SAHALARDAN SONSUZLUĞA 13 : EMILIANO SALA

Taraftarları en çok heyecanlandıran dönemlerin başında şüphesiz transfer sezonları gelir. Takımların birbirlerine transfer çalımları, spor programlarında verilen son dakikalar, yeni gelen oyuncuyu karşılayan taraftarlar… Futbolcular için de bir o kadar heyecanlıdır bu sezon, hayallerindeki takımdan gelecek teklifi beklerler. Ülkemiz için şunu desek yanlış olmaz herhalde: Her çocuğun hayalidir büyüyünce futbolcu olmak ve her futbolcunun hayalidir bir gün İngiltere’de futbol oynamak. Serimizin 13. bölümünde hayallerinin peşinde İngiltere’ye giderken uçak kazasında hayatını kaybeden Emiliano Sala’yı konuşacağız.

Sala, 31 Ekim 1990 tarihinde Arjantin’de dünyaya geldi. 3 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğuydu. Her Arjantinli gibi Emiliano ve ailesi de futbola son derece düşkündü. Ailesi gibi Sala da sıkı bir Independiente taraftarıydı.  Sokakta kendi arkadaşları ile yaptığı maçlardaki lakabı ise Arjantin’in efsane oyuncularından olan Batistuta’ydı. Yetenekleri ve gösterdiği performans ile Fransız takımlarının radarına takıldı. Bordeaux ile anlaşmasına rağmen tecrübe kazanması için önce ülkesindeki Proyecto Crecer takımına ardından Portekiz’in Crato takımına kiralandı. Portekiz’e giden Sala, kız arkadaşı için ülkesine yani Arjantin’e geri döndü. Sala, yetenekleri ile önemli bir gelecek vadediyordu öyle ki başka bir futbolcu yapmış olsa disiplinsizlik olarak algılanıp kadro dışı kalmasına yol açabilecek bu hareket Bordeaux yöneticileri tarafından görmezden gelindi. 6 ay sonra Sala artık resmen Bordeaux takımında forma giyiyordu.

Farklı takımlara kiralık gönderilip oynayan Sala, 4 senenin sonunda, 20 Temmuz 2015 tarihinde adını tüm dünyaya duyuracağı Nantes Kulübü ile sözleşme imzaladı. Burada attığı 48 gol ile özellikle İngiltere Ligi takımlarının ilgi odağı haline geldi. Önce Wolverhampton çaldı kapısını Sala’nın ancak o Cardiff City takımını tercih etti. Cardiff’in Sala için teklifi 15 Milyon Euro idi ve bu ücret kulüp tarihinde bir ilkti. Cardiff’e gidip imza atan Sala, arkadaşlarıyla vedalaşmak ve işlerini halletmek için Fransa’ya geri dönmüştü. Fransa’da işlerini bitirdikten sonra artık yeni takımı ile antrenmanlara çıkmak için İngiltere’ye dönüş yoluna koyuldu.

21 Ocak 2019’da bindiği özel uçak Manş Denizi üzerindeyken radardan kayboldu ve bir daha görünmedi. Hemen Sala’yı ve pilotu arama çalışmaları başlatıldı ancak bulunamamaları sonucu çalışmalar durduruldu. Mbappe ve Lionel Messi gibi oyuncular başta olmak üzere bazı futbolcular arama çalışmalarının devam etmelerini sağladılar ve 6 Şubat tarihinde Sala ve pilotun cansız bedenlerine ulaşıldı. Uçağa bindikten sonra arkadaşlarına gönderdiği ses kaydında şöyle diyordu Sala : “Şu an parçalara ayrılacakmış gibi duran bir uçaktayım ve Cardiff’e doğru gidiyorum. Eğer benden 1.5 saat içinde haber alamazsanız… Beni bulmak için birini göndereceklerinden emin değilim. Korkuyorum, korkuyorum.” Nantes’da forma giydiği ilk yıllarda “Bir gün ayrılacaksam burada tarihe geçtikten sonra ayrılmak ve iyi hatırlanmak istiyorum.” diyen Sala’nın 9 numaralı forması Nantes tarafından emekli edildi. Sala artık Nantes tarihinin son 9 numaralı oyuncusuyudu.

Cardiff City takımı Sala’ya uçak gönderme teklifinde bulunduklarını ancak Sala’nın gerek duymadığını ve kendi uçağı ile geleceğini söylediğini açıkladılar. Sala’nın bir kış günü tek motorlu bir uçak ve istikrarlı bir seyahat geçmişi olmayan bir pilotu neden tercih ettiği bilinmez ancak geriye Sala’yı Arjantin’de bekleyen köpeğinin bu fotoğrafı kaldı.

Varamadığı yerler vardı hayalinde, bindiğinde tek motorlu eski bir tayyareye.

Baktığında küçücük camından dışarı, bilemezdi kanatlarının tükenip hayalleriyle birlikte çakılacağını…

Bu yazı ile birlikte 13 haftalık “Sahalardan Sonsuzluğa” serisinin sonuna geldik. Seriyi takip eden herkese çok teşekkür ederiz. Hayatlarını kaybedenler, futbolseverler için birer efsane olmuş olsa da futbol tribündeki seyircisi, sahadaki oyuncusu ile güzel. İskoç teknik direktör Bill Shankly’nin dediği gibi : “ Futbol bir ölüm kalım meselesi değildir, ondan çok daha önemlidir.”

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Emiliano_Sala

https://www.transfermarkt.com.tr/emiliano-sala/profil/spieler/190780

Kapak fotoğrafı TRT Spor’dan, diğer fotoğraflar sırasıyla Hürriyet, BBC, HaberTürk, T24 ve mynet.com’dan alınmıştır.

Leave a Reply