2017 Tour de France-La Vuelta Şampiyonu Chris Froome Dopingli Çıktı

Son beş Fransa Bisiklet Turu’nun dördünü kazanan ve 2017 yılında Tour-Vuelta dublesi yapan Team SKY’ın lideri Britanyalı bisikletçi Chris Froome doping testini geçemedi. UCI’nın yapmış olduğu yazılı açıklamada Chris Froome’un La Vuelta devam ederken 7 Eylül 2017 tarihinde vermiş olduğu numunelere yapılan testler sonucunda numunede Salbutamol maddesinin Uluslararası Anti-Doping Ajansı(WADA)’nın belirlediği sınır olan 1000ng/ml’den yüksek olduğunun anlaşıldığı bilgisi verildi. Froome çocukluğundan beri astım hastası olduğunu ve Sulbutamol maddesini takımının izniyle kullandığını söyleyen Froome, La Vuelta devam ederken rahatsızlığının şiddetlendiğini ve doktorunun tavsiyesiyle ilaç dozajını artırdığını ve kuralların farkında olup sınırı geçmemek için azami dikkat gösterdiğini belirtti. Froome UCI’nin başlatacağı soruşturmada istenen her bilgiyi sunacağını da ekledi.

Froome doping testine giderken

Sulbutamol yasaklı bir madde değil fakat maddenin kullanımı WADA tarafından sınırlandırılmış durumda. Bu sınırı aşan Froome için ise ceza olarak 2017 La Vuelta şampiyonluk ünvanının alınması ve bir süre bisiklet yarışlarından men edilmesi gündemde. 2018 yılında Fransa Bisiklet Turu ve İspanya Bisiklet Turu haricinde İtalya Bisiklet Turu’na da katılacağını açıklayan Froome’a hem İtalya Bisiklet Turu’nu hem de Fransa Bisiklet Turu’nu kaçırmasına neden olabilecek bir men cezası gelmesi mümkün. Bu nedenle Froome üç büyük bisiklet turunu (Giro-Tour-Vuelta) aynı yıl içinde kazanan ilk bisikletçi olma hayalini ertelemek durumunda kalabilir.

Froome sporcusu olduğu Team Sky’ın üzerinde kara bulutlar dolaşmasına da neden olabilir. Daha önce Britanyalı bisikletçisi Bradley Wiggins hakkında 2011 Critérium du Dauphiné’de Team Sky otobüsüne bir çanta teslim edilmişti fakat Team Sky kamuoyunu tatmin edecek açıklamaları yapamamıştı. Bu olay sonrası şimşekleri üzerine çeken Team Sky’a karşı yöneltilen iddialar ise sonuçlanmamıştı.

2017 İspanya Bisiklet Turu podyumu. Şampiyon Chris Froome(ortada) 2. Vincenzo Nibali(solda) ve üçüncü Ilnur Zakarin(sağda)

UCI’nın yaptığı doping açıklamasının ardından 2017 La Vuelta ikincisi Vincenzo Nibali “Bugün spor dünyası kötü bir haber aldı. Bu haber doğrulansa bile, kimse Madrid’de podyumun en üst basamağına çıkma olanağını bana veremez. Eminim ki zaman hepimize uygun cevapları verecektir”(Aslı İtalyanca olan bu açıklamanın çevirisi Sarper Günsal’dan alıntılanmıştır) açıklamasını yaptı.  Nibali La Vuelta’yı Froome’un 2 dakika 15 saniye gerisinde tamamlamıştı.

Kaynaklar: http://www.uci.ch/pressreleases/uci-statement-christopher-froome/

https://www.teamsky.com/article/ts-statement

Görsel Kaynaklar: http://www.bbc.com/sport/cycling/27616069

https://www.pezcyclingnews.com/newswire/sidi-celebrates-chris-froomes-victory-in-the-vuelta-a-espana/

http://www.cyclingnews.com/news/lack-of-anti-doping-testing-in-tenerife-under-spotlight/

Leave a Reply