Vettel Zaferin Peşini Bırakmıyor!

Geçtiğimiz haftasonu F1 severlerin gözü, Monaco ve Kanada gibi değişik pistlerden sonra cadde pist olan Valencia’daydı. Her sene olduğu gibi bu yılda da Avrupa Grand Prix’sinin yapıldığı Valencia çok durgun ve sıkıcı bir yarışa sahne oldu. Kanada’da yaşanan heyecanın aksine, yarışın başlamasından yaklaşık 10 tur sonra bile ön sıralarda bir geçiş göremedik. Valencia’nın sıkıcı geçmesini Pirelli’nin lastik seçimine bağlayanlar da oldu. Pirelli ekibi Valencia’ya uygun lastikleri seçerken, biraz daha dayanıklı orta sertlikteki lastikler ve yumuşak lastiklerle geldiler ve pit stop sayısını 2 veya 3 olacak şekilde ayarlamaya çalıştılar. Böylece orta sertlikteki lastikler ilk defa örücüye çıkmış oldu. Bu durumdan bütün hafta sonu en çok etkilenen takım McLaren oldu. Hamilton, lastiklerle sorun yaşadığını ve ayarları tam olarak uygulayamadığını belirtmişti ve bu durum yarış boyunca performansını etkileyen faktörlerden biri oldu. Sıralama turlarının ardından gridin ilk beşi Sebastian Vettel’in liderliğinde Mark Webber, Lewis Hamilton, Fernando Alonso ve Felipe Massa şeklinde oldu.

Geçişlerin geçen senelerde de oldukça zor olduğu Valencia pistinde, yeni kullanılmaya başlanan çift DRS bölgesi uygulaması da pek fayda etmedi. Yarış boyunca yaşanan geçişler oldukça azdı ve çoğu DRS yardımıyla oldu. Bu durgun yarışın start anında, Felipe Massa’nın müthiş atağı ve bir anda kendisini ön sıralarda bulması seyircilerin dikkatini çekti. Yerini koruyamasa da Massa yarışı 5. sırada bitirerek takımına iyi bir puan getirdi. Vettel yarışın başından itibaren, baskı altında kalmadan liderliğini sürdürerek zafere ulaşan isim oldu. Vettel’in arayı açmasıyla yarışta izlediğimiz tek keyifli mücadele Webber ve Alonso’nun ikincilik mücadelesi oldu. Bu mücadele Alonso’nun ikinci ve Webber’in üçüncü olmasıyla son buldu. Hamilton ise lastiklerle yaşadığı olumsuzluklara rağmen, zafere ve podyuma ulaşamasa da dördüncü olarak takım adına iyi bir iş yapmış oldu.

Bu yarışın ardından Alonso ve Hamilton’ın yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Alonso ve Hamilton, bu sezon kendilerinin şampiyon olma olasılıklarının düşük olduğuna dair açıklamalar yaptılar. Biraz karamsar yaklaşımlarına rağmen şampiyon iki pilot da her şeye rağmen yılmadan sonuna kadar devam edeceklerini söylediler ve hırslarını ortaya koydular. Hafta sonu dikkat çeken başka bir açıklama da Vettel’den geldi. Sebastian Vettel’e herkes şimdiden ikinci şampiyonluğu alacak gözüyle baksa da Vettel bu konuda temkinli davranarak, sezonun daha ortalarında olduklarını ve bu noktada puan tablosuna bakmak için erken olduğu açıklamalarında bulundu.

Valencia’da, Pirelli’nin agresif sürüşe uygun lastikleri gelmiş olsaydı heyecanlı bir yarış olur muydu, neler değişirdi bilinmez ama bilinen şu ki Valencia’da bir klasik olarak yine sıkıcı bir yarış izlendi. Şimdi büyük takımların hepsi Silverstone’da gerçekleşecek olan İngiltere GP’sini bekliyor. Difüzör yasağının uygulanmaya başlanacağı ve Pirelli’nin orta ve sert lastikleri getireceği İngiltere’de güncellemeler ve ayarlar büyük önem taşıyor. Difüzör yasağı ile Redbull’un 0.5 saniye yavaşlaması bekleniyor; fakat McLaren ve Ferrari burada Redbull’a yetişmek adına bir çok yenilikle gelecek. İngiltere’de yaşanacak bir başka gelişme de HRT’de Karthikeyan’ın koltuğuna Daniel Ricciardo’nun oturacak olması. Ricciardo’nun önümüzdeki senelerde Mark Webber’in yerini alabileceği gündemdeki bazı söylentiler arasında, bu yüzden herkesin gözü bu çaylağın neler başarabileceğinde. Büyük takımların bir dönüm noktası olarak değerlendirdikleri İngiltere GP’sinde neler olacak, nelere değişecek hep birlikte 10 Temmuz Pazar günü öğreneceğiz.

Leave a Reply