SAHALARDAN SONSUZLUĞA 11 : CHAPECOENSE

Spor dünyası geçmişten beri kaza haberleri ve sporcuların hayatlarını kaybetmeleriyle defalarca kez sarsıldı. Samsunspor ve Sakaryaspor gibi takımların otobüslerinin yaptığı kazalar da futbol tarihimizde yerini almış acı hatıralardan. Bu yazıyı hazırlarken de Brezilya’da oyuncuları taşıyan uçağın düştüğünü, 4 futbolcu ve kulüp başkanının hayatını kaybettiği haberini aldık. Serimizin 11. bölümünde yine Güney Amerika topraklarında uçağı düşen Chapecoense takımını konuşacağız.

Birçok dünya yıldızı çıkaran Brezilya halkına futbol aşığı desek yanlış olmaz herhalde. Brezilya’nın Chapeco şehri vatandaşları da şehirdeki amatör kulüplerin yetersiz olduğunu düşünerek bir takım kurup futbola olan bağlılıklarını göstermek ister. Böylece 1973 yılında Chapecoense AF takımı kurulur. Yeni kurulan takım büyük mücadeleler verir ve kurulduktan kısa bir süre sonra Brezilya 1. ligine yükselirler ancak ertesi sene tekrar düşerler. Yaklaşık 35 sene sonra 2014’te tekrar Serie A’ ya yükselirler ve Chapecoense’yi dünyaya duyuran hikayeleri başlar.

Neredeyse hiç borcu olmayan bir kulüp olması sebebiyle takdir toplayan Chapecoense, 2016 yılında Güney Amerika Kupasında rüya gibi bir sezon geçirir. Yarı finalde San Lorenzo ile oynanan maçlar sonucunda finale kalan Chapecoense takımında ve Chapeco şehrinde görülmemiş bir sevinç yaşanır. Final maçında galibiyet elde ederek kupayı kaldıracaklarına inanan Chapecoense taraftarları, stadyumu kupa töreni için hazırlamaya başlarlar ancak takımın stadyumu Arena Conda’ya kupa yerine futbolcuların cenazeleri getirilecektir.

1 Aralık 2016’da Kolombiya’da oynanacak maç için yola çıkan Chapecoense takımı ve onlara eşlik eden gazetecilerin de içinde bulunduğu uçak, elektrik arızası ve yakıt yetersizliği sebepleriyle 28 Kasım günü Cerro Gordo Dağı’na düşer. Uçaktaki 77 kişiden 3’ü futbolcu olmak üzere sadece 6 kişi kurtulur. Haberin alınması ile tüm dünyada büyük bir üzüntü yaşanır. Brezilya’da 3 günlük yas ilan edilir.

Arena Conda’da düzenlenen cenaze töreni

Yarı finalde Chapecoense ile formalarını değiştiren San Lorenzolu futbolcular bir sonraki maçlarına Chapecoense forması ile çıkarlar. Chapecoense’nin finaldeki rakibi Atletico Nacional takımı da kupanın Chapecoense’ye verilmesini ister. Güney Amerika Futbol Federasyonu Chapecoense’yi SudAmericana Kupası şampiyonu ilan eder.

Chapecoense forması giyen San Lorenzolu oyuncular

Brezilya’ya getirilen futbolcuların ve teknik ekip üyelerinin cenazeleri Arena Conda’da düzenlenen tören ile uğurlanır. Tören alanında “ Mutlulukta ve zor zamanlarda siz hep kazandınız.” yazısı yer alır. 1 Aralık günü maçın oynanacağı stadyum Nacional taraftarları tarafından doldurulur ve rakip takım için anma töreni düzenlenir. Maçın oynanacağı saatler boyunca yayıncı kuruluş “90 Dakika Sessizlik” sloganı ile siyah ekran yayımlar.

Maç saatinde ekranlarda gösterilen 90 Dakika Sessizlik sloganı

Kazada hayatını kaybeden Teknik Direktör Caio Junior’ın yarı final maçı ardından yaptığı “ Eğer bugün ölürsem mutlu ölmüş olurum.” açıklaması tüm futbolseverleri derinden etkilemiştir. Kadroda olmadıkları için maça gitmeyen 3 oyuncunun kaza sonrası takımlarının soyunma odasındaki oturuşları ise olayın sembolü haline gelir.

Kazadan sağ kurtulan Jackson Folmann sağ ayağını kaybeder. Düzenlenen anma maçında, takılan protez ayağı ile gol atarak tarihe geçer.

Sakatlığı dolayısıyla kadroya alınmayan Demerson Bruno takım arkadaşlarını havaalanında yolcu ettikten sonra evine döner. Gece boyunca içinde bir rahatsızlık hissettiğini söyleyen Demerson, takımın WhatsApp grubuna “ İnince haber verin.” yazar ve grubun son mesajı bu olur. Chapecoense takım uçağının inişi tüm dünyada son dakika haberi olarak verilir.

Brezilyalı teknik direktör Paulo Paixiao’nun oğlu Anderson Paixiao da uçakta hayatını kaybeden futbolculardan biridir. Paulo Paixiao’nun diğer oğlu Alessandro da futbolcu iken geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda eder.

Chapecoense’nin finaldeki rakibi Nacional taraftarları tarafından maç saatine yapılan anma töreni

Neredeyse bütün takımın yok olduğu Chapecoense uçak kazası, en büyük spor felaketlerinden birisi olarak kayda geçer.  19 futbolcu hayatını kaybederken, kazada hayatta kalanlar ise futbol kariyerlerini sonlandırır.

Kadrosunun büyük bir kısmını kaybeden Chapecoense’ye, tüm takımlar oyuncu vermeye hazır olduklarını açıklarlar. Ancak Chapecoense uzun süre dayanamaz ve 2019 yılında tekrar Serie B’ye düşer. 2016 senesinde takımda oynayan futbolcular Chapeco şehri için artık birer efsanedirler…

Chapecoense oyuncularının kazadan 1 hafta önce yarı final maçı sonrası galibiyet sevinçleri :

Kaynakça

https://tr.wikipedia.org/wiki/LaMia_Airlines%27%C4%B1n_2933_sefer_say%C4%B1l%C4%B1_u%C3%A7u%C5%9Fu

https://chapecoense.com/en/nossa-historia

Kapak resmi Goal, diğer fotoğraflar sırasıyla Chapecoense, Goal, Haberler.com, Independent, CNN, El Universo ve Boston Globe’dan alınmıştır.

Leave a Reply