Chris Froome ve Aklanma Süreci

13 Aralık 2017 tarihinde UCI’nin sabah saatlerinde Chris Froome’un numunesinde doping bulgusuna rastlandığını açıklaması ile başlayan süreç 2 Temmuz 2018 tarihinde Froome’un aklanması ile sonuçlandı. Eylül ayında İspanya Bisiklet Turu sırasında alınan bir örnekte analizler sonucu ortaya çıkan bir anomalinin aralıkta kamuoyu ile paylaşılması ve soruşturma sürecinin temmuz ayına kadar uzaması alışıldık bir durum değildi. Bir diğer alışıldık olmayan durum ise Fransa Bisiklet Turu organizatörü ASO’nun Chris Froome’un tura katılmasını veto etmesiydi. ASO’nun 1 Temmuz 2018 tarihinde yaptığı açıklamadan bir gün sonra Froome’un aklanması akıllara birçok soru işareti getiriyor.

Süreç yetkililer tarafından paylaşılan bilgilerden çok Froome’un olası cezasının, elinden alınacak ünvanların ve kaçıracağı yarışların tartışmalarıyla başladı ve bitti. Aynı madde’nin (Selbutamol) kullanımından ceza alan sporcuların cezaları 9 ay ve bir yıl arasında değişirken numunesinde geçmişte ceza almış olanlara göre daha yüksek miktarda maddeye rastlanan Froome’un ceza almasına kesin gözüyle bakılıyordu. Genel hava “Vuelta’yı elinden alırlar ama Giro ve Tour’a katılır” şeklindeyken ceza bir türlü açıklanmadı. Bu süreçte Froome Giro’ya katıldı ve kazandı. Giro’ya katılım süreci “ya Contador gibi olursa” tartışmalarıyla başladı. Bunun sebebi Alberto Contador’un doping soruşturması devam ederken yarışlara katılması ve sonuçlanan soruşturmanın ardında kazandığı ünvanların elinden alınmasıydı. Giro organizatörleri Froome yarışa katılmadan önce soruşturma sonunda alınacak olası cezanın Giro’yu kapsamaması üzerine garanti istedi. Katılım öncesi başta Giro 2017 şampiyonu Tom Dumoulin ve bisiklet dünyasından bir çok isim Froome’un yarışa üzerindeki şüpheler kalkmadan katılmaması gerektiğini açıkladı. UCI ise Froome üzerindeki karabulutları dağıtmak için ASO’nun açıklamasını bekledi. Peki neden? 7 Temmuz 2018 tarihinde başlayan Fransa Bisiklet Turu öncesinde ASO açıklama yapmamış olsa ceza açıklanacak mıydı? ASO UCI’nin Froome’u aklayacağından haberdar mıydı?

Sonuç olarak elimizde ne var? Cevap: Yeni bir şaibe. Froome şu anda bütün büyük turların son şampiyonu konumunda. Hiçbir ceza almadı. Hiçbir ünvanı elinden alınmadı. Şu anda Fransa Bisiklet Turu’nu beşinci kez kazanarak turu en çok kazanan sporcu rekoruna ortak olmak için yarışıyor.

George Bennett’in yorumuyla bitirmekte fayda var. Giro 2018’in 19’uncu etabında bitişe 80 km kala yaptığı atakla turu cebine koyan Chris Froome’un yaptıklarını duyan George Bennett’in ilk tepkisi “He did a Landis.” oldu. Ben bu cümleyi “Froome Landislik yaptı.” şeklinde çevirmek istiyorum. Cümledeki Landis Amerikalı bisikletçi Floyd Landis’i belirtiyor. Floyd Landis 2006 Fransa Bisiklet Turu’nun 17’nci etabında bitişe yaklaşık 140 km kala yaptığı atakla etap sonunda en yakın rakibine yaklaşık 6 dakika fark atmıştı. Turun sonunda şampiyon olan Floyd Landis’in ünvanı doping yaptığının ortaya çıkmasının ardından elinden alındı.

Leave a Reply