Buz hokeyi branşı; kış sporları arasında hatta dünyada oynanan bütün sporlar arasında en çok seyirciye sahip olan ve takip edilen sporlardan birisidir. Bu sene de PyeongChang’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nı milyonlarca kişi izlemiştir ve buz hokeyi branşı turnuvanın en çok konuşulan sporlarından birisi olmuştur. Bu sene buz hokeyi maçlarının bu turnuvada da birçok insan tarafından takip edilmesinin çok özel bir nedeni vardı: Rusya Erkekler Buz Hokeyi Milli Takımı. Doğup büyüdükleri ülkelerinin bayrağı ve marşı altında mücadele edemeyip birçok zorlukla buz pistine çıkmalarına rağmen sevenlerini yüzüstü bırakmamış ve buz pistinde her şeylerini ortaya koymuşlardı. Bu mücadele, 2017 yılının Aralık ayında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yayımladığı açıklamayla başladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin(IOC) sürdürdüğü 17 aylık soruşturma sonrasında,  2011-2015 yılları arasında Rusya’nın 30 spor dalında yarışan binden fazla atletinin yasaklı madde kullanmasından dolayı Rusya Olimpiyat Takımı; 2018 Kış Oyunları’ndan men edildi. Komitenin yapmış olduğu açıklamada yasaklı madde kullanmamış, yasaklı madde kullanmadığından dolayı diskalife edilmeyen, yarışmaya uygun olmadığı açıklanmayan ve gerekli tüm testlerden geçen sporcular müsabakaya katılabilecekti ancak, bu oyuncular sadece tarafsız mücadele edebilecekti. Formalarında kendi bayrakları ve Rusya ismi olmayacak, katıldıkları branşta birinci oldukları takdirde Rusya marşı çalmayacaktı. Sporcular, yarışmalarda ‘Rusya’dan Katılan Olimpik Atlet (OAR)’ adıyla yer alabilecekti ve ayrıca oyunlar sırasında Rusya bayrağı yerine Olimpiyat Bayrağı kullanılacaktı. Katıldıkları branşta birinci oldukları halde de Olimpiyat Marşı çalacaktı. Oyuncularının en azından OAR adı altında mücadele etmesi için IOC’ne katılım kayıtlarını gönderen Rusya Olimpiyat yetkililerinin en azından bu isteği gerçek olmuştu ve 169 ‘Rusya’dan Bağımsız Sporcu’ 2018 Kış Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanmıştı. Ne yazık ki Rusya Buz Hokeyi Takımı’nın sorunları bununla sınırlı kalmamıştı.

Ulusal Hokey Ligi (NHL)’nin 2017 yılında yapmış olduğu açıklamada; buz hokeyi sezonu devam ederken bu ligde oynayan hiçbir sporcu, milli takım maçlarına katılamayacaktı ve bu kural Uluslarası Olimpiyat Komitesi tarafından da onanmış olduğu için, 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Rusya’nın NHL’de oynayan Nikita Kucherov, Vladimir Tarasenko, Alex Overchkin, Andrei Vasilevskiy gibi NHL’nin gelmiş geçmiş en iyi 100 oyuncuları arasında sayılan as oyuncuları turnuvada yer alamayacaktı. Bu açıklama özellikle Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi neredeyse bütün kadrosu NHL’de oynayan takımları çok derinden etkileyecekti ama Rusya, bu durumu kendi avantajına çevirebilirdi. Rusya Hokey Ligi (KHL), Avrupa’nın en büyük hokey liglerinden biridir ve içinde NHL’den gelmiş yaşlı kurtları, ülkesini bırakamamış yıldız oyuncuları barındırır. Örneğin Pavel Datsyuk; birkaç yıldır St. Petersburg’da forma terleten, NHL’de sayısız ödül kazanmış ve bu sporun gelmiş geçmiş en iyileri arasında gösterilir. Avantajları bununla da sınırlı değildi. 25 kişilik kadrolarında oyuncuların hepsi KHL’de mücadele etmektedir fakat bu oyuncuların on beşi St. Petersburg’da, sekizi CSKA’da ve ikisi de Metallury Magnitogorsk takımlarında mücadele etmektedir yani bu takımın oyuncuları birbirleriyle birçok kez aynı sahada yer almıştı ve adaptasyon sorununu kolayca atlatabilirlerdi.

Rusya’dan Katılan Buz Hokeyi Erkek Takımı, ilk maçına uzatmada yediği golle 3-2’lik Slovakya mağlubiyetiyle başladığı zaman çoğu otoriter Rusya takımına verdiği şansı azaltmaya başlamıştı. Rusya Takımı, otoriterlere 8-2’lik Slovenya ve 4-0’lık Amerika galibiyetleriyle cevap verdi ve grubu lider bitirdiği için çeyrek fınallere katılmaya hak kazandı.  Çeyrek finalde Norveç’i 6-1 ve yarı finalde Çekya’yı 3-0 mağlup ederek final maçına kadar çok üstün bir oyunla geldi. Finaldeki rakipleri ise turnuvanın en büyük sürprizi olarak gösterilen, yarı finalde Kanada’yı 4-3 yenen Almanya Buz Hokeyi Milli Takımı idi. 25 Şubat’ta buz hokeyi severler, son on yılın neredeyse seyir zevki en yüksek buz hokeyi karşılaşmasını izlediler. İki tarafın da öne geçip geriden geldiği maçta Rusya, Almanya’yı uzatma golüyle mağlup ederek Kış Olimpiyatları’nın şampiyonluğunu kazandılar. Ruslar, bu anı yirmi altı yıl boyunca beklemişlerdi ve şampiyonlukların Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri hegemonyasında geçtiği bu 26 yıllık süreçte şanslarının en düşük olduğu zamanda şampiyon olarak inanmanın her şeyden öte olduğunu göstermiş oldular. Yaşlı kurt Datsyuk’un şampiyonluk kazanan en yaşlı buz hokeyi sporcusu olup tarihe geçtiği günde madalya seramonisi esnasında oyuncuların haykırarak söyledikleri Rusya marşı bu turnuvayı ne kadar istemiş olduklarını gösteriyordu. Son zamanlarda neredeyse bütün spor yetkilisinin endüstriyel zamandan dolayı unuttuğu inanç kavramını gösteren Rusya Buz Hokeyi Takımı, bütün sporseverlerin sempatisini ve takdirini kazanmış oldular.

Leave a Reply