Yıllardır NBA’in en çok saygı duyulan takımlarından biri olan San Antonio Spurs, bir yıldır büyük bir değişimin içerisinde. Manu Ginobili’nin emekliliğinin ardından takımdaki tek süper yıldız Kawhi Leaonard’ın da takımdan ayrılmasıyla geçtiğimiz sezona pek de iddalı başlayamamıştı Teksas ekibi. Sezonu batı konferansında 7. sırada tamamlayan ve playoff’ta ligin en formda takımlarından Denver Nuggets ile eşleşen Spurs, serinin 7. maçının son çeyreğini amatör bir takım edasıyla oynamış, maçı 90-86 kaybetmiş ve sezonu çok erken kapatıp tatile çıkmıştı. Bu sezona başlarken de 4 yıllık yardımcı koçları Ettore Messina takımdan ayrılıp Olimpia Milano’nun başına geçti ve Spurs gelecek planlarında değişikliğe gitmek durumunda kaldı. Kısacası sadece 1 yıl içerisinde efsanevi Duncan-Parker-Ginobili üçlüsü emekli olmuş, takımın geleceği olarak görülen Leonard takımdan ayrılmış ve Spurs’ün gelecekte uzun yıllar baş antrenörü olacağı düşünülen Messina da kıtadan ayrılıp ülkesine dönmüştü. NBA’in en planlı ve akıllıca yönetilen takımı Spurs, bir bilinmezliğin ve geriye gidişin içinde mi, biraz bunu irdeleyelim.

 

15 yılda 5 şampiyonluk kazanan Büyük 3’lü artık yok…

 

2014 şampiyonluğunda Finaller MVP’si seçilen Kawhi Leonard, o günden beri Spurs’ün en önemli oyuncusuydu ve takım onun üzerine inşa edilecek bir geleceğe doğru ilerliyordu. Tim Duncan ve Manu Ginobili 1 yıl arayla emekli olurken Spurs kadrosu da iyiden iyiye Leonard’ın üzerine kurulmuş, Leonard adeta bir ‘franchise oyuncusu’ konumuna gelmişti. Sessizliği, sakinliği ve muhteşem yeteneği, herkesi, onun Tim Duncan’ın mirasçısı olduğunu düşünmeye itiyordu. 2017-2018 sezonunun neredeyse tamamına sirayet eden sakatlığı süresince Kawhi Leonard, 12 Aralık 2017-13 Ocak 2018 tarihleri arasında sadece 9 maça çıktı ve sezonun kalanında oynamadı. Uzun süre ihtilaflara konu olan sakatlığı süresince ne kendisinden ne de baş antrenör Gregg Popovich’ten anlamlı demeçler duyamayan basketbolseverler, ortada bir sorun olduğunu iyiden iyiye sezinliyordu. Ağustos-Aralık ayı boyunca takımın hekimlerine değil de kendi belirlediği hekimlere tedavi olan Leonard, doktorların ‘oynayabilir’ raporu doğrultusunda takımı ile maçlara çıktı ve kısıtlı süreler aldı. Bu 9 maçın ardından, Spurs yönetimi kamuoyuna, Leonard’ın dönüş tarihi belirtilmeksizin oynayamayacağını belirtti. Bir umut All-Star arasından sonra döneceği düşünüldüyse de, bu da gerçekleşmedi. Kawhi Leonard ile ilgili süreç uzadıkça uzuyor, bir hafta sezonu kapattığı haberi gelirken öbür hafta da en kısa zamanda parkeye çıkabileceği haberleri geliyordu.

