Brezilya Grand Prix’si 2012 sezonuna damga vuracak bir yarışa sahne oldu. Baştan sona şampiyonluğun defalarca el değiştirdiği yarışta Sebastian Vettel şampiyonluğu son kez alıp, elinden bırakmadı. Vettel 3. kez üst üste Formula 1 tarihinin en genç şampiyonu oldu ve Ayrton Senna ve Nelson Piquet ile aynı sayıda şampiyonluğu elde ederek adını tarih sayfalarına bir kez daha yazdırdı.

Start anında herşey değişti

Cumartesi günü yapılan sıralama turlarında ne Redbull ne de Ferrari pilotları kendilerini iyi istedikleri yerde göremedi. Interlagos pisti, bu haftasonu McLaren için istenilenleri gerçekleştiriyordu. Sıralama turlarında Hamilton, McLaren’deki son yarışını pol pozisyonu ile taçlandırdı. Ardından Button griddeki ikinci cebi elde etti. Vettel dördüncü sırayı alırken, Alonso da 8. olabildi. Yarışın geriliminden midir bilinmez ama iki pilot da takım arkadaşlarına geçildi.

Yarış kazalarla başladı

Pazar günü takımlarda ve şampiyon adayları Alonso ve Vettel’de heyecan ve gerilim doruktaydı. Interlagos’un ilk virajının yapısı bakımından hataya açık bir viraj olması işleri daha da karıştırıyordu. Işıkların sönmesiyle hareket geçen pilotlardan Massa oldukça iyi bir start alarak ilk üçüncü sıraya kadar geldi. Alonso da üstlere tırmanmayı başardı. Vettel startta oldukça yavaş kalması dikkat çekti. Startın ardından ilk viraja kadar yerleşemeyen pilotlar birbirlerini sıkıştırmaya başladıkları anda,  startta yavaş kalan Vettel de gerideki pilotlarla yanyana geldi. İşte bu esnada Raikkonen’in dışarı taşmasıyla ortalık karıştı ve Bruno Senna Sebastian Vettel’e temas etti. Vettel spin atarken, aracından bir takım parçaların da kopması herkesin yüreğini ağzına getirdi. Spinden sonra toparlayan Vettel, 22. sırada yarışa devam edebilmeyi başardı. Telsizden araçtan kopan parçaların düzeltilemez olduğu belirtildi.

Yağmur yarışın kaderini belirledi

Yağmur beklentileri tahmincileri yalancı çıkarmadı, yavaş başlayan yağmur yarış boyunca aktif rol oynadı ve pilotlar sık sık lastik değiştirmek durumunda kaldı. Vettel geriye düşmesinden sonra çabuk toplarladı ve orta sıralara kadar tırmandı. Alonso ise 4. sırada yarışına devam etti. Yarış boyunca Webber’in ve Massa’nın takım arkadaşları için diğer pilotları zorladıklarına şahit olduk. Özellikle Massa, kendi evinde yarışmasından dolayı sahip olduğu motivasyonu sayesinde cesur ataklar yaparak ve arkasındaki pilotlara karşı koyarak Alonso’ya yardım etti. Pilotların sık sık yağmur lastiği takıp çıkarmak için pite girmeleri sıralamayı durmadan oynattı. Nico Hulkenberg müthiş bir performansla, en hızlı turları da elde ederek ilk sıraya yerleşti ve liderliğini uzun süre sürdürdü.  McLaren pilotları ise Hulkenberg’e yetişen diğer isimler oldu. Raikkonen ise ıslak zeminde kayıp pist dışına çıktıktan sonra, kullanılmayan servis yoluna yönelip piste çıkmaz sokaktan geri dönmeye çalışarak Lotus ekibini kızdırsa da izleyenlere komik anlar yaşattı.

Hamilton’ın McLaren’deki kariyeri hayal kırıklığı ile sonlandı

Nico Hulkenberg’in yarışta lider pozisyonu almasının ardından Hamilton ve Button zorlamaya başladılar. Hamilton kısa sürede Hulkenberg’e yetişti ve yerini geri almayı başardı. Hamilton, lider şekilde giderken,  Hulkenberg liderlik için Hamilton’a atak yaptı; fakat arka tarafının ıslak zeminde kaymasıyla Hamilton’a temas etti ve Hamilton’ın süspansiyonun kırılmasına neden oldu. Hamilton sürpriz bir şekilde yarış dışı kaldı. Bu olay Hamilton için birkez daha hayal kırıklığı olurken,  Vettel ve özellikle Alonso için bu durum avantaj elde etmelerine neden oldu.

Hamilton’ın şanssız kazası

 Hamilton, Mclaren garajında tekniklerle tokalaştıklarında, Hamilton’ın artık gerçekten de McLaren de olmadığı ekranlardan bile hissediliyordu. Pol pozisyonu ile başlayan Hamilton’ın McLaren’deki son yarışı, önceki yarışlarda olduğu gibi yine yarıda bitmek zorunda kaldı. McLaren’in bu hataları belki de Hamilton’ın neden Mercedes’e gittiğine dair bir ipucu ama Hamilton- McLaren ayrılığının kötü bir şekilde sonlanması ve Button ve Hamilton’ın aralarındaki soğuk ilişki Hamilton fanlarını ve uzun yıllardır McLaren takımını tutanlar için üzüntü verici oldu. Seneye Mercedes de yarışacak olan Hamilton, pişmanlık duymadığını her fırsatta söylese de Hamilton’ın Formula 1 kariyerinde bu sezonun ardından yeni bir perde aralanıyor.

