk için hala Kemba Walker’ın Charlotte günlerindeki performanslarına ihtiyaçları var.

Norman Powell Portland Trail Blazers’ta

Son günün bir diğer önemli hamlesi Oregon’dan geldi. Blazers, Gary Trent Jr. ve Rodney Hood karşılığında Toronto Raptors’tan Normal Powell’ı kadrosuna kattı. Norman Powell, Raptors’un şampiyonluk yılı dahil son yıllarında en istikrarlı performans veren, ilk 5 dışındaki en önemli oyuncusu . Ayrıca bu sezon canı COVID’ten en çok yanan takımlardan biri olan Raptors’ta Lowry, VanVleet ve Siakam’ın yokluğunda pek çok maçta ilk 5 başlayarak Raptors hücumunun liderliğini de başarıyla yapabileceğini kanıtladı. Çoğu zaman yedekten gelerek yakaladığı 18.8 sayı, 1.7 ribaund, 2.2 asistlik ortalamaları ile dikkat çeken Powell, Lillard ve McCollum’un dinlendiği dakikalarda Portland’ın hücumda yaşadığı üretim sorunlarını çözebilecek önemli bir hücum silahı. Ancak takasın ne kadar verimli olduğunu zaman gösterecek zira Powell’ı almak için kaybettikleri Gary Trent Jr. geçtiğimiz sezon Bubble’da ve Lakers’a karşı oynadıkları Play-Off serisinde hem skor katkısı hem de fiziksel dezavantajına rağmen LeBron’a yaptığı iyi savunma ile dikkat çekici performanslar sergilemişti. 22 Yaşındaki genç guard, Nick Nurse yönetiminde de gelişimini devam ettirebilirse Blazers birkaç sene sonra bu takastan pişmanlık duyabilir. Takasın diğer tarafındaki Raptors için ise ellerindeki potansiyelli genç oyunculara bir yenisini daha ekleyerek hem gelecek planları için hem de Rodney Hood gibi iyi bir nokta şutör ile güncel saha içi yerleşim ve alan paylaşımı problemlerini hafifletmek için faydalı bir hamle yaptıklarını söyleyebiliriz.

Victor Oladipo Miami Heat’te

Geçtiğimiz sezonun sürpriz finalisti Miami Heat, bu sezon Dragic’in sakatlık problemleri ve Tyler Herro’nun geçtiğimiz sezona göre performansında yaşanan bariz düşüş sebebiyle 2 ay öncesine kadar felaket bir sezon geçirmiş ancak son dönemde aldığı seri galibiyetlerle toparlanmıştı. Son dönemde başarılı sonuçlar almış olsalar da Oladipo hamlesi ile sezon başından ve hatta Lakers’a karşı oynadıkları final serisinden önemli dersler çıkardıklarını gösterdiler. Dragic’in ve Adebayo’nun bu sezonki sakatlık süreçlerinde de net bir şekilde görüldü ki Heat’in hücum sisteminin ana motorları Goran Dragic ve Bam Adebayo. Onların yokluğunda Heat, verimsiz ve fazlasıyla sınırlı bir hücum portföyüne sahip . Her ne kadar Jimmy Butler zaman zaman takımını sırtlayabilen bir süperstar olsa da aslında bir oyun kurucudan ziyade kendi pozisyonunu kendi üreten ve 1’e 1 üzerinden sonuca giden üst düzey bir skorer. Ancak bu süreçte rakip savunmaların onun üzerindeki baskısının da artmasıyla çoğu zaman Butler da pek verimli performanslar ortaya koyabilmiş değil. Bu problemleri göz önüne alındığında Heat’in, Kelly Olynyk ve Avery Bradley karşılığında Houston Rockets’tan Victor Oladipo’yu kadrosuna katmasını iyi bir hamle olarak değerlendirebiliriz. Oladipo, Ocak 2019’da yaşadığı o korkunç sakatlığın öncesindeki atletizminden ve performansında çok uzakta gözükse de Heat hücumuna sağlayabileceği hem şut hem de Adebayo ortaklığındaki pick&roll tehditleri ile hücuma çeşitlilik ve güç katacaktır. Ayrıca Oladipo’nun ligin iyi perimetre savunmacılarından biri olduğu, Heat’in Avery Bradley’den neredeyse sezon başından beri yararlanamaması ve Olynyk’in yetersiz performansı da göz önüne alındığında Heat adına neredeyse maliyetsiz bir hamle olduğunu söyleyebiliriz. Takasın diğer tarafında ise Harden’ın gidişinin ardından tam anlamıyla bir çöküş yaşayan Rockets adına bu takasın herhangi bir faydasından bahsetmek pek mümkün olmasa da sezon sonu kontratı bitecek ve muhtemelen yeni sözleşmeyi reddederek serbest kalacak olan Oladipo’nun hiçbir şey uğruna kaybedilmemiş olması teselli sayılabilir.

Leave a Reply