Olaylı Bahreyn yarışında Lotus Renault pilotları Romain Grosjean’ın müthiş birinciliğinin ve Kimi Raikkonen’in podyuma geri dönmesinin ardından Avrupa yarışlarının ilki olan İspanya Grand Prix’i yine yeni bir zaferle sonuçlandı. Her yarışta bir ilkin yaşandığı 2012 sezonunda birincinin kim olacağını tahmin etmek de epey zorlaşıyor.

Bütün takımlar Catalunya pistine yeni güncellemelerle geldi ve özellikle Ferrari, İspanya’dan önceki yarışlarda sergilediği kötü performanstan sıyrılmayı başardı. Cumartesi günü gerçekleşen sıralama turları oldukça heyecanlı geçti. Maldonado hafta sonunun konuşulacak ismi olduğunu elde ettiği hızlı turla hissettirdi. Bu turuyla pole çok yaklaşsa da Hamilton son anda iyi bir dereceyle gelip pol pozisyonunu ele geçirdi. Sıralama turlarında 1-Hamilton 2-Maldonado ve 3- Alonso sıralaması oluşurken, bu üç ismi takım eden isimler Lotus Reanult pilotları Grosjean ve Raikkonen oldu.

Pazar günü öncesinde, Hamilton’a sıralama turları sonrasında pite geri dönememesi gerekçesiyle ceza verildi ve sıralama turlarından diskalifiye edildi. Böylece Maldonado pol pozisyonuna tırmanmış oldu. Pazar günü geldiğinde ise, herkesin gözü Maldonado ve Alonso’nun üzerindeydi. Işıkların sönmesiyle, start anında Maldonado ve Alonso arasında müthiş bir mücadele başladı. Maldonado Alonso’yu epey zorlasa da, ilk viraja geldiklerinde Alonso Maldonado’yu geçerek İspanyol seyircilerini iyice coşkulandırdı. Lastiklerin çabuk aşındığı bu pistte, takımlar start anından sonra lastik ve pit stop stratejilerine odaklandılar. Pit stopların başladığı ilerleyen turlarda Schumacher Senna’ya iyice yaklaştı; fakat bu mücadele Schumacher’in Senna’ya arkadan çarpmasıyla sonlandı. Senna’nın erken fren yapacağını hesap edemeyen Schumacher bu çarpışma sonucunda Senna’yı ve kendisini çakıl havuzuna yolladı ve yarış dışı olmalarına neden oldu. Bu olay Schumacher hayranlarını bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. Yarışın ilerleyen turlarında yaptığı pit stop sonrasında Sergio Perez de yaşadığı teknik bir problem sonunca yarış dışı kaldı. Yarışa son sıradan başlayan Hamilton müthiş bir tırmanış gerçekleştirdi ve ön sıralara ilerledi. Massa ve Hamilton’ın mücadelesi yarışa keyif katan bir başka mücadeleydi. Sarı bayraklar altında mücadele eden Massa ve Vettel pitten geçme cezası alarak geriledi; fakat Vettel kısa zamanda kendisini tekrar üst sıralara taşımayı başardı.

İlk üç sıra, pit stoplarla beraber Alonso-Maldonado –Raikkonen arasında gidip geldi. Maldonado ilk pit stopunu erken yaparak birinci sırayı yükseldi; fakat ikinci pit stopu biraz uzun sürünce Alonso bu avantajdan faydalanarak birinci sırayı tekrar aldı. Herşeye rağmen hızından ödün vermeyen Maldonado üçüncü pit stoptan sonra ilk sırayı tekrar alarak birinciliği geri kazandı. Alonso 10 tur kala Maldonado’ya iyice yaklaşsa da lastiklerini korumak zorunda olması ve Raikkonen’in iyi lastiklerle arayı iyice kapatması nedeniyle mücadeleden vazgeçti. Böylece Venezuelalı pilot Maldonado F1 kariyerindeki ilk zafere müthiş bir performansla imza atmış oldu. Podyumda ise Alonso ve Raikkonen’in Maldonado’yu havaya kaldırması eğlenceli anlar yaşattı. Bu yarışın ardından şimdi sıra meşhur Monaco Grand Prix’sinde. Her yarışta birincinin değiştiği bu sezonda cadde pist Monaco’da yaşanacak olanları tahmin etmek iyice imkansız hale geliyor ama F1 takipçileri Monaco’nun müthiş heyecanı için meraklanmaya biraz daha devam edecek.

Leave a Reply