İnsanların kısalan dikkat aralığı çağımızın en büyük problemlerinden birisi. Araştırmacılara göre 2000 yılında 12 saniye olan insanların dikkat aralığı 2018 yılında 8 saniyeye düşmüş durumda. Philadelphia 76ers’ın 2017 draftının 1. sırasından seçtiği Markelle Fultz da insanların kısalan dikkat aralığının son kurbanlarından birisi diyebiliriz. Fultz henüz 20 yaşında ve kariyerinde şu ana kadar sadece 14 maça çıkmış olmasına rağmen çoğu NBA izleyicisi tarafından başarısız bir tercih olarak nitelendirilmeye başlandı bile. Peki 2017 gibi iyi oyuncularla dolu bir draftta 1. Sıradan seçilecek kadar yüksek potansiyelli bir basketbolcu olan Fultz nasıl 1 sene içinde bu duruma geldi?  Markelle Fultz’un çaylak sezonunda nelerin ters gittiğini inceliyoruz.

Philadelphia 76ers’ın sezon öncesinde oynadığı 5 maçın 3ünü omuz ağrıları sebebiyle kaçıran Fultz’un sakatlığının ciddi olmadığı düşünülüyordu. Her şey Nba normal sezonunun ilk maçında Washington Wizards’a karşı başladı. 1. sıra seçimleri genelde maçlara ilk beş başlarlar fakat sezon öncesi dönemde sakatlıklar geçirdiği için maça ilk beşte başlamayan Fultz ilk periyodun ortalarında oyuna girdiğinde bütün gözler doğal olarak ona çevrilmişti. John Wall’un yaptığı faulle faul çizgisine geldi ve…

https://youtu.be/zMjujWb7KD4?t=33s

Şut mekaniği farklıydı. Görüntü olarak kolejdeki günleriyle en ufak bir alakası yoktu. 2017 draftının en iyi oyuncusu olarak gösterilen, Washington Üniversitesinde geçirdiği sezonda 23 sayı 6 ribaunt 6 asist ortalamalarıyla oynayan Fultz aynı zamanda üçlükten %41 ile isabet bulmuştu. Bir oyuncunun şut mekaniğinin bu kadar kısa süre içinde değişmesi herkesi şaşkına urattı. Henüz normal sezonun ilk gününden Fultz haberlere konu olmaya başlamıştı.

Sezonun ilk 4 maçında tek bir tane bile üçlük atış denemeden oynayan Fultz’un omzunda ciddi bir sakatlığı olduğu ve bunun oyununu açıkça etkilediği artık bir söylentiden gerçeğe dönüşmekteydi. Ekim ayındaki Normal sezonun 5. maçı öncesi 76ers omuz sakatlığı sebebiyle Fultz’un süresiz olarak takımla yer almayacağını açıkladı. Fultz’un bu açıklamadan sonra basın mensuplarına omzunda yaşadığı ağrılar sebebiyle şut stilini değiştirmek zorunda kaldığını söylemesi olayı iyice çığırından çıkardı.  Birinci sıra seçimi Markelle Fultz gerçekten de şut atmayı unutmuştu. 76ers fanları sakatlığı tespit edemediği için Philadelphia 76ers’ın sağlık ekibini suçlamaya başladı. Gerçekten Draftın 1 numaralı seçimini sağlık ekibi sakat sakat sahaya mı sürmüştü?

Sancılı bir sezon başlangıcı yaşadıktan sonra Fultz’un rehabilitasyon süreci başlamıştı. Fultz’un moralinin aşırı bozuk olduğu ve genel olarak bu baskıdan rahatsız olduğu konuşuluyordu. Ekim ayında başlayan rehabilitasyon süreci boyunca 76ers tarafından yapılan açıklamalar hep olumlu yöndeydi. Aralık ayında takımın GM’i Bryan Colangelo yaptığı açıklamada her şeyin yolunda olduğunu söyledi fakat Fultz hala takımla antremanlara başlamamıştı. Yeni yılın başlarında 76ers Fultz’un takımla çalışmalara başlamakta serbest olduğunu açıkladı. Sakatlığı sebebiyle gündemden biraz da olsa uzaklaşmış olan Fultz bu haberle beraber tekrar ilgi odağı haline geldi. Acaba şut stili nasıldı? Gerçekten sakatlığı tamamen atlatabilmiş miydi?

