F1 fanları olarak koca bir sezonu daha devirdik. Yine birçok heyecana ortak olduğumuz yarışlar dizisi biterken gelin hep beraber tam bir yıl önce başlattığımız, 2018 sezonu F1’de Kırmızı Halı Serisi’ni, 2019 sezonunda da devam ettirelim ve bakalım yılın enleri kimler olmuş.

Yılın En İyi Startı: Belki hepiniz tahmin edeceksinizdir, 2019 Japonya Grand Prix’i ile yıldız gibi parlayan Bottas, bu yarışta en iyi start alan isim oldu. Ferrari, bu yarışı tıpkı yılın diğer birçok yarışında olduğu gibi çantada keklik sanıyordu fakat Vettel ve Leclerc’in yarış başında yaşadığı talihsizlik ve Bottas’ın iyi kalkışı ile sezonun en iyi startını seyrettik. Işıklara tam 0.04s içerisinde tepki veren Bottas, sezonun diğer yarışları için şampiyonluk mücadelesini canlı tutmayı başardı.

 

Yılın En Gelişmiş Takımı: McLaren dediğinizi duyar gibiyim. Evet, sonuçlar da gayet açık bir şekilde gösteriyor ki önceki sezonla yarış içinde olan takım bu sezon ilk yarış olan Avustralya’dan itibaren daha iyi sonuçlarla karşımıza çıktı. 2017’den beri ilk defa Bahreyn Gp’de, iki arabası da Q3’deydi. Sezonun ilerleyen yarışlarında iki McLaren’i de ilk altıda başlarken görmek, araçlardaki ileri düzey gelişmeleri gözler önüne seriyordu. Brezilya’da Carlos Sainz’in ilk podyumu aynı zamanda McLaren’e de 2014’ten beri tadamadığı sevinci tattırdı. Takımlar arasında da 4. en iyi takım olan McLaren, 7 yıldır aldığı en iyi sonuca ulaşmış oldu.

 

Yılın En İyi Arabası: Gümüş okların 2019’da da zirvede olmasını sağlayan en büyük faktör şüphesiz mükemmel pilotajlara, kusursuza yakın Mercedes W10’un eşlik etmesiydi. Şampiyonlukların art arda tekrarlanması, Brackley ve Brixworth’un ortak çabalarından ortaya çıktı ve bu yılki Mercedes W10, otomobilin aerodinamik performansını yeniden düşünmeyi gerektiren bir yönetmelik değişikliğine rağmen bir istisna değildi. Değişik pistlere ve koşullara ayak uydurmayı sağlayan W10 hem takımlar hem de pilotlar içerisinde Mercedes’i özel kıldı.

 

Yılın En İyi Pit Ekibi: Pitstoplar, belki de F1’ in bir takım sporu olduğunu gösteren en temel olaydır. İki saniyeden az bir süre içerisinde, dört lastiği değiştirmek bir takımın ne kadar koordineli çalıştığını gösterir. Sezon içerisinde Red Bull’un en hızlı iki pitstopunun Max Verstappen’in kazandığı iki yarışa denk geldiğini görüyoruz. Bu da Redbull’un pit üzerindeki en iyi pit ekibine sahip olduğunu gösteriyor.

 

Yılın En İyi Çaylağı: Çaylaklar şüphesiz F1’e daha parlak bir gelecek sağlıyor. 2019 sezonunda F2’den gelen çaylaklar Lando Norris, George Russell ve Alex Albon sezon boyunca kendilerinden beklenilenleri karşıladılar ve oldukça keyif aldılar. Aslında üçüne de yılın en iyi çaylağı diyebiliriz, fakat Albon F1’e büyük bir tecrübesizlikle başladı ama yarışlar ilerledikçe ne kadar iyi işler çıkarabildiğini ispatladı. Russell’ın dezavantajı da sezon boyunca son sıraların sahibi Williams’da yarışıyor olmasıydı. Yine de, o da kendine özgü bir yeteneğinin olduğunu takım arkadaşı Kubica ile aralarındaki puan farkı ile ispatlamış oldu. Geriye kalan Norris, ilk yarışında Q3’e kalmayı başararak 19 yaşında bir pilot için ne kadar yetenekli olduğunu ispatladı.

 

Yılın En İyi Takım Patronu: Mercedes’e başında bulunduğu yıldan itibaren en iyi dönemini yaşatan Toto Wolff, bu sezonda Mercedes’i takımlar şampiyonu yaparak başarısını devam ettiriyor ve bize de onun bu sezon da en iyi takım patronu olduğunu söylemekten başka söz düşmüyor. 

 

Yılın En Çok Pole Sahibi: Bahreyn’de daha ilk polünü alarak dikkatleri üzerine çekmişti Leclerc. Takım içerisinde herkesin beklentisi Vettel’in sezonu domine edeceği yönünde olmasına rağmen, Leclerc sezon boyunca özellikle cumartesi günleri sıralama performanslarında olağanüstü işler çıkardı. Spa’dan Soçi’ye kadar dört pole pozisyonunu daha elde etti. Sezonu kendisinin de şaşıracağı bir şekilde, yedi pole ile bitirdi. Doğal olarak bu sezon sıralamaların ve Ferrari’nin bir numarası hâline gelmiş oldu.

 

Yılın En İyi Sürüşü: Max Verstappen tüm agresifliği ama biraz daha kontrol altına aldığı sürüşüyle çok iyi işler çıkardı diyebiliriz. Geçen sezon en iyi startı alan Verstappen bu başarısını bu sezon da Avusturya Gp’de en iyi sürüşle devam ettirdi. Bu akıllardan silinmeyecek yarışı gelin Verstappen’in kendisinden dinleyelim: “Bu yarışta araba ve motor dahil her şey yolunda gitti, gerçekten çok kolay olmayan bir tur attım. Honda’nın ilk V6 galibiyeti, Red Bull’un kendi evi ve etrafta birçok Hollandalı hayran… Daha iyi bir hikaye yazılamazdı. Harika bir pazardı!”

Yılın En İyi Sürcüsü: Ve “Yılın Enleri”ni 2018’ de olduğu gibi bu yılda en iyi sürücü olmaya hak kazanan Hamilton ile sonlandırıyoruz. Sezon boyunca birçok düşüşle karşılaşan Hamilton; çareyi, başlarda en büyük tehdidi takım arkadaşı Bottas’ın oluşturduğu yarışlardan daha da güçlü geri dönmekte buldu. Sezonun ikinci yarısında da Leclerc’in Spa ve Monza’da, Vettel’in de Singapur’da gösterdiği performanslar ile pilotlar sıralamasının sürekli değişmesine seyirci olduk. Ardından Meksika’da Lewis Hamilton belki de bu sezonun en iyi sürüşünü çıkardı. Sezon sonunda altı defa Dünya Şampiyonu olan Lewis Hamilton’ın, F1’in efsane pilotu Michael Schumacher’e yetişmesine yalnız bir adım kaldı. 2020 sezonu içinde kendini bir makine gibi hisseden Hamilton bakalım hedeflerine ulaşabilecek mi? Umarım monotonluktan ve alışılagelmişlikten uzak bir F1 sezonu bizi bekliyordur.

 

Görseller:

motorsport.com

 

Leave a Reply