SAHALARDAN SONSUZLUĞA 12: CENTİLMEN’İ ÖLDÜREN GOL

Eski Fenerbahçe ve Türkiye Milli Takımı futbolcusu Abdülkerim Durmaz katıldığı bir programda onun dönemindeki milli takım sorulduğunda şöyle cevap veriyor: “ Bizim zamanımızda istikrar vardı, hep yeniliyorduk. İngiltere’nin 8-0 bizi yendiği maçta oynamamıştım, çünkü maçtan bir gün önce sakatlandım. Hayırlı bir sakatlık olmuş.”  Jübilesini yapmış her oyuncunun televizyonlarda anlattıklarının önemli bir bölümünü oluşturur yeşil sahalardaki anıları ve hataları. Sahalardan Sonsuzluğa serisinin 12.bölümünde yaptığı ufak bir hatayı hiçbir zaman anlatmaya fırsat bulamayan Andres Escobar’ı konuşacağız.

Andres Escobar 13 Mart 1967’de Kolombiya’nın en fakir kentlerinden birinde, Medellin’de dünyaya geldi. Üniversiteye giderek eğitim hayatına devam etmek istese de imkânı olmayan Escobar, futbola yöneldi.  Saha içindeki sessiz ve soğukkanlı oyunu ile izleyenleri kendisine hayran bırakıyordu. Genç yaşında Atletico Nacional takımının kaptanı oldu. Sahadaki tavırları sayesinde El Cabarro del Futbol yani “Futbolun Centilmeni” lakabını kazandı.  1994 Dünya Kupası elemelerinde Kolombiya Arjantin’i 5-0 yenerek turnuvaya katılmaya hak kazandı, Kolombiya artık herkesçe bilinen bir takım haline gelmişti ve Andres Escobar bu takımın önemli bir oyuncusuydu. Dünya Kupası öncesi efsane oyuncu Pele: “Kolombiya ben ve birçoğu için Kupa’daki favori takım.” sözleri ile Kolombiya Milli Takımına karşı olan takdirini dile getiriyordu.

Dünya Kupası başladığında Kolombiya; Romanya, İsveç ve ev sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan grupta bulunuyordu. Turnuvanın favorilerinden birisi olarak gösterilen Kolombiya için çok da zor bir grup olmayacak gibi duruyordu. Bu durum Kolombiyalı Kartellerin de dikkatini çekmişti ve ülkelerinin şampiyonluğuna yüksek miktarlarda bahisler oynadılar. Ancak işler ne oyuncuların ne de kartellerin beklediği gibi gitti. İlk maçında Romanya’ya 3-1 yenilen Kolombiya Milli Takımında, maç sonrası bir futbolcunun abisinin takımı tehdit etmek amacıyla öldürüldüğü haberi yayıldı. Oyuncular ev sahibi Amerika ile tamam veya devam maçına çıkacaklardı ancak hiçbirisi bu maçın takım arkadaşlarından birisi için ölüm maçı olacağını bilmiyordu.

Dakikalar 34’ü gösterdiğinde Amerika Birleşik Devletleri oyuncusu John Harkes’in sol taraftan yaptığı ortada, topa müdahale etmek isteyen Andres Escobar ters bir vuruşla topu bir dönem Beşiktaş’ta forma giymiş Oscar Cordoba’nın koruduğu kaleye yani kendi kalesine yolladı. Maçı Amerika 2-1 kazanırken bu sonuç Kolombiya’nın gruplarda turnuvaya veda etmesi anlamına geliyordu. Maçtan sonra yaptığı açıklamada Andres Escobar şöyle diyordu : “Evet, kendi kaleme gol attım ama bu dünyanın sonu değil. Hayat benim için devam ediyor.”

Escobar’ın ölümüne sebep olan kendi kalesine attığı gol

Maçtan 10 gün sonra, 2 Temmuz 1994 tarihinde Cordoba ve Escobar Medellin’de bir bara gittiler. Dünya Kupası’ndan elenmeleri nedeniyle sık sık protestoya maruz kalıyorlardı, o gün de barda bir grup taraftar ile tartıştılar. Barda yaşananları kaleci Cordoba anlatıyor : “Barda otururken 3 kişi bizi yaklaştı ve içlerinden birisi Andres’e kendi kalesine attığı gol ile ilgili sataşmaya başladı. Karşılıklı bağrışmalar ve itiş- kakışlardan sonra onlar dışarı çıkarıldı. Keşke orada kalsaydı her şey …”

Bar çıkışı Escobar arabasına giderken yolu tartıştığı kişilerden birisi tarafından kesildi. Humberto Castro Munoz isimli bu adam, çıkarttığı silahı ile Escobar’a tam 12 el ateş etti ve bardan çıkanların iddialarına göre tetiğe her basışında “gol” diye bağırıyordu.

Andres Escobar, 27 yaşında futbol oynarken yaptığı bir hata nedeniyle hayatını kaybetti. Turnuva öncesi göstereceği performans ile Milan’a transfer olması beklenen Escobar, 120 bin kişinin katıldığı cenaze töreni ile sonsuzluğa uğurlandı. Peki, katile ne oldu? Kolombiya’da sık rastlanan bir bar kavgası olduğu gerekçesiyle 43 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 11 yıl hapis yattıktan sonra serbest kaldı.

Andres Escobar’ın cenaze töreni

Escobar ve Kolombiya kelimeleri bir araya gelince herkesin aklına ilk olarak Pablo Escobar gelse de Andres Escobar ve Pablo Escobar’ın hikayeleri “The Two Escobars” filminde beyaz perdeye taşındı.

1994 senesinde Dünya Kupasını Brezilya kazandı ancak Brezilya taraftarları hariç 94 Kupası dendiği zamana akıllara gelen ilk olay Andres Escobar’ın vurulması oldu. 2002 yılında Andres Escobar adına Kolombiya Hükümeti tarafından heykel dikildi ve ondan geriye futbol ile ilgili söylediği sözler kaldı: “Bu spor hayatla oyun arasındaki yakın ilişkiyi gösteriyor. Futbolda boğa güreşinin aksine ölüm yok. Futbolda kimse ölmez, öldürülmez.”

Andres Escobar anısına dikilen heykel

Escobar’ın ölümüne sebep olan kendi kalesine attığı gol

KAYNAKÇA

https://tr.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A9s_Escobar

Kapak fotoğrafı LigaLive, diğer fotoğraflar sırasıyla PlaseDergi, BBC, GoliSport, FIFA, theSun ve Trivela’dan alınmıştır.

Leave a Reply