SAHALARDAN SONSUZLUĞA 6 : TİM 47

Futbol izleyicileri olarak genellikle maçtan yarım saat öncesinde stadyumda yerimizi alırız. Hatta küçük şehirlerde veya takımımızın stadyumuna çok da uzak olmayan yerlerde ikamet ediyorsak maçın başlangıç düdüğüne oldukça yakın zamanda gelir ve son düdük ile ayrılız. Ancak maçın organizasyonunda görevli insanlar için bu durum oldukça farklı. Müsabakadan saatlar öncesinde toplanıp maç bitiminden sonra da uzun süre stadyumun etrafında bekleyen emniyet güçleri muhtemelen maçların en çok yorulanlarıdır. Serimizin 6.bölümünde maç çıkışında bombalı saldırıya uğrayarak şehit olan 47.Tim’i konuşacağız.

10 Aralık 2016’da Vodafone Park Arena’da oynanan ve 2-1 ev sahibi takımın üstünlüğü ile sonuçlanan Beşiktaş- Bursaspor müsabakasının ardından Bursaspor taraftarları şehirlerine dönmek üzere stadyumdan çıkarlar. Otobüslerine binen taraftarların güvenliğini sağlayan emniyet güçleri de ayrılmak üzere hazırlanmaktadır. Saat 22.29’da Beşiktaş taraftarlarınca ‘’Beleştepe’’ olarak adlandırılan yerde, çevik kuvvet otobüslerinin olduğu noktada bomba yüklü bir araç patlatılır . Patlama ile harekete geçen polis ekipleri Maçka Parkı çevresinde bir canlı bomba fark eder, 4 polis memuru ve 1 vatandaş canlarını hiçe sayarak eylemciye müdahele eder ve canlı bomba ilk patlamadan 45 saniye sonra asıl hedefine ulaşamadan kendini patlatır.

Patlamalar sonrasında olay yerlerine çok sayıda ambulans ve polis sevk edilir. Patlamalar sonucu 39 polis memuru ve 7 sivil olmak üzere toplam 46 vatandaşımız hayatını kaybeder. Çoğu polis memuru 150’den fazla vatandaşımız da yaralanır.

Saldırılarda gazi olan polis memuru Mehmet Kurt patlama sonrasını şöyle anlatır :’’Kendime geldiğimde hayatımda yaşamadığım bir acı hissediyordum ve kulağımda çınlama vardı.  İlk olarak kendimde değildim, ayağa kalkmaya çalıştım. Ama kalkamayınca sürünür vaziyette Alparslan komiserimin yanına gittim. Bana üşüdüğünü söyledi. Patlamanın olduğu yerdeki tünelin oradaydı komiserimiz, düşmek üzereydi. Allah’tan bir güç geldi, tutup çektim. İç organları dışarıdaydı, elimle müdahale edip montumla karnını sardım.’’

10 Aralık 2016’da düzenlenen eylemlerde stadyumda görevli 47. Tim’in 18 üyesinden birisi hariç tamamı şehit olur. İstanbul Emniyet Müdürlüğünün 47.Tim anısına hazırladığı videoda belirtildiği gibi ‘’Bir Daha Tim 47 Kurulmadı, Çünkü Tim 47 Ölmedi.’’

Patlamada hayatını kaybeden 47.Tim üyeleri

’Beleştepe’ olarak adlandırılan noktanın adı ‘’Şehitler Tepesi’’ olarak değiştirilir. Kulüpler aldıkları kararla oynanan maçların gelirlerini şehit ailelerine bağışlar.

Maçtan 4 gün sonra oynanan Beşiktaş- Kayserispor karşılaşmasında Beşiktaşlı oyuncu Tolga Zengin ve Beşiktaş teknik direktörü Şenol Güneş, saha kenarındaki kulübeye çelenk bırakırken Olcay Şahan ise çevik kuvvet polisleri ile tribünlere giderek emniyet güçlerini alkışlatır.

Galatasaray ile Gaziantepspor arasında oynanan maçta sahaya gelen çevik kuvvet ekibi ise dakikalarca alkışlanır. Galatasaraylı oyuncu Yasin Öztekin attığı golden sonra çevik kuvvet polislerine sarılarak golü onlara armağan eder.

Antalyaspor ve Fenerbahçe arasında oynanacak karşılaşmanın hakemi Cüneyt Çakır da saygı duruşunun ardından yapılacak top-kale atışı için saha kenarındaki bir çevik kuvvet polisini sahayada davet ederek para atışını ona yaptırır.

Hayatlarını kaybetmiş şehitlerimizi ve 47.Tim’i bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.

    ‘’ Can verdiğin bayrağın tabutuna sarılmış, sana Yüce Yaradan cennetten yer ayırmış.’’

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/2016_Be%C5%9Fikta%C5%9F_sald%C4%B1r%C4%B1lar%C4%B1

https://www.hurriyet.com.tr/haberleri/besiktas-saldirisi

Kapak resmi TimeTürk’den, diğer fotoğraflar sırasıyla BBC, Sabah Gazetesi, NTV, Hürriyet ve Sözcü Skor’dan alınmıştır.

Leave a Reply