Schumacher’in Formula 1 hayatı sona bu kez tamamen sona erdi

Brezilya Grand Prix’si her zaman farklı bir yarış olmuştur; fakat bu sezon bir çok olaya sahne oldu. Bu yarışı, yılların efsanesi  7 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher’in de son yarışı olma özelliğini gösteriyordu. Schumacher 2010’da Formula 1’e geri dönerek şansını bir kez daha denemek istemiş ve Mercedes GP ile sözleşme imzalamıştı; fakat iki senelik süreç boyunca ne Schumacher ne de Mercedes istediği hedefe ulaşamadı. Schumacher’in bu geri dönüşü belki de yanlış zamanlamaydı.

Schumacher Vettel’i tebrik ederken

Gridde şampiyon olan pilot sayısı çok fazlaydı, şampiyonlar arası rekabet çok fazlaydı, Redbull, McLaren ve Ferrari oldukça güçlüydü. Bütün bu faktörler yeni teknoloji ile birleşince de efsane pilot Schumacher Formula 1’e adapta olmakta oldukça zorlandı. Bu sene de emekli olmaya kesin bir şekilde karar verdi. Interlagos’da da puan alarak yarışı tamamlaması, ona iyi bir hediye oldu.  Yarışta Vettel’e yol vererek, kendi yolundan adım adım gelen bu genç pilot için de Alman dayanışması ile son kez ufak bir kıyak geçti. Vettel’i şampiyonluk sonrasında gerçekten de bayrağı ona teslim ediyormuş gibi tebrik ederek, pistleri terk etti.

Yarış sonunda duygusal anlar yaşandı

Daha neler yaşanabilirdiye düşünülen Brezilya Grand Prix’si 2012 sezonunu oldukça olaylı ve heyecanlı bir yarışla kapattı. Yağmur’un yağması, şampiyonluğun yarış boyunca defalaarca el değiştirmesi, yaşanan kazalar, lastiklerin parçalanması ve güvenlik aracı periyodu Interlagos’ta ve Formula 1’de kolay kolay unutulmayacak bir yarış ortaya çıkardı. Yağmurlu yarış deyince akla ilk gelen isim olan Jenson Button, güvenlik aracıyla biten yarışta uzun zamandır elde edemediği zaferi alarak, sezonun kapanışında moral topladı. Felipe Massa, yarışın başından beri büyük bir motivasyonla yarışarak, güzel ataklar yaparak podyuma üçüncü olarak çıkabildi. Kendi evinde podyuma çıkması Massa’yı oldukça duygulandırdı ve kupasını almak için podyuma çıktığında gös yaşlarına hakim olamadı.

Massa’nın yarış sonunda yaşadığı duygu dolu anlar

Fernando Alonso, vasat aracı F2012’yle yine podyuma çıkmayı başardı; fakat ikinci olmak Alonso’ya yetmedi.  3 puanlık farkı kapatamayan ve Button’a yetişemeyen Alonso, kariyerinde 3. kez son anda şampiyonluğu kaptırmış oldu. 3. şampiyonluğu Vettel’e kaptıran Alonso’nun gözleri  Vettel kutlama yaparken hissettiği hayal kırıklığını apaçık ortaya koyuyordu ama yine de podyumda hislerini oldukça başarılı bir şekilde gizleyerek konuştu. Sonra verdiği demeçlerde de “Şampiyonluğu bu yarışta kaybetmedik, önceden yaşanan hatalar ve şanssızlıklar buna neden oldu” şeklinde konuştu. Takımıyla gurur duyduğunu, son ana kadar mücadele etmelerinin gururunu taşıdığını ve 2012 sezonunun hayatındaki en iyi sezon olduğunu söyledi. Gerçekten de Ferrari’nin kötü aracına rağmenher seferinde araçtan maksimumu çıkarıp sonuna kadar mücadele etmesiyle Alonso gereken tebrikleri almayı başardı.

Vettel ekibiyle şampiyonluğunu kutlarken

Gelelim Dünya Şampiyonumuza… Sebastian Vettel, 3. kez Dünya Şampiyonu olarak Piquet ve Senna ile eşit sıralamaya geldi. Bu yarışı ayrı kılan ise, ünvanı Ayrton Senna’dan, Senna’nın ülkesi olan Brazilya’da almasıydı. Vettel 3. kez şampiyon oluşunu coşkuyla kutladıktan sonra verdiği demeçlerde  yarış için “ İnanılmaz bir yarıştı, bugün işimizi güçleştirecek her şeyi denediler” şeklinde konuştu. Bugüne kadarki en zorlu yarışı olduğunu vurgulayan Vettel,  “Dördüncü virajda ters döndüğümüzde hiç iyi şeyler hissetmiyorsunuz, bana çarpan birileri olmadığı için şanslıydım” dedi ve “Bir çok kişi pis oyunlar yapmayı denedi; fakat bunlar bizim dikkatimizi dağıtmadı, sonuna kadar zorladık” diyerek sonuna kadar inanmaya ve kendi işlerini yapmaya odaklandıklarını belirtti.

Vettel şampiyonluğun tadını çıkarırken, Formula 1 Mart 2013’e kadar ara veriyor. Vettel, Alonso ve Raikkonen, İstanbul’da, Çırağan Sarayı’nda Aralık ayında düzenlenecek olan gecede ödüllerini alacak ve bundan sonra neler olacağını görmek için, 2013 sezonu için geri sayım yapmaya başlayacağız.

Leave a Reply