 

Leonard’ın iyileşme süreci uzuyor, takıma bir türlü katılamıyordu

 

Mart ayına gelindiğinde yine spekülatif bir olay yaşandı ve takım arkadaşları ile Leonard bir toplantı gerçekleştirdi. Tony Parker, Manu Ginobili ve Dany Green’in anlattıklarından yola çıkarak bu toplantının, arkadaşlarının Leonard’ın durumunu öğrenmek için organize edildiği anlaşıldı. Belki de Kawhi Leonard bu toplantıdan rahatsız olmuştur ve Spurs ile ipleri bu noktada koparmıştır, bunu Kawhi ve yakın çevresi dışında kimse tam olarak bilmiyor. Bilinen ise Tony Parker’ın muhabirlere “Ona, takım doktorlarına güvenmesi gerektiğini söyledim. Aynı sakatlığı ben de, hem de 10 kat ağır şekilde geçirdim ama kısa sürede iyileştim. Biz dünyanın en iyi doktor kadrosuna sahibiz” demesiydi. Bu, bazı çevrelerce Parker’ın ve Spurs takımının, Leonard’a karşı açık bir mesajı olarak algılandıysa da, kimi çevrelerde bunun, Spurs sağlık ekibini korumak için verilmiş bir demeç olduğu fikri yaygındı.

 

Parker’ın açıklamaları, Leonard’ın Spurs ile bağlarını koparmasındaki en önemli neden olabilir

 

Nisan ayında playoff’lar başlamış ve Leonard hala takıma katılmamıştı. Popovich cephesinden artık bezgin açıklamalar gelirken, Leonard’ın da menajerlerine Los Angeles Lakers’a gitmek istediğini belirttiği haberleri ayyuka çıktı. Kamuoyu artık, Leonard’ın tek amacının Lakers’a gitmek olduğunu düşünmeye başlamıştı. Spurs ilk turda Golden State Warriors’a elendi ve sezonu kapattı. Kawhi Leonard da medya üzerinden açık bir şekilde Los Angeles Lakers’a takasını istedi. Spurs ile Leonard arasında ipler tamamen kopmuş, Spurs 1 yıl sonra kontratı bitecek olan süper yıldızından olabildiğince fayda sağlayabilecekleri bir takası kovalamaya başlamıştı. Aç bir kurt gibi pusuda bekleyen Lakers’ın komik tekliflerini reddettiler ve yanında Danny Green’i de vererek DeMar DeRozan, Akob Poeltl ve ilk 20 korumalı 2019 1. hakkı karşılığı Leonard’ı Toronto’ya yolladılar. Leonard, yıllık sıcaklık ortalaması 30 derece olan Los Angeles’a gitmeyi düşlerken kendisini soğuk Kanada semalarında buluvermişti.

 

Leonard Toronto’ya giderken, DeRozan da Teksas ekibine katılmıştı

 

Buradan sonrası çoğumuzun bildiği üzere Kawhi Leonard’ın, gittiği Toronto Raptors ile tarihinde ilk defa NBA şampiyonluğu yaşaması ve Golden State Warriors hükümdarlığına son vermesi oldu. Spurs cephesi için ise; ikinci defa playoff ilk turunda elenmiş ve ellerinde yıldız olarak sadece Lamarcus Aldridge ve DeMar DeRozan kalmıştı. Aslında DeRozan büyük umutlarla takıma katılmıştı: tıkır tıkır işleyen bir sistem vardı ve en büyük eksiklikleri de sayı yükünü çekecek bir oyuncuydu. DeRozan tam bu eksiği dolduracak biçimde maç başı en az 20 sayı atan bir oyuncuydu. Elbette Spurs, Leonard karşılığı daha iyi oyuncular alabilirdi ancak oyuncunun açıkça takımdan ayrılmak istediğini belirtmesi ve değerini olabildiğince düşürmesi ile kulübü eli kolu bağlı hale getirmişti. Normal sezonu Batı 7.si olarak tamamladılar ve Denver ile çok çekişmeli bir seri oynadılar. Pek çok otorite, Denver serisini kazansalardı 2. turda eşleşecekleri Portland’ı da geçerek konferans finaline yükseleceklerini iddia etmiş olsa da, gerçekler ortadaydı ve Spurs başarısız bir sezon geçirmişti.

