Lotus, E21 ile 2013’e Hazır

Lotus E21, ön kanat detayları.

Lotus E21, ön kanat detayları.

Lotus 2013’te yarışacağı aracı dün akşam canlı yayın ile tüm dünyaya tanıttı.

Merakla beklenen araç lansmanları Lotus ile başlamış oldu. 2