Uzun Bekleyiş Sona Erdi

Avustralya Gp Podyum. Solda ikinci olan Alonso, ortada yarışın galibi Raikkonen, sağda yarışı üçüncü bitiren Vettel.

Avustralya Gp Podyum. Solda ikinci olan Alonso, ortada yarışın galibi Raikkonen, sağda yarışı üçüncü bitiren Vettel.

Formula 1’de 120 gündür süren uzun bekleyiş sona erdi ve kırmızı ışıkların sönmesiyle, 2013 sezonuna Avustralya Grand Prix ile start verildi.

Cumartesi günleri sabırsızlıkla beklenen sıralama turları ilk seansın ardından,  olumsuz hava koşulları nedeniyle Pazar gününe ertelendi. Sıralama turlarında Sebastian Vettel yeni sezona pol pozisyonunu elde ederek başladı. Diğer Redbull pilotu Webber de Vettel’i takip etti. Hamilton, Mercedes’i ile sezona iyi başladı ve gridin 3. cebinde yerini aldı. Onu takip eden isimler ise Ferrari pilotları Massa ve Alonso oldu. Massa’nın Alonso’yu geçmedi izleyenleri şaşırttı.

Avustralya GP'de start anıyla sıralama değişti.

Avustralya GP’de start anıyla sıralama değişti.

Startta Ferrari’ler şaha kalktı

Kırımızı ışıkların sönmesiyle verilen start anında Avustralyalı Redbull pilotu Mark Webber fazla patinaj sonucu hareket etmekte geç kaldı ve startın kaybeden ismi oldu. Startta Ferrari’lerin atağı dikkat çekti. Müthiş bir ivme kazanan Massa saniyeler içinde Hamilton’ı geçerek Vettel’in arkasında yer buldu. Alonso da starttaki kalkış ivmesi sayesinde Hamilton’ın arkasına kadar geldi fakat çizgi avantajına sahip olan Hamilton, yerini Alonso’ya kolayca vermedi.

Yarışın ilerleyen turlarında Vettel, Massa, Alonso ve Hamilton mücadelesi yaşandı. Yarış boyunca Ferrari’lerin hızı Redbull’la rekabet edebilecek seviyedeydi. Redbull’un beklediğinin aksine 2013 sezonunda Redbull büyük bir hız avantajına sahip olarak görünmedi. Bu durum kafalarda güç dengesinin değişip değişmediğine dair sorular bıraksa da ilerleyen yarışlarda bu soruların cevapları karşımıza çıkıyor olacak.

Raikkonen, pit alanında.

Raikkonen, pit alanında.

Pit stop stratejileri kazananı belirledi

Geçen senenin ardından Pirelli’ye gelen eleştiriler doğrultusunda, Pirelli 2013 sezonu için lastiklerini biraz daha yumuşak hamurdan üretmeye başladı. Bu sayede takımlar en az iki kez pit stop yapmak durumda kalıyorlar. Avustralya Grand Prix’de de takımların çoğu 3 pit stop stratejisi denerken, araçlarına lastik kullanımı açısından oldukça güvenen Lotus, 2 pit stop stratejisini tercih etti ve bu seçim Raikkonen’e sezonun ilk galibiyetini getirdi. Pit stoplarla değişen sıralamalar sonucunda Raikkonen galibiyeti elde ederken, Alonso 2., Vettel ise 3. oldu. Massa 4. sırayı elde ederken, 2 pit stop stratejisinden son anda 3. pit stop stratejisine dönen Hamilton, yarışı ancak beşinci olarak bitirebildi. Takım arkadaşı Rosberg ise yarışı iyi gitmesine rağmen, araçta çıkan elektrik problemleri yüzünden kenara çekmek zorunda kaldı ve 2013’ün ilk yarışında puan alamadı.

Yarış boyunca, hatta podyumda bile sakinliğini koruyan Raikkonen, belki de şampiyonluğa giden yolu sessizce yürümeyi tercih ediyor; fakat röportajları sırasında yaptığı açıklamalarla, Lotus’un oldukça rekabetçi bir araca sahip olduğunu ve 2013 sezonunda şampiyonluk yarışında geri kalmayacaklarının sinyallerini verdi. Alonso ise temkinli konuşuyor, Redbull’un hala en hızlı araç olduğunu; fakat en hızlı araca sahip olmadan da çok iyi işler çıkarabileceklerini belirtiyor. Ferrari takım patronu Stefano Domenicali ise hızın lastiklerden daha önemli bir faktör olduğuna değiniyor. Öte yandan, Redbull ise yarış hızlarının beklenen kadar hızlı olmaması konusunda, bekledikleri sonucun bu olmadığını söylerken, araçları ve performansları ile ilgili hiçbir sorun olmadığının ve her şeyin yolunda gittiğinin de altını çiziyor.

İlk yarışın ardından kafalarda soru işaretleri kalırken, bir hafta aranın ardından yarışlar Malezya ile hız kesmeden devam ediyor. Bazı takımların belirttiği gibi Avustralya’daki cadde pist yarışının ardından, Malezya’da araçlara dair daha net fikirler ortaya çıkabilir. 24 Mart Pazar Günü gerçekleşecek olan Malezya Grand P rix ne gibi sürprizler gösterecek heyecanla bekliyoruz.

 

Leave a Reply