Belki bu sezon F1 izleyemiyoruz ama eski yarışlardan kareler, F1 pilotlarının sosyal medya üzerinden düzenlediği sanal yarışlar ve unutulmaz belgeseller F1 fanlarına bir nebze yarış coşkusunu yaşatıyor. Gelgelelim fanlar dışında, F1’ e olan merakı yeni yeni başlayan bir kitlenin doğduğunu gözlemliyoruz.

Karantina sürecini katlanılabilir kılan aktivitelerden biri de evde oturup film arşivini yoklamak, izleyecek bir şeyler bulmak… Bu noktada imdadımıza Netflix yetişiyor ve sadece F1 hayranları için değil aynı zamanda F1 hakkında pek fikri olmayanlara da ithaf eden Drive to Survive serisiyle geniş bir kitleyi ekran başına kilitliyor. Peki, iki sezonluk ve belgesel şeklinde hazırlanan bu diziyi insanlar niçin soluksuz bir şekilde takip ediyor?   

Evet aslında Netflix’in F1’i iyi yönde değiştirdiğini söyleyebiliriz. Sonuçta F1 yönetiminde olan kişilerin yıllardır çabaladığı şeyi, Netflix başarıyor ve milyonlara F1’i başarılı bir şekilde aktarıyor. Açıkçası uzun yıllar boyunca grand prix yarışları kendilerini pazarlama işiyle pek uğraşmadı, fakat hayran kitleleri bir şekilde var oldu. Zaman geçtikçe çeşitli belgesel çekimleri F1 dünyasına can verdi. Drive to Survive da bunlardan biriydi ve ilk sezonuyla F1’i büyük bir ilgiyle takip edenlerin, yarış olmadığı zamanlarda da takip ettiği bir dizi oldu ve Şubat sonunda ikinci sezonuyla geri dönen Netflix dizisi bu defa daha yoğun bir ilgi gördü. Dijital belgeselciliğe geçen F1, belki de bunun en büyük getirisini şimdilerde görüyor. F1’in ticari haklarının el değiştirmesi ile 2018’de Netflix kameraları ilk kez padokta yerini almaya başlamıştı. Drive to survive zamanla bir ek içerik olmaktan çok, büyüme kapasitesi olan bir fan kitlesini uyandırdı. F1 hakkında bilinen çoğu yanlış bilgiyi, yarışların iç ve dış dünya olmak üzere nasıl gerçekleştiğini, daha doğrusu işin iç yüzünü seyircilere göstererek yeni bir F1 algısı oluşturdu. Bunu yaparken gayet normal ve F1 in sıradan halleri değil de hikayeleşmiş olayları gayet  keyifli bir şekilde kurguladılar. 

Dizinin ilk sezonunda çokça yer alan Daniel Ricciardo da kendisine olan ilginin ve sosyal medyadaki takipçilerinin oldukça arttığını dile getirdi. Yıldız pilota göre insanların kasklı hallerinden çok pilotların yüzlerini görmesi işi daha ilgi çekici kılıyor.

İstatistiksel olarak bakarsak, 2019 sezonu boyunca hayran kitlesi bu sayede %1.85 artış göstermiş ve bunun bir televizyon dizisi ile sağlanması çok büyük bir başarı.

Hayran kitlesinin artması dışında bir diğer büyük etki, pilotların genç hayran kitleleri ile yüzyüze konuşuyormuşçasına röportajlar gerçekleştirmeleri. Pilotlar, ekip personelleri ve bazı bilindik F1 gazetecilerinin oturarak gerçek zamanlı röportaj vermeleri ile kurgu oluşturuluyor. Özellikle F1’in zirvelerde pek göremediğimiz takımları hakkında çoğu yanlış bilgi bu sayede düzeltiliyor. 

Belki de yarışlarda olduğu gibi hep Mercedes ve Ferrari gibi büyük takımların ilgi odağı olmaması hayran kitlesi için bu diziyi daha da izlenebilir kılıyor. Benim için bu sezonun en ilgi çekici yanı ise üst üste kötü sezonlar geçiren Willliams Racing’in 2019 sezonunda da arabasını yetiştirememesi ve bu sürecin an be an aktarılmasıydı. Olayların bu şekilde direkt aktarılması benim de ilgimi çekiyor açıkçası. 

İlginç bir şekilde ilk sezonda nispeten geri planda olan takımların dizide yer almasına ek ikinci sezonda Ferrari ve Mercedes’ i de gördük. Bunun sebebi iki takımın da ilk sezonda yer almayı reddetmesiydi. Ancak iki büyük takım bu sezonda da tam anlamıyla kameralara izin vermedi. Mercedes’de sadece Almanya GP de takım garajında çekim yapılırken, Ferrari US GP de çekim yapılmasını tercih etti. Belki bu sayede yarışlarda olduğu gibi büyük takımların diziyi domine etmesi engellendi.

Gelelim gelecek sezonlara… Henüz üçüncü sezon için resmi bir duyuru yok ama çekimler Barcelona test sürüşlerinde başlamıştı. Gidişatın ne olacağı, hangi yarışların gerçekleşeceği günden güne değişiyor. Temennimiz, tekrar tekrar izlemeye doyamadığımız F1 içeriklerine biz daha sıkılmadan yenilerinin eklenmesi. Drive to Survive 3. sezonu ve onun çekileceği yarışları iple çekiyoruz…

Görseller: motogp.com

Leave a Reply