Milan-San Remo Vincenzo “Lo Squalo” Nibali’nin

Bisiklet dünyasının en prestijli klasiklerinden Milan-San Remo’nun 2018 edisyonunun galibi Bahrain-Merida’nın “Köpek Balığı” lakaplı İtalyan bisikletçisi Vincenzo Nibali oldu. Nibali onuncu defa yarıştığı Milan-San Remo’da sonunda umduğunu buldu. Daha önce iki İtalya, bir Fransa, bir de İspanya turu kazanarak üç büyük turu da kazanan tarihteki altıncı bisikletçi olan Vincenzo Nibali Giro di Lombardia’dan sonra ilk defa bir günlük klasikte galibiyete ulaştı. Milan-San Remo’yu on iki yıl aradan sonra ilk defa bir İtalyan kazandı. Nibali’den önce son kazanan İtalyan 2006 yılındaki galibiyetiyle Filippo Pozzato’ydu.

Yarışın uzun bir bölümü durgun geçerken bu durgunluğun sonunu peş peşe gelen kazalar getirdi. Mark Cavendish’in geçirdiği ağır kaza durgunluğun yerini endişeye bırakmasına sebep oldu. Yarışın devamında Cavendish’in ağır bir yarası olmadığı açıklandı. Milan-San Remo profil olarak Nibali gibi genel klasman iddialısı isimlere hitap etmese de, Nibali yarışın son bölümündeki kısa tırmanışta atağını yaptı, peloton ile arasına 11 saniyelik bir fark koydu ve iniş boyunca bu farkı koruydu. Son iki kilometresi düz profilli olan yarışta beklentiler bir sprinterin kazanacağı yönündeydi fakat pelotonda tempoyu artırmak için  sorumluluk alan kimsenin olmaması Nibali’ye konforlu bir galibiyet sağladı. Yarışın son elli metresini kutlama yaparak geçiren Nibali’ye yetişmeye çalışan tek isim Caleb Ewan’dı Yarışta ikinciliği Michelton-Scott takımından Caleb Ewan üçüncülüğü ise Groupama-FDJ takımından Arnaud Demare elde etti. Son şampiyon Kwiatkowski ve Dünya Şampiyonu Sagan ise podyum dışında kaldı. Önceki hafta Tirreno-Adriatico’yu kazanan Kwiatkowski formda görünürken Sagan ise katılmış olduğu yarışlarda bir varlık gösteremedi.

Sağda üçüncü Arnaud Demare solda ikinci Caleb Ewan ortada ise şampiyon Vincenzo Nibali

Milan-San Remo Hakkında

1907 yılında birincisi gerçekleşmiş olan yarış İtalya’da koşuluyor ve Milano’da başlayıp San Remo’da sona eriyor. Yaklaşık 300 km’lik rotası ile tek günlük profesyonel yarışların en uzunu olma özelliği taşıyor. Beş “Monument” yarıştan birisi olan Milan-San Remo genellikle düz ve sprinterlere uygun bir profile sahipken, kardeşi Giro di Lombardia tırmanışçılara hitap eden bir klasiktir. Yedi galibiyet ile bu yarışı en çok kazanan isim Belçikalı efsane Eddy Merckx’dir. En çok kazananlar listesinde günümüzde birden fazla kazanan hiçbir aktif bisikletçi bulunmuyor.

Başarılarla Dolu Bir Kariyer

Nibali günümüzün en başarılı aktif bisikletçilerinden biri. 1984 yılında İtalya’da Sicilya’da doğan Lo Squalo (Köpek Balığı) lakaplı Nibali yazının başında yazıldığı gibi üç büyük turu da kazanan altı bisikletçiden bir tanesi. 2010 yılına İspanya Turu ile ilk büyük tur zaferine ulaştı. Sonrasında 2013 ve 2016 yılında İtalya Turu’nu kazandı. 2014 yılındaki Fransa Turu şampiyonluğu ile üçlüyü tamamladı ve tarihte üç büyük turu da kazanan altıncı sporcu oldu. Toplam dört büyük tur zaferinde on dört kez etap galibiyetine ulaşan Nibali, sezonun en çekişmeli geçen haftalık turlarından Tirreno-Adriatico’nun 2012 ve 2013 edisyonlarından da zaferle ayrıldı. 2014 ve 2015 yıllarında İtalya Ulusal Yol Yarışı Şampiyonası’nı kazandı ve ulusal şampiyonluk mayosunu iki sene boyunca taşıdı. Nibali büyük turlara hazırlanırken Nisan ayında sırasıyla Pais Vasco turuna ve Liege-Bastogne-Liege klasiğine katılacak.

Görsel kaynaklar: Yuzuru Sunada

Leave a Reply