Türkiye, buz hokeyi sporunda gerek milli takımlarda gerekse kulüpleriyle uluslararası alanda özellikle son birkaç yılda çok önemli başarılar elde etti. Milli takımın ve U20 yaş takımının elde ettiği klasman şampiyonlukları, Zeytinburnu Belediye Spor kulübünün Continental Cup şampiyonluğu bu başarıların en büyüleyicileri arasındadır ancak Türkiye’de buz hokeyi sporunun bu noktalara gelmesi hiç de kolay olmadı. Türkiye; açılan onlarca altyapı kurslarıyla, uluslararası kalitedeki stadlarıyla ve milyarlarca Türk Liralık altyapı destekleriyle bu noktalara kadar gelebildi ve bu adımlarına rağmen en prestijli turnuvalara katılmak için ve dünyanın buz hokeyi anlamında en büyük ülkelerinde birisi olabilmesi için katetmesi gereken çok büyük bir yol var. Bu yolda daha iyi yerlere gelebilmek için ülkenin genç yeteneklere çok ihtiyacı var. Bu yazımda sizlere yetenekleriyle ve elde ettikleri başarılarla kendilerini kanıtlamış, büyük potansiyel sahibi olan genç Türk sporcularından bahsedeceğim.

Tolga Bozacı – Goaltender

Tolga Bozacı, 24 Ocak 1998 tarihinde Kocaeli’nde doğdu ve buz sporlarına da yaşadığı yere yakın olan buz pistinde başladı. İlk olarak buz pateniyle buz sporlarına atılan Tolga, arkadaşlarının ve büyüklerinin teşviki ile buz hokeyine başladı. 2013-14 sezonunda Kocaeli Kağıt takımının 18 yaş altı takımında kalecilik yaptıktan bir yıl sonra A takıma geçmiş, burdaki başarıları onu U18 milli takımına seçilmesini ve hala kaleciliğini yaptığı Zeytinburnu Belediyespor’a transferini sağlamıştır. Üç sezondur Zeytinburnu Belediye Spor ile yaşadığı Türkiye şampiyonluklarının yanında, üç yıldır U20 ve A milli takımda kalecilik yapmaktadır. 2016-17 sezonundaki Continental Cup, U20 klasman şampiyonluklarında kalesini korumaktaydı. 2015-16 sezonunda U18 şampiyonasında kalesini en yüksek oranda gole kapatıp, U20 şampiyonasında en iyi kadroya seçilmiştir.

Sosyal Medya Hesabı : https://twitter.com/tolgabozaci

Detaylı Profili : https://www.eliteprospects.com/player/238132/tolga-bozaci

Nick Çiçek – Defender

Nick Çiçek, 29 Mayıs 2000 tarihinde Kanada’nın Winnipeg bölgesinde dünyaya gelmiştir. Hem Kanada hem de Türkiye vatandaşlığı olan Nick, buz hokeyine doğduğu şehrin takımı Winnipeg Monarchs’ta başlamıştır. Orada göstediği başarı ile 2015 yılında 149. sıradan WHL ligi takımlarından Portland Winterhawks takımına transfer olmuştur. 2016-17 sezonunda takımı Winnipeg Wild Midgets ile şampiyonluk yaşayıp All-Star takımına seçilmiştir. Bu başarısı sayesinde milli takıma kadar yükselmiş ve Portland Winterhawks takımına geri çağrılmıştır. Şu sıralar Winnipeg Blues takımında oyununu geliştirmeye çalışıyor.