7 Ocak 2018’de takımıyla ilk tam saha antremanına çıktı Fultz. Her hareketi yakından takip edilir haldeydi. Antremanda attığı her şut, yaptığı her hareket sosyal medya tarafından yoğun inceleme altındaydı.

https://www.youtube.com/watch?v=zGrZ0eiAo8k

İlk antremanlarından gelen videolarda  durum hiç iyi gözükmüyordu. Şut stili hala bozuk ve zorlama görünüyordu. İlk başlarda omuz ağrısı olarak başlayan bu sakatlık artık çok ciddi bir konu haline gelmişti. Takımın Koçu Brett Brown’ın “Ben yaşlı bir adamım ve ben hayatımda hiç böyle bir şey görmedim.” demesi 76ers organizasyonunun tamamen panik modunda olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Şubat ayında Bryan Colangelo Fultz hakkında sorulan soruya cevap olarak sezonu tamamen kapatmış olabileceğini söyledi. Philadelphia’nın 2013 draft seçimi Nerlens Noel’in ön çapraz bağ sakatlığıyla sezonu kapatmasıyla başlayan zorlu süreç, 2014 draftında 3. sıradan seçtiği Joel Embiid’in ilk 2 NBA sezonunu tamamen kaçırması, 2016 draftının 1 numaralı seçimi Ben Simmons’ın sezon öncesinde ayağını kırmasıyla devam etmişti. 76ers’ın çaylak oyuncularının sakatlık laneti devam ediyordu.

Sancılı ve bolca spekülasyonlu bir sakatlık sürecinden sonra Fultz tamı tamına 68 maç üst üste kaçırdıktan sonra Mart ayının sonlarında Denver Nuggets’a karşı sahalara döndüğünde herkesin gözü onun üzerindeydi. Sadece 14 dakika sahada kaldığı dönüş maçında 10 sayı 8 asist 4 ribauntla oynayarak sakatlığının onu eskisi kadar rahatsız etmediğinin sinyallerini verdi.

Normal sezonun son 10 maçıyla beraber sahalara geri dönen Fultz bu kısa süre zarfında neden 1 numaralı seçim olarak seçildiğini gösteren bazı hareketlere imza atsa bile genel olarak istikrarsız bir oyun sergiledi. Son 10 maçta sadece 1 tane üç sayılık atış deneyen Fultz’un hala Kolejdeki senesi kadar rahat bir şekilde bu atışları kullanamadığı aşikardı, şut atması gerken bazı pozisyonlarda tereddüt ettiği açıkça belliydi. Sezonun bu kadar ilerleyen kısmında koç Brett Brown’ın rotasyonda bu kadar köklü bir değişiklik yapmak istememesi sebebiyle Playofflarda sadece ilk 3 maç forma şansı bulabilen Fultz en azından Philly seyircisine yeniden ümit vermişti.

Doğu Konferansı 2. turunda Philadelphia’nın Boston’a 4-1 mağlup olmasıyla oldukça zor geçen bir çaylak sezonu Fultz için geride kalmıştı. Sakatlıklar ve yoğun sosyal medya baskısına rağmen Fultz sezonu  repütasyonunu birazcık da olsa toparlamış olarak bitirdi. Sezon arasında 76ers tarafından gelen haberlere göre şut stilindeki problemini tamamen çözmüş, sakatlığını tamamen atlatmış bir Fultz izleyeceğiz 2. sezonunda. Fultz’un seneye nasıl bir performans göstereceğini kimse bilemiyor ve bu durum onu şimdiden gelecek sezonun en çok beklenen konularından biri haline getiriyor. Kimilerine göre çoktan başarısız bir kariyerle lanetlenmiş Fultz, kimilerine göreyse bu sezon apayrı bir oyuncu olarak sahalara dönecek. Sizce hangisi?

Leave a Reply