Vettel İspanya’da da Durdurulamadı

Geçtiğimiz hafta İspanya Grand Prix’sini geride bıraktık ve geçen senelerin aksine bu defa Circuit de Catalunya’da oldukça keyifli bir yarış izledik. Önceki yarışlarda pol pozisyonunu sürekli elinde tutan Sebastian Vettel, bu sefer polü takım arkadaşı Mark Webber’e kaptırdı ve bu pol zaferi, Webber’i mutlu etmeye yetti. Redbull’ların arkasında ise McLaren’den Lewis Hamilton, Ferrari’den Fernando Alonso ve yine McLaren’den Jenson Button yer alarak gridin ilk beşini oluşturdular.

Pazar günü gerçekleşen büyük yarışta ise çok heyecanlı anlar yaşandı ve belki de Barcelona pistinin tarihinde yaşanan en heyecanlı yarış gerçekleşti. Bu heyecanda DRS sistemi ve Pirelli lastiklerinin stratejileri büyük rol oynuyor. Startta 4.sıradan başlayan Fernando Alonso, büyük sürpriz yaparak Hamilton, Webber ve Vettel’in arasından sıyrılıp liderliği ele geçirdi ve kendi ülkesinde taraftarlara büyük bir sevinç yaşattı. Startın kaybeden isimleri ise Jenson Button ve Mark Webber’di. Webber start anında pol pozisyonunun avantajından yaralanamayarak beş sıra kaybetti. Sıra kaybetmesi sonucu yarışı pek de iyi gitmeyen Webber dördüncü olarak bitiş çizgisine ulaştı ve podyumu da son anda kaçırmış oldu. Liderliği sadece 10 tur elinde tutabilen Alonso ise, kendi evinde Vettel’e geçildi ve yarışın ilerleyen turlarında da liderliği geri alamadı. Ferrari’nin pit stoplarda yaptığı strateji hataları ile de mücadeleden koparak yarışı liderden tur yiyerek beşinci olarak bitirdi. Jenson Button ise startta sıra kaybetmesine rağmen yarışı kendi lehine çevirmeyi başararak yarışı üçüncü olarak bitirdi ve podyuma çıktı. Yarış boyunca Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel mücadelesine tanık olduk, Hamilton sonuna kadar zorlasa da bir kez daha RB7’nin performansına yetişemedi ve yarışın galibi, şampiyonluk yolunda güçlü adımlarla ilerleyen Sebastian Vettel oldu.

Barcelona’ya Pirelli ekibi sert hamur lastikleri getirmişti ve bu lastikler birçok pilotun tepkisine yol açtı. Başta Hamilton olmak üzere pilotlar lastiklerin performansından memnun değillerdi ve yarışta da bazı pilotlar bunun etkisi altında kaldı. Bir başka tartışma konusu ise pit stop sayısıydı. Takımlar Pirelli lastikleri ile gelen 3-4 pit stop stratejisinin yarışı negatif yönde etkilediğini ve pilotların geçiş yeteneklerinin üstünü örttüğünü düşünüyorlardı. Bunun üzerine toplantı yapan Pirelli, Monaco’dan itibaren 2 veya 3 pit stop yapılacak şekilde ayarlamalara gidileceğini ve ideallerinin Çin GP’deki gibi en fazla 3 pit stop şeklinde olduğunu da açıkladılar.

İşte oldukça heyecanlı ve farklı geçen İspanya yarışını bu şekilde geride bıraktık. Şimdi Formula 1 hız kesmeden, en efsanevi pistlerden birine gidiyor. Önümüzdeki yarış şov dünyası ile F1’in, görkemli oteller ve apartmanlarla takım motorhomelarının buluştuğu Monaco Grand Prix’si. Uzun yıllardır devam eden ve artık F1 denilince akla ilk gelen yarış Monaco GP. Cadde pistte gerçekleşecek olan yarış her sene olduğu gibi bu sene de merakla bekleniyor. Pirelli bu yarışa süper yumuşak hamur lastiklerle gidiyor ve ayrıca FIA’nın kararı ile de pistin tünel bölgesinde DRS’nin çalıştırılması yasaklandı. Bu gelişmelere göre nasıl bir yarış olacak, her sene unutulmaz anlara sahne olan Monaco’da bu yıl neler yaşanacak siz de merak ediyorsanız, bu yarışı sakın kaçırmayın.

Leave a Reply