Sosyal Medya Hesabı : https://www.instagram.com/nick_cicek4/

Detaylı Profili : https://www.eliteprospects.com/player/296031/nick-cicek

https://www.mjhlhockey.ca/stats/player/540/2/nick-cicek

Röportajı : http://www.cbc.ca/player/play/869803075709/

Kaan Salt – Defender

Kaan Salt, 21 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’da doğdu. Kendisinden bir yaş küçük Hakan Salt ile küçük yaşlardan itibaren buz hokeyi sporuyla ilgilenmeye başladılar. 2013 tarihinde düzenlenen Türkiye Minikler-Yıldızlar Şampiyonası’nın En İyi Savunmacısı seçildi. Aynı zamanda o yıllarda Boğaziçi Paten ve Türkiye U18 Milli takımlarındaydı. 2015-16 sezonunda gösterdiği performansla Zeytinburnu Belediyesi’ne transfer olup A Milli takıma kadar yükseldi. O sezonda Tolga Bozacı ile Continental Cup’ta beraber oynadılar. Başarıları hız kesmeden devam etti ve Amerika’daki kulüplerin ilgisini çekti. 2016-17 sezonunda Cheneyye Stampede takımına transfer oldu. Şu sıralar hala Amerika’da fakat EHL ligi ekiplerinden New York Bobcats takımı için oynuyor.

Detaylı Profili : https://www.eliteprospects.com/player/286660/kaan-salt

https://www.easternhockeyleague.org/roster_players/20612770

Röportajı : http://www.wyosports.net/other_sports/stampede-s-salt-brothers-suiting-up-for-turkey-at-iihf/article_81272bd0-dbb5-11e6-a08f-77f425813f59.html

Ferhat Bakal – Left Wing

Ferhat Bakal, 16 Mart 1998 tarihinde Kocaeli’nde doğdu. Buz hokeyine 2013-14 sezonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Küçükler’de başladı. Aynı sezonda U20 ve U18 Türkiye Milli Takımları’nda da oynadı. Performansıyla Zeytinburnu  Belediyesi’nin dikkatini çekti ve 2015-16 sezonunda buraya transfer oldu. Aynı sezon A milli takıma kadar yükseldi ve üç yıldır Türkiye A Milli takımının ve Zeytinburnu’nun değişmez ismi. Gelecekte NHL’e gidecek ilk Türk oyuncu olacağını düşünenlerin sayısı az değil.

Detaylı Profili : https://www.eliteprospects.com/player/280048/ferhat-bakal

Hakan Salt – Center

Hakan Salt, 8 Eylül 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Abisiyle beraber buz hokeyine başladı. Abisinin en iyi savunmacı seçildiği Minikler-Yıldızlar Şampiyonası’nda o Turnuvanın En İyi Oyuncusu oldu. 2014-15 sezonunda Boğaziçi Paten takımındaki etkili performansıyla 2015-16 sezonunda A milli takıma yükseldi ve Zeytinburnu’na transfer oldu. 2016-17 sezonunda WSHL ekiplerinden Cheneyye Stampede takımına transfer oldu ve halen bu kulübün formasını terletiyor.

Detaylı Profili : https://www.eliteprospects.com/player/344869/hakan-salt

Sait Bingöl – Right Wing

Sait Bingöl, 23 Eylül 1999 tarihinde Erzurum’da doğdu. 2014-15 sezonunda Erzurum Gençlik’te dikkat çekti. 2015-16 sezonundan beri Erzurum BB’de pak koşturuyor. Türkiye Ligi’nde 33 maçta 43 gol ve 23 asistlik performansıyla takımın ve milli takımın değişmez isimlerinden birisi.

Detaylı Profili : https://www.eliteprospects.com/player/336631/sait-bingol

Bu listede değinip değinmediğim bütün genç sporcularımız ülkemiz için birer cevherdir. İstekleriyle ve arzularıyla böyle yerlere kadar geldiler ve yetkililerin onların daha da iyi yerlere gelebilmesi ve ülkemizdeki buz hokeyi kalitesini artırmaları için onlara yol göstermeleri gerekiyor. Aynı zamanda gelecekte daha fazla genç sporcu çıkarabilmemiz için buz hokeyinin Erzurum’la Ankara’yla sınırlı kalmaması gerekiyor. Buz hokeyi kültürünü adım adım Türkiye’ye yaymalıyız. Ancak bu şekilde beklediğimiz başarılar gelir ve büyük liglere düzenli oyuncu yetiştirip ligimizin seviyesini artırabiliriz.

Leave a Reply