Singapur’un Yıldızı Vettel Oldu

Formula 1 İtalya’dan sonra Avrupa’ya muhteşem bir yarışla veda ettikten sonra, Singapur Grand Prix’si ile devam etti. Gökdelenlerin arasındaki cadde pist, gece yarışıyla birleşince bu sene de her zamanki gibi keyifli ve sıradışı bir yarışa dönüştü.

İşte bu manzaranın eşliğinde, Cumartesi günü sıralama turlarıyla büyük heyecan hız kesmeden devam etti. McLaren takımı, Hamilton’ın Monza’daki şanssızlığını çoktan unutmuş olsa gerek,  yine müthiş hızlarıyla herkese meydan okumaktan kaçınmadı. Sıralama turlarında Hamilton, bir kez daha pol pozisyonunu ele geçirdi. Williams’tan Maldonado iyi bir performans göstererek ikinci sıraya yerleşse de yaşadıkları temaslardan sonra diğer pilotlar Maldonado’ya karşı hala temkinli. Üçüncü sıraya Vettel’in yerleşmesi ve Button’ın da dördüncü olmasıyla gridin ilk iki çizgisi belirlenmiş oldu. Şampiyon adayı Alonso ise Ferrari’si ile beşincilikten öteye gidemedi.

Gelelim yarış günü yaşananlara… İhtişamlı gökdelenler ve ışık gösterileriyle adeta bir şova dönüşen Formula 1 Singapur Grand Prix bir kez daha bol aksiyonlu bir yarışa sahne oldu. Startta gerilimin tavan yapmasının ardından pilotlar virajlardan önce yer arayışlarına girdiler. Startın kaybeden ismi Maldonado oldu. Vettel’e geçilen Maldonado, bu şekilde podyum şansını baştan kaybetti. Button ise olağanüstü bir momentum yakalayarak Vettel’le arasını yakın tutmayı başardı.

Yarışın durgunlaşmaya başladığı anlarda pit stopların başlaması, ortalığı tekrar hareketlendirdi. Redbull, Webber ve ardından Vettel’i pite çağırarak pit stopları başlattı. Vettel’in erken pit stop’a girmesiyle diğer pilotlar tur zamanlarını karşılaştırarak avantaj sağladı. Hamilton, Vettel’den iki tur sonra pite girdi ve yine lider şekilde yarışa devam etti. 

Yarışın devamında Hamilton bir talihsizlik yaşayarak yarışına son vermek durumunda kaldı. Vites kutusundaki arıza nedeniyle vites değiştiremeyen Hamilton, pistte yavaşlayarak kenara çekmek zorunda kaldı. Böylece Monza’dan sonra Hamilton bir kez daha haftasonunu hayal kırıklığıyla tamamlamış oldu.

Hamilton’ın kenara çekmesi ile liderliği eline alan Vettel, yarışa sorunsuz bir şekilde devam etse de Singapur’da olaylar bitmedi. Yapılan 4 yarışta 6 kez güvenlik aracının girdiği Singapur’da bu sene de gelenek değişmedi. Narain Karthikeyan’ın kazası sonucu güvenlik aracının girmesi bütün pilotları birbirine yaklaştırdı. Güvenlik aracı çıkarken, tempoyu belirlemeye çalışan Vettel aniden yavaşlayınca, Button, Vettel’e arkadan çarpmaktan zor kurtuldu. Maldonado bu sırada aracındaki arıza nedeniyle yarışını noktaladı. Temponun hızlanmasıyla yarış adeta yeniden başladı; fakat Michael Schumacher geç frenleme sonucu Vergne’in aracına arkadan çarptı ve yarışın hızı yine kesilmiş oldu. Bu feci kazanın ardından güvenlik aracı bir kez daha piste girerken, Schumacher bir yarışını daha kötü bir hatayla noktaladı. Güvenlik aracının ardından Massa’ın atakları ve üst sıralara tırmanma çabası yarışa hareket kattı. Perez de aceleci davranarak bir an önce üst sıralara tırmanmaya çalışınca ufak temaslar yaşasa da önemli bir olay yaşanmadı. Senna yarış boyunca sık sık diğer pilotlarla temas yaşadı. En çok tartışılan ise Massa ile çarpışmaktan son anda kurtulduğu mücadele oldu; fakat ceza almadı. Senna yarışı 18. sırada bitirirken, Maldonado’nun da yarış dışı kalması Williams için haftasonunu bir kabusa dönüştürdü.  Yarışın kazananı, sorunsuz bir şekilde finish’e ulaşan Vettel oldu. Vettel bu zaferle kendi varlığını herkese kanıtladı ve ikinci sıraya yükselerek şampiyona mücadelesine dahil oldu. Yarışta ikinci sırada Button yer alırken, podyumun son basamağı Alonso’ya gitti. Alonso bu performansla ve Hamilton’ın da yarış dışı kalmasıyla şampiyonadaki birinciliğini korudu; fakat röportajlarda Ferrari’nin hızının şampiyonluk için yeterli olmadığını ve gelişmesi gerektiğini belirtti.

Singapur Grand Prix sonucunda pilotlar şampiyonası Alonso- Vettel- Hamilton arasında geçeceğe benziyor. Heyecan git gide artıyor ve sonuçlar her yarışta farklı bir hal alıyor; puan farkları azalıyor. Bu çekişme Singapur’dan sonra Japonya’da Suzuka pistinde devam edecek. Uzak Doğu yarışlarında en çok beklenen yarış olan Japonya’da nelerin değişeceğini merakla bekliyoruz.

Leave a Reply