 

Spurs 2 sezon üst üste ilk turda elendi

 

Yıllardır söylenen, Gregg Popovich’in 2020’de baş antrenörlüğü, onun tedrisatından geçmiş birisine bırakacağı idi. 2014’ten beri yardımcı koç olarak çalışan, 4 Euroleague şampiyonluğu bulunan ve Avrupa’nın yetiştirdiği en başarılı koçlardan birisi olan Ettore Messina, Popovich sonrası Spurs için öncelikli baş antrenör adayıydı. Messina geçtiğimiz ay İtalyan ekibi Olimpia Milano ile 3 yıllığına anlaştı. Bu bir nevi Popovich sonrası Spurs adına da endişe verici bir olaydı zira Messina ve Spurs’ün birlikteliğinin nereye varacağı az çok herkesin tahmin ettiği bir şeydi ancak ne yazık ki İtalyan basketbol insanı bu mutlu sonu beklemek yerine Avrupa’da yeni heyecanlar aramaya yöneldi.

 

Messina İtalya’ya, 5. Euroleague şampiyonluğunu aramaya gitti

 

Şimdi bu noktada bir basketbolseverin aklına da yukarıda değindiğimiz soru geliyor: 2 yıl öncesine kadar NBA’in kuşkusuz en düzgün ve akıllıca yönetilen kulübü bugün acaba endişe verici bir konumda mı? Efsane 3’lüsü dağıldı, süper yıldızı çok az şey kazandırarak takımdan ayrıldı ve gelecekte baş antrenör olması beklenen yardımcı antrenörü de ülkesine döndü. Spurs şimdi ne yapacak? Gregg Popovich en az 1 yıl daha takımın başında kalacak ama acaba bu seneyi Spurs nerede tamamlayacak, playoff’a kalabilecek mi, kalırsa ne kadar ilerleyecek? Ve 70 yaşındaki efsanevi koç Popovich daha ne kadar çalıştıracak Teksas ekibini? Bütün bunlar cevap bulmayı bekleyen sorular ve yeni sezonda her ne kadar Los Angeles Lakers, Brooklyn Nets gibi süper takımlar göz önünde olacak olsa da, ligin bu tarafında da böyle bir hikaye yazılacak. Spurs, ya kendisinden beklendiği şekilde tekrar, güçlü bir şekilde ayağa kalkacak ve geleceğinin kontrolünü eline alacak, ya da bir duraklama dönemine girecek. Kimi çevreler tanking ihtimalini söz konusu etse de bu, Spurs’ün asla benimsemeyeceği bir yaklaşım kuşkusuz. Gregg Popovich başta olmak üzere San Antonio Spurs takımı ellerindeki malzemeden en iyisini çıkarırken, bir yandan da geleceklerini planlayacaklardır diye umuyorum ki, 20 yıldır aralıksız olarak yaptıkları şey de tam olarak bu.

 

Popovich yaşlandı ve yalnız kaldı. Ancak Spurs’ü tekrar şaha kaldıracak formülü bir tek o biliyor…

 

Kaynakça:

https://seyler.eksisozluk.com/kawhi-leonardin-san-antonio-spurs-donemindeki-tartismali-sakatlik-sureci

https://www.basketball-reference.com/playoffs/NBA_2018.html

https://www.basketball-reference.com/players/d/derozde01.html

Resimler aşağıdaki adreslerden alınmıştır:

https://sportsnaut.com/2016/03/spurs-sit-tim-duncan-tony-parker-manu-ginobili-saturday-vs-thunde

https://bleacherreport.com/articles/1933916-will-kawhi-leonards-injury-force-san-antonio-spurs-to-make-a-trade

https://hoopshype.com/2018/07/06/san-antonio-spurs-kawhi-leonard-tony-parker-trade-rumor

https://www.demarke.com.tr/haber/euroleague/ettore-messina-fenerden-emin/RstSgaOG

https://trendbasket.net/gregg-popovich-dedikodulara-son-verdi-onumuzdeki-sezon-da-takimin-basind

https://www.timetoast.com/timelines/san-antonio-spurs-time-lin

Leave a Reply