Sokak basketbolu oynayanlar bilir; maç esnasında topla çok fazla oynayan,kendisine faul yapıldığına dair itirazlarda bulunan oyuncu tipi o ortamlarca pek sevilmez. Çünkü onlara göre kişi hem oyunu soğutmuştur(!), hem de çok fazla itirazdan ötürü zaman zaman gerginliklere sebep olmuştur. Belki de kendince haklı olmasına rağmen bu davranışlarından ötürü o ortamdan zamanla dışlanır, maç yapılacağı günler telefonu bir daha asla çalmaz.

Yukarıda yazdıklarım, sokak basketbolu oynarken şahit olduğum oldukça yaygın bir durum. İnsanlar sokakta arkadaşlarıyla basketbol oynayıp, belki de günlük hayatın stresinden bir süre olsun uzaklaşmak istiyorlar ve bu stres atma aktivitesindeki ‘düzen’i bozan insanlar için gereken ceza arkadaşları tarafından veriliyor diyebiliriz. James Harden’ın NBA’de yaşadığı durum da tam olarak bu aslında.Tabii ki meslektaşları tarafından ya da yönetim bazında, sokak basketbolunda anlattığım oyuncu tipine arkadaşları tarafından yapılan dışlama gibi bir ‘’James Harden’ı dışlama’’ durumu olmuyordur. Ama en kalifiyelisinden en donanımsızına kadar pek çok NBA hayranı arasında kendisine karşı bir ‘dışlama’ olduğu kesin. Hayranların kendilerine göre sebepleri var elbette…

Harden’ın oyununu eleştiren hayranların saydığı sebepler arasında en dikkat çekeni, an itibariyle bulduğu serbest atış isabetinin, saha içi(field goal) isabetinden fazla olması! Bu Harden gibi NBA’de şimdiden efsaneleşmiş ya da efsane olmuş isimler arasında görülmemiş bir istatistik. Özellikle Harden’ın 3 sayılık şut atarken basket-faul almak için vücudunu öne atması, içeriye penetre etmeyi seven bir oyuncu olmasının getirdiği pota altındaki bitiriciliği sayesinde almış olduğu sayısız basket-fauller böyle bir istatistiğe yol açtı denebilir.

Kendisi hakkında bir diğer eleştirilen nokta ise çok fazla şut kullanması. Bu öne sürülen neden aslında kolaylıkla çürütülebilir çünkü şu anki asist ortalaması 7.9 ve bu alanda ligin en iyilerinden biri. Sezon içinde özellikle Chris Paul ve Eric Gordon gibi Harden’dan sonra takımın en önemli iki oyuncusu da sakatlanınca takım içinde topu elinde bulunduracak, sorumluluk alacak, eksikleri kapatacak lider bir oyuncu gerekti. Ve unutmamak gerekir ki bu takım Harden dizginleri daha çok ele aldığında 11 maçlık bir galibiyet serisi yakaladı ve takım playoff potasının oldukça dışındayken kendisi sayesinde güncel sıralamada 5. durumda. Ayrıca Harden, an itibariyle 28 maç art arda 30+ sayı atarak Wilt Chamberlain’den sonra bu alanda en uzun seriye sahip. Kendisi de bu performansını sezon boyunca sürdürebileceğinden emin olmadığını söylemişti bir röportajında ama Paul ve Gordon dışında, takımda sorumluluk alabilecek başka biri olmadığını da farkında. İnsanların eleştirisine rağmen çok top kullanması sezona kötü bir giriş yapan takımı playoff potasına sokmayı başardı.

 

2015’te Golden State Warriors’a tarihinin ilk şampiyonluğu getiren takımın ön plandaki iki yıldızı Stephen Curry ve Klay Thompson, üçlüğe dayalı oyunları yüzünden oldukça eleştirilmişlerdi çünkü Golden State Warriors, daha önce görülmemiş pace&space oyunuyla üçlük atışlara ayrı bir önem vermişti ve bunu ilk defa gören hayranlar doğal olarak bu durumu yadırgamışlardı. Bence Harden’ın durumunda da olan bu ve tıpkı Golden State Warriors örneğinde olduğu gibi insanlar bu anlayışı da benimseyecektir. Yazımın başında ‘düzen’i bozduğu için kendisine yaptırım uygulanan kişiden bahsetmiştim. Ama o örnekten farklı olarak bu insanlar, kendi doğrularını hayranlara kabul ettirecektir. Çünkü böyle yüksek sahnelerde yıllardır ayakta kalmalarının sebebinin, kendi anlayışlarını kabul ettirirlerken gösterdikleri kararlılık olduğunu düşünüyorum.

 

Leave a Reply