SAHALARDAN SONSUZLUĞA 4 : ÖLÜMÜNE OYNAYANLAR

    Dinamo Kiev’in Avrupa’da fırtına gibi estiği yılların devamında II. Dünya Savaşı patlak verir. Dinamo Kievli oyuncular Alman ordusu Wehrmacht’a karşı savaşmak için cepheye giderler. Kalanlar ise Kiev’de şehrin savunmasına katılır ancak Kiev güçlü Alman orduları karşısında çok fazla dayanamaz ve Kiev 1941’de işgal edilir.

    FC Start’ın hikâyesi Dinamo Kiev kalecisi Mykola Truseyych’in kente dönüşüyle başlar. Truseyych sıkı bir Dynamo taraftarı olan Iosif Kordik’in fırınında işe başlar. Kordik Truseyych’e yeni bir takım kurma fikrini verir. Birkaç hafta içinde Truseyych Dinamo Kiev’in 7 eski futbolcusuna ulaşır. Kendisiyle birlikte 8 kişilerdir ancak bu sayı futbol takımı kurmak için yeterli değildir. Bunun üzerine Lokomotiv Kiev’in 3 oyuncusu daha takıma katılır. FC Start maç yapmaya hazırdır.

FC Start’ın hikayesinin anlatıldığı animasyon filminde Kordik ve Truseyych’in tasviri.

   FC Start 1942 yılı boyunca işgal güçlerinin takımlarına karşı yaptığı maçların tamamını kazanırlar. Alman yönetimi bu galibiyetlerden çok rahatsızlık duyar ve çoğunluğunu Alman hava kuvvetlerine mensup subayların oluşturduğu bir takım olan Flakelf’i bu takımı yenmekle görevlendirirler.         

    Flakelf ve FC Start arasındaki ilk maç 6 Ağustos 1942’de oynanır ve bu maçı FC Start 5-1 kazanır. Maçın sonucu Kiev halkına gözle görülür bir canlılık getirmiştir. Bundan rahatsız olan SS Subayları 9 Ağustos’ta bir rövanş karşılaşması isterler           

     9 Ağustostaki maça bir SS subayının hakem olarak atanması müsabaka başlamadan sonucun ne olması gerektiğini açıkça gösterir. Oynanacak bu maç için çevre kentlerden de yüksek rütbeli Nazi subayları ve Wehrmacht askerleri şehre gelir. Stadyum işgal kuvvetleri ile doludur. Ancak FC Start oyuncularının direnişleri henüz seremonide başlar ve Nazi selamı vererek ‘Heil Hitler’ diye bağırmayı reddederler. 

           

Maçın ilk golü Truseyych’in kafasına tekme atıp kaleci yerde kıvranırken golü atan Alman bir oyuncudan gelir. Maç Alman takımının bu sertlikleri içinde devam eder. Tabi ki maçın hakemi bunları görmezden gelir. Bütün bunlara rağmen Kuzmenko 30 metreden muhteşem bir gol ile skoru eşitler. Sonrasında Honcharenko skoru 2-1’e getirir. İlk yarı bitmeden skor FC Start’ın lehine 3-1’e gelmiştir. Devre arasında Start’ın soyunma odasının kapısı sertçe açılır ve Alman subaylar FC Start’ın oyuncularına ‘’maçı kazanmayı akıllarından bile geçirmemelerini’’ söyler. Bunun üzerine takım kaptanı Truseyych arkadaşlarına gözyaşları içinde, ‘’Bazı şeyler ölmeye değer.’’ der. Maçın 2.devresinde her iki takım da ikişer gol bulur ve skor 5-3’e gelir. Ancak FC Start takımının oyuncusu Klimenko öyle bir şey yapar ki Alman hakem maçı 15 dakika erken bitirir. Klimenko bütün Alman takımını geçtikten sonra rakip kaleciyi de çalımlayarak topu kale çizgisine getirip durdurur ve kahkalar atarak kaleye vurmak yerine orta sahaya doğru vurur. Bu açıkça Almanları aşağılamaktır.

9 Ağustos tarihinde oynanacak rövanş maçının duyurusu.

     Maçtan 9 gün sonra FC Start’ın 6 oyuncusu, ertesi gün de 2 oyuncusu daha Gestapo tarafından tutuklanır ve işkenceye maruz bırakılır. Oyunculardan Nikolai Korotkykh bu işkenceler esnasında ölür, Olexander Tkachenko ise kaçmaya çalışırken vurulur. Galibiyetinbaşrol oyuncuları Truseyych, Klimenko ve Kuzmenko ise gönderildikleri Syret çalışma kampında toplu infazlar sırasında öldürülürler.

      Bu olaylardan sağ kurtulmayı başarabilen Tyutchev, Mikhail Sviridovskiy ve Makar Honcharenko ise Sovyet Halk Kahramanı unvanı alırlar ve bu destanın günümüze ulaşmasını sağlarlar. 1971 yılında FC Start takımı kahramanları için bir anıt dikilir ve bu anıta  ‘Kazandığınız zafer unutulmayacak korkusuz kahramanlar’ yazılır.

   Sonunda öldürüleceklerini bilmelerine rağmen canlarını şeylerini sahaya koyan FC Start takımının hikayesi, Bill Shankly’nin sözünü akıllara getirir : ‘’Futbol bir ölüm-kalım meselesi değildir. Ondan çok daha önemlidir.’’

Kaynakça:

Şalom Gazetesi www.salom.com.tr

Derdimiz Futbol  derdimizfutbol.com

Kapak resmi Derdimiz Futbol sayfasından, diğer resimler sırasıyla animationforadults.com ve Karvenar’dan alınmıştır.

Leave a Reply