Brezilya’nın, dünya futboluna sunduğu en büyük yeteneklerden biri olan Ronaldinho, emeklilik kararı aldı. Kariyerinde attığı çalımlarla rakiplerinin başını döndüren Sambacı, özellikle Barcelona’daki performansıyla hafızalara kazındı.

Ronaldo de Assis Moreira, herkesin bildiği ismiyle Ronaldinho 2015 yazından beri herhangi bir takımda forma giymiyordu fakat futbolu bıraktığını da açıklamamıştı. Hem abisi hem menajeri olan Roberto Assis, Ronaldinho’nun artık futbolu bıraktığını ve önümüzdeki yaz için görkemli bir jübile düşündüklerini söyledi. Ayrıca Brezilyalı futbolcunun veda maçlarının başta ülkesi olmak üzere Avrupa, Asya ve milli takım düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kariyerinin sonlarına doğru Türkiye’den birçok kulüp ile ismi geçen 37 yaşındaki oyuncu, kariyerine ilk olarak 1998 yılında ülkesi Brezilya’nın Gremio takımında başladı. Ronaldinho, 2001 yılının yaz aylarında Avrupa macerasına başlayarak Fransız temsilcisi PSG’ye transfer oldu. PSG’nin ardından Barcelona ve Milan formalarını giyen yıldız futbolcu, sonrasında henüz 30 yaşında iken ülkesine döndü ve Flamengo ile Atletico Mineiro’da oynadı. Buradan da Meksika’nın Queretaro takımına geçen Brezilyalı oyuncu, noktayı ise 2015 yılında Fluminense’de koydu. Yüksek futbol tekniğiyle sahada adeta bir sihirbaz gibi olan Sambacı, her zaman dişlerinin tamamının gözüktüğü o sempatik gülüşüyle de uzun süre hafızalardan silinmeyecek. 2002’de Brezilya ile Dünya Kupası’nı, 2006’da Barcelona ile Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Ronaldinho, 2005’te “Altın Top” ödülünün sahibi olmuştu.

Brezilya’nın en iyi olduğu dönemlerde “3R” olarak adlandırılan Ronaldo, Ronaldinho ve Rivaldo üçlüsünün en genci Ronaldinho’ydu ve daha o günlerde dünya futboluna damga vuracağı belliydi. Brezilya Milli Takımı’nda ve Barcelona’da efsane olarak da bunu gerçekleştirdi. Ronaldinho’nun kariyerinde 2 La Liga, 1 Serie A, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Dünya Kupası, 1 Copa America, 1 Libertadores şampiyonluğu bulunuyor. Yıldız isim bir kez de Ballon d’Or ödülüne layık görüldü.

Belki Ronaldinho futbol tarihinin en iyisi olmayabilir. Bu durumda henüz 30 yaşında iken Avrupa’da futbol oynamayı bırakıp Brezilya’ya dönmesi, futbola bir hırsla bakmayıp sadece zevk almak için bu sporu yapması ve kariyerinde kazandığı kupa sayısının diğer futbolculara nazaran az olması en önemli etkenlerden. Fakat kesinlikle izlemesi en keyif veren oyuncusu olmakla birlikte kendisi de bu işi yaparken oldukça keyif aldığı belli olan bir oyuncuydu. Kendine has koşma stili, kıvırcık uzun saçları, dişlekliği ve sürekli gülümsemesi, gol sevinci, duran topları kullanma tarzı ve elbette en önemlisi top cambazlığına yeni bir soluk getirmesi onu unutulmazlar arasına sokuyor.

Birçok kişi için gelmiş geçmiş en iyi oyunca olan Messi’nin gelişiminde de etkisi çok büyük. Barcelona’da kurdukları ilişki tam bir usta-çırak modeliydi. Bunu da Messi’nin 2013 yılında yaptığı “Hep söylüyorum. Soyunma odasına girdiğim ilk andan itibaren Ronaldinho ve diğer Brezilyalılar, Deco, Sylvinho ve Motta beni çok iyi karşıladı ve bana çok destek oldu. Ama aralarında Ronaldinho’nun yeri apayrı. Bende çok emeği var” açıklaması ortaya koyuyor. Ronaldinho’nun da Messi’yi unutmayarak yakın tarihte Messi için “Tarihin En İyisi” şeklinde yaptığı yorumu hala hafızalarda.

Şimdi bu süper star Brezilyalı’ya veda vakti. Şanslıyız ki böyle bir top cambazının gösterilerine senelerce tanıklık ettik. Böylesi bir daha gelmez denir ya, gerçekten de gelmez. Yarın bir gün kendisine sokakta rastlarsam ne fotoğraf çektirmek ne de imza almakla vakit kaybetmem. Yapmak isteyeceğim tek şey karşılıklı top sektirip dişlek dişlek gülüşmek olur.

Onun nasıl bir futbolcu olduğunu en iyi anlatan tweetlerden birini de şuraya koyup uzaklaşalım:

Faydalanılan Kaynaklar

  1. www.transfermarkt.com
  2. www.fifa.com
  3. www.sporx.com
  4. www.milliyet.com

 

Leave a Reply