SAHALARDAN SONSUZLUĞA 8 : FRANTISEK RAJTORAL

Futbolculuğa rahat meslek olarak bakarız hepimiz. Yediğin önünde yemediğin arkanda, taraftarlar peşinde, farklı ülkelere seyahat; üstüne bir de para alıyorlar, daha ne olsun diye düşünürüz. Çok da yanılmıyor olmalıyız ki Mourinho kendisine sorulan “Bugün takım yorgun muydu?” sorusuna şöyle cevap veriyor : “ Günde 15 saat çalışıp evinde ayda birkaç 100 Euro ile dönen baba yorgun olur, biz değil.” 2020’de kaybettiğimiz efsane futbolcu Maradona ise şöyle değiniyor bu konuya “ Biz futbolcular, sürekli üstümüzde baskı olduğundan yakınırız.  Baskı ancak evine beş peso getirip çocuklarını geçindiremeyen insanların üzerinde olur. Binlerce dolar alıp sahaya çıkıp oynuyoruz ve ağzımızı açınca stresten bahsediyoruz. Stres, bu ülkede sabahın altısında kalkanlar içindir.” Her işin olduğu gibi futbolculuğun da zorlukları var ; sakatlığı, basınla iletişimi, taraftarlarla bağ kurması… Serimizin 8.bölümünde futbol hayatı devam ederken intihar eden Frantisek Rajtoral’dan bahsedeceğiz.

12 Mart 1986 ‘ da Çek Cumhuriyeti’nin Pribram kentinde dünyaya gelen Rajtoral, futbol kariyerine 6 yaşında şehrinin takımı Kovohutě Příbram’da başladı. 2 sene burada oynadıktan sonra 1994 yılında aynı şehrin diğer bir takımı olan Marila Pribram’a transfer oldu. 2004 yılının sonuna kadar da burada oynayan Frantisek, 2005 yılında ilk profesyonel imzasını Banik Ostrava takımına attı. Ostrava’da gösterdiği performans ile Avrupa Kupası maçlarına da çıkan oyuncu, Çek Cumhuriyeti milli takımına çağrıldı. Buradaki üstün oyunu ile Viktoria Plzen’e transfer olan Rajtoral kariyerinin zirvesini yaşıyordu.

8 seneye yakın Viktoria Plzen forması giyen Frantisek Rajtoral, Çek Cumhuriyeti milli takımında forma giydiği bir maçta gol sevincinde tribünlere koşarak kız arkadaşını öptüğü görüntüler ile bir anda gündem oldu.

Oynadığı kulüplerde hep 27 numaralı formayı giyen oyuncunun yolu, 27 plakalı ilimiz Gaziantep’e düştü.  Şu anda Bölgesel Amatör Lig’de mücadele eden Gaziantepspor’a transfer olduğunda takım, Süper Lig’de kalma mücadelesi veriyordu. 21 Nisan tarihinde Konyaspor ile oynanan maçta yedek kulübesinde oturan Rajtoral, 23 Nisan’da yapılan antrenmana katılmadı. Kimseye herhangi bir bilgi vermediği için merak edilen oyuncunun evine giden takım arkadaşları, Çek futbolcuyu kendini doğalgaz borusuna asmış halde buldu. Jandarma’nın araştırmaları sonucunda kapının içerinden kilitli olduğu belirlendi. Rajtoral’ın evinde bulunan Çekçe mektup tercüme ettirildi, alacak-verecek çizelgesi olduğu ortaya çıktı.

2008 yılında Banik Ostrova’da oynarken Kronik Yorgunluk Sendromu teşhisi konulan oyuncu,2014 yılında Viktoria Plzen’de de aynı rahatsızlıktan şikayetçi olduğunu kulüp doktoruna bildirmişti.

Gaziantep Stadyumu’nda düzenlenen cenaze töreninin ardından, ülkesine gönderilen Rajtoral için Viktoria Plzen taraftarları da tören düzenledi ve oynadıkla Dukla Prag maçında Frantisek anısına koreografi hazırladılar.

İsmi bir dönem Beşiktaş ile de anılan Frankie’nin hayatı, Çek Cumhuriyeti’nde başlayıp 23 Nisan’ da Türkiye’de son buldu. Kız arkadaşından ayrıldığı, borçları yüzünden intihar ettiği ya da kronik rahatsızlık sonucu sinir krizi geçirmiş olabileceği iddiaları uzun süre dolaştı durdu. İntiharını açıklayacak bir not bırakmayan Rajtoral’ın ölüm sebebi hiçbir zaman bilinemeyecek. Orhan Veli’nin “İntihar” şiirinde de dediği gibi,

…Beni tanımayanlar,

“Mutlaka birini seviyordu.” demeliler.

Tanıyanlarsa, “ Zavallı, demeli

Çok sefalet çekti.”

Fakat hakiki sebep,

Bunlardan hiçbirisi olmamalı.

Düzenlenen cenaze töreninde takım arkadaşlarının her zaman pozitif ve enerjisi yüksek bir insan olduğundan bahsettikleri,kulüp başkanı İbrahim Kızıldağ’ın da “Sürekli yüzü gülen, mutlu bir çocuktu.” diye anlattığı Frantisek Rajtoral’dan geriye ise yüzündeki gülümsemesi ile bu fotoğraf kaldı.

23 Nisan 2017 ve 29 Nisan 2019’da, 2 yıl ara ile ülkemizde hayatını kaybeden iki Çek futbolcu Frantisek Rajtoral ve Josef Sural anısına…

KAYNAKÇA

https://bleacherreport.com/articles/2705365-czech-republic-footballer-frantisek-rajtoral-dies-at-31-after-suicide-at-home

https://www.independent.co.uk/sport/football/international/frantisek-rajtoral-dead-dies-death-hanged-kills-himself-suicide-czech-republic-international-a7698741.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Rajtoral#:~:text=He%20was%20found%20dead%20in,his%20team%20in%20the%20morning.

Kapak fotoğrafı SporX’ten, diğer fotoğraflar sırasıyla Sözcü, plzen.eu, sportsbuzzer.de, Gaziantepspor resmi sayfası, HaberTürk ve Haber342’den alınmıştır.

Leave a Reply