Cleveland’ın ‘Başarısız’ Yakası

Pittsburg şehrindeki Heinz Field sahasında, Cleveland’lılar için Amerikan Futbolu tarihinin en yüz kızartıcı maçlarından birisi tamamlanmıştı. 31 Aralık 2017 tarihinde oynanmış olan bu maçta Pittsburg Steelers, sezonun son maçında Roethlisberger ve Le’Veon Bell gibi yıldızlarının olmamasına rağmen averaj takımı Cleveland Browns’u 28-24 mağlup etmişti. Averaj takımlarının mağlup olması çoğu sporsever için sürpriz olmasa da bu maçı anlamlandıran olay, Browns’un bu sezonda hiçbir maçı kazanamamış olmasıydı. Maçın ardından Amerika basını Browns’u eleştiri bombardımanına tutmuştu. Amerikan Futbolunun en kıdemli yazarlarından Marc Sessler, Browns’un 2017 sezonundaki performansından “Zero wins, total darkness” olarak bahsetmiş; Bleacher Report’tan Sean Tomlinson, 2008 Detroit Lions kadrosu dahil (Lions, 2008 yılında bir sezonda hiçbir maçı kazanamamış ilk takımdır) 2017 Browns kadrosunun tarihin en kötü kadrosu olabileceğini yazıyordu. Böyle köklü bir takımın bu kadar kötü bir sezonu geride bırakmış olması çoğu sporsever için çok büyük bir sürprizdi, çünkü böyle bir sezonun yaşanmaması için geçmişlerinden itibaren çok büyük adımlar atmışlardı.

Geçen sezondaki performanslarının aksine, Browns takımı kurulduğu ilk yıllarda gerçekten ligin en güçlü takımlarından birisiydi. 4 Haziran 1944 tarihinde Ohio’da kurulan ekip, ilk dört sezonunda 47-3-4′lük performansıyla ligi domine etmiş ve bu dört senede, o zamanki adıyla AAFC’de dört şampiyonluk kazandı. 1949 yılında NFL’e katıldıkları zaman da iyi performanslarına eskisi gibi devam ettiler. 1950, 1954, 1955 ve 1964 yıllarında şampiyonluklar kazandılar. 1965 ve 1964 yılları arasında tam on dört kere playoffa katılma hakkı kazandılar fakat bu otuz yıllık süreçte hiç şampiyonluk kazanamadılar. 1995 yılında kulüp sahibi, kulübün oynadığı şehrin Baltimore olması için çeşitli çalışmalara girişti ve bu girişimlerden dolayı takım 1999 yılına kadar ligde oynayamadı. Browns takımının oynadığı eyalet değişmedi ve kulüp aynı isimle 1999 yılında NFL’e geri döndü ve takımın düşüşü bu yıldan itibaren başladı. 1999 yılından 2017 yılına kadar tam 28 farklı Quarterback değiştirdiler fakat hiçbiri takımda kalıcı olamadı. Ayrıca aynı yıl aralığında takımın lig performansı 88-216 idi. Bunların üstüne ek olarak takım sadece 2002 yılında playofflara kalabildiler ve  Browns’un 15 yıldır playofflara katılamaması, Buffalo Bills takımının 17 yıllık playofflara kalamama performansı ardından bu serinin en uzun serisi.

Takım 2016 yılında 1-15 lik sezon performanslarıyla gerçekten çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmışlardı. Kulüp Yönetim Kurulu, taraftarlarına gerçekten böyle bir şey yaşatmak istemiyordu ve bunun için gerçekten çok büyük adımlar attılar. İlk olarak, takımın bütün antrenörleri değişti. Bu değişimlerde göze çarpan en büyük değişiklikler, Wide Receiver koçu Adam Henry ve Quarterback koçu Ken Zampese idi. Sözleşmesi biten oyuncuların sadece üçte birisiyle yeniden anlaşan Browns, yaptığı bu hareketleri drafttan seçecekleri oyuncuları as takıma monte edip kan tazelemeyi planlıyorlardı. Draftın ilk turundan DE pozisyonuna Myles Garrett, S pozisyonuna Jabrill Peppers ile TE pozisyonuna David Njoku oyuncularını dahil ederek takımlarına taze kan getirdi ve değişim gerçekten işe yaramışa benziyordu. Sezon öncesinde, kendi evlerinde Saints ve Giants takımlarını; deplasmanda  Bears ve Buccaneers takımlarını yendi fakat normal sezonda, takım içi anlaşmazlıklardan dolayı takımın havası kendi içinde bozuldu ve sezon öncesinde takımından çok umutlanan taraftarlar büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

2017 yılı Cleveland taraftarı için gerçekten kötü bir yıldı. Takım sezon öncesi takımını güçlendirmek için en doğru hamleleri yapmış olmasına rağmen başarısızlık kaçınılmaz olmuştu. Sezon öncesinde takımın draft hamlelerine yazarlar tarafından A notu verilmesine rağmen maç başı 25.4 sayıyı kendi alanlarında görüp 14.6 sayı yapabildiler, sezon boyu 27 touchdown yapıp savunmalarının arkasında 48 touchdown gördüler ve oyun başı 308.9 yard ilerleyebilip 328.1 yard geri gittiler. Büyük istatistikler bu sene gerçekten takımca kötü bir oyun ortaya konduğunu gösteriyordu ancak bu istatistiklerin arkasında, çaylak sezonlarında takımı taşımış Garrett ve Njoku vardı. Gençler gerçekten çok başarılı bir performans ortaya koymuş olsa da, Browns bu oyunun bir takım oyunu olduğunu unutmamalı ve sabırla beklemeli. 2008’de hiç galibiyet alamamış Detroit Lions, doğru hamlelerle 2014 yılına kadar üç kez playoffa katılma başarısı gösterdi.Eğer şehrin başarılı takımı Cleveland Cavaliers’ın gölgesinden kurtulup Ohio’lulara Amerikan Futbolunu sevdirmek istiyorlarsa takımın QB pozisyonuna Baker Mayfield’ı ve CB pozisyonuna Denzel Ward’u bir an önce entegre edip geçmişten dersler çıkarmalılar.

Leave a Reply