Çok beklediğimiz 2012 sezonu, Avustralya Grand Prix’sinin ardından hız kesmeden bir hafta sonra Malezya ile devam etti.  İki yarışın arasında bu kadar az zaman olması takımların kendilerini geliştirmelerine olanak vermedi; fakat hem pistin özellikleri hem de hava koşulları Malezya’yı Avustralya yarışından farklı kılmaya yetti bile.

Malezya bütün hafta sonu boyunca F1 dünyasını Muson yağmurlarıyla karşıladı. Araçlarını tam olarak geliştirmeye vakit bulamayan takımlar, antrenman turlarında iyi bir performans göstermeyi başardılar ve Mercedes, Redbull ve McLaren iyi bir sonuç çıkardılar. Sıralama turlarında ise, pol pozisyonu Sebastian Vettel’in olurken, onu Hamilton, Webber, Button ve Alonso takip etti.

Yarış günü de diğer günler gibi yağmurlu geçti. Starttan sonra iyi bir yere yerleşen Schumacher yine bir talihsizlikle karşılaşarak, Grosjean’la teması sonucunda geri sıralara düşmek zorunda kaldı.  Start anından itibaren etkisini gösteren sağanak yağmur, 9.turda kırmızı bayrakların ortaya çıkması ve yarışın durmasına neden oldu. Bu durum hepimize 2011 Kanada GP’sindeki uzun bekleyişi hatırlattı. Geçen seneki kadar olmasa da yine de uzun sayılabilecek bir bekleyişin ardından yarış FIA’nın kararıyla güvenlik aracı ardında devam etti. 4 tur boyunca böyle devam eden yarış, güvenlik aracının içeriye girmesiyle eski haline geri döndü ve heyecan yine doruk noktalara ulaştı.

Bu arada Button takım arkadaşı Hamilton’ı geçerek üst sıralara tırmanmaya başladı; fakat ne yazık ki bu tırmanış uzun sürmedi. Button, Karthikeyan ile yaşadığı temas sonucunda pite gelmek zorunda kaldı ve son sıralara kadar geriledi. Yarış sonrası bu durumu değerlendiren Button, suçun kendisinde olduğunu kabul etti. Pit stoplar hız kesmeden devam ederken, bu periyottan en avantajlı ayrılan pilot Fernando Alonso ve Sergio Perez oldu. Alonso ve Perez, bir anda kendilerini ilk ve ikinci sırada buldular ve herkesi şaşkınlığa uğrattılar. Bu iki pilot, yarışın bitişine kadar yerlerini kadar korumayı başardılar. Hamilton ise yarışı 3. bitirerek sezonun ikinci yarışında da podyuma çıkmayı başardı. Hamilton, yarış sonrası röportajlarda bu sefer podyuma çıkmaktan mutlu olduğunu ve 3. olarak bitirmenin Avustralya GP’nin aksine kendisini tahmin ettiğini söyledi.

Sebastian Vettel ise yarışın sonlarına doğru Karthikeyan’la temas yaşadı, geri sıralara düşerek yarışı 11. olarak, sıfır puanla bitirdi. Bu olay üzerine çok sinirlenen Sebastian Vettel’in yarış sonunda, üstü kapalı bir şekilde Karthikeyan’ı suçlaması ve hakaret etmesi, hafta sonuna damgasını vurdu ve Vettel çoğu kişi tarafından yaptığının profesyonelce bir hareket olmaması nedeniyle eleştirildi. Yarışı dördüncü bitiren Webber ise geçiş lastikleriyle hızlanmada yavaş kaldığını kabul etti ve Redbull Malezya’dan beklediği sonucu alamadı.

Bunun dışında yarışı 5. bitiren Raikkonen, takımın iddiasını ortaya koymaya devam etti ve ardından 6.’lığı alan Bruno Senna, F1 kariyerindeki en iyi pozisyonu elde etmiş oldu. Ama yarış sonunda izleyenleri en mutlu eden olay çaylak Meksikalı pilot Sergio Perez’in ikinci sırayı elde edip F1’de ilk defa podyuma çıkması oldu. Perez’in bu başarısı, gelecek yıllarda Ferrari koltuğuna oturarak Alonso’nun takım arkadaşı olabileceği söylentilerini doğrular nitelikteydi. Alonso demişken, Malezya Grand Prix’si sonucunda Alonso sayesinde iyi bir puan toplayan Ferrari, aslında hala kendisini yeteri kadar geliştirmiş değil. Alonso da yarış sonrasında verdiği demeçle, kazandıkları bu zaferin Ferrari’nin hızlı olduğu anlamına gelmediğini bir kez daha belitti. Aslında hiçbir takım gerçek anlamda iyileştirmelere başlamış değil ve takımların açıklamalarına göre araçların performansları bir sonraki yarış olan Çin GP’sinde de çok da fazla bir farklılık göstermeyecek; çünkü takım fabrikalarında yapılan güncellemelerin Uzak Doğu yarışlarına ulaşması gerçekten çok zor. Bu da demek oluyor ki,  Avrupa yarışları başlamadan, gerçek bir güncelleme göremeyeceğiz.

Leave a Reply