Vettel’den Şampiyonluğa Yaklaşan Bir Adım Daha

F1’in kısa süren tatili çabuk bitti ve mücadele kaldığı yerden hızla devam ediyor. Geçtiğimiz Pazar, Belçika Grand Prix’si Formula 1’in en tarihi ve en heyecanlı pistlerinden biri olan Spa-Francorchamps pistinde gerçekleşti. Dinlenmiş olarak gelen takımlar ve pilotların çoğu, sezonun ikinci yarısı için performanslarından ve gelişimlerinden oldukça umutluydu. Antrenman turlarından önce Lotus- Renault, Nick Heidfeld’le olan anlaşmasını bitirerek test pilotu olan Bruno Senna’ya yarış koltuğu verdi. Efsane pilot Michael Schumacher ise F1’deki 20. yılını kutladı. Pilotların çoğu röportajlarında Schumacher’i destekleyici demeçler verdi. Schumacher’in ne kadar yetenekli ve büyük bir pilot olduğunu vurgulayan pilotlar, F1’de 20. yılını doldurmanın büyük bir başarı olduğunu ve her pilotun hayali olduğunu, eski performansını sergilemekte zorlanan Schumacher’i desteklemeye devam ettiklerini söylediler.

Yağmur ve güneşin bir arada olduğu sıralama turlarında heyecanlı anlar yaşandı. Sıralama turlarının başında sol arka lastiği yerinden çıkan Schumacher, aracın arka tarafının kontrolünü kaybederek kaza yaptı. Bu kaza onun sıralama turlarını bitirmesine ve gridde sonuncu sıraya yerleşmesine neden olsa da 20.yılını kutlayan pilot, yarış için iyimser bir tutum sergiledi ve gidecekleri yolun “ileri” olduğunu vurguladı. Sıralamalarda yaşanan bir başka olay ise Hamilton ve Maldonado’nun temas etmesi oldu. Q2’nin sonunda temas yaşayan ikili, komiserler tarafından değerlendirildi ve hem Hamilton hem Maldonado hatalı bulundu. Alınan kararla Hamilton’a uyarı cezası, Maldonado’ya ise 5 sıra grid cezası verildi. Sıralama turlarını 16. bitiren Maldonado, bu cezayla gridde 21. sıraya yerleşti. Q2’de Jenson Button ise McLaren taraftarlarını şaşırttı ve Q3’e geçemeden elendi. Pistin kurumaya başlamasıyla lastiklerini kurutmaya başlayan Button, yeni bir zaman turu atmaya vakti yetmeyince, Q2’de elenerek 13.oldu. Pol pozisyonu ise, artık bir klasik haline gelerek Sebastian Vettel’in oldu. Vettel’in ardından ikinci Hamilton, üçüncü ise Webber oldu. Felipe Massa ise sezon boyunca ikinci defa takım arkadaşı Alonso’yu geçmeyi başararak 4. oldu. 5. sıradaki Rosberg’den sonra gelen Algersuari ve Senna seyircileri bu performanslarıyla oldukça şaşırttı. Alosno’nun 8.ciliği elde etmesi ise hayal kırıklığına yol açtı. Senna’nın harika bir iş yaparak Renault ile çıktığı ilk sıralama turlarında takım arkadaşı Petrov’u geride bırakması yarıştaki beklentileri arttırdı. Algersuari bu zamana kadarki en iyi performansını sergileyerek, takımın da iyi işler yaptığını kanıtladı ve günü mutlu bir şekilde bitirdi.

Büyük yarış günü, her sene sürprizler yaşatan bu pistte herkes oldukça heyecanlıydı. Gerilim dolu start anının kaybedeni Mark Webber oldu. Kötü kalkış yapan pilot, ilk saniyelerde önemli sıralar kaybetti. Hamilton ise yavaş kalınca, iyi bir ivmeyle kalkan Massa’ya ilk turda geçildi. İlk virajda, Senna’nın frenleme hatası, Algersuari’nin ön süspansiyonunun kırılmasına ve yarışa veda etmesine yol açtı. Bu olayla pist birbirine karıştı, arkadan gelenler de ilk virajı ufak çaplı temaslarla atlattılar. Alonso, Senna- Algersuari kazasından hafif bir değme ile kurtuldu. Vettel liderliği ilk viraja kadar sürdürdü; fakat geriden müthiş bir hızla gelen Rosberg, hem Hamilton’ı hem de Vettel’i geçerek liderliği ele geçirdi. Hayatının en güzel deneyimini yaşayan Rosberg, liderliği bir tur sonra tekrar Vettel’e bıraktı. Alonso ise 3.sıraya kadar yükseldi. Lastiklerin kabarcıklanması problemi yüzünden ilk pit stoplar çok erken başladı. Vettel 5.turda pite girdi ve pitten sonra liderliği ele geçirmesi pek de zor olmadı. Yarışın ilerleyen turlarında, Kobayashi- Hamilton mücadelesini izledik; fakat bu mücadele hafif bir temas sonucu Hamilton’un pist kenarına çarpıp yarış dışı kalmasıyla sonuçlandı. Bu kazanın ardından güvenlik aracı piste girdi. Güvenlik aracını fırsat bilen pilotlar pit alanında büyük bir trafiğin oluşmasına neden oldu. Vettel’in pite girmesiyle güvenlik aracı periyodu Alonso’nun liderliğinde devam etti. Schumacher ise sonuncu başladığı yarışta müthiş bir tırmanışla 7. sıraya kadar yükseldi.

İlerleyen turlarda, Vettel hızla gelerek hem Webber’i hem de Alonso’yu geçip liderliği aldı ve kısa sürede fark açmaya başladı. Jenson Button ise Rosberg’i geçerek 4.lüğe yükseldi. Yarışın son bölümünde Mark Webber ve Fernando Alonso keyifli bir mücadele verdiler. Mücadeleden avantajlı çıkan isim Webber oldu ve podyumun ikinci basağındaki yerini garantiledi. Jenson Button da Alonso’yu yakaladıktan sonra rahat bir şekilde geçti ve üçüncülüğü elde etti. Keyifli geçen yarışta zafer bir kez daha Vettel’in oldu. Podyumun ikinci ve üçüncü basamağını da Webber ve Button doldurdu.

Belçika’dan sonra sıra İtalya’ya, tifosilerin merkezine geliyor. İtalya’da tifosilerin Ferrari’den büyük beklentileri var. Ferrari de kendilerinden bekleneni gerçekleştirmek için oldukça çaba sarf ediyor; fakat diğer takımlar ve pilotlar için, özellikle de Redbull ve Vettel için, hiçbir şey bitmiş değil. Vettel’in büyük adımlarla 2. şampiyonluğa yaklaştığı bu yolda herkes İtalya için sabırsızlanmaya başladı bile…

Leave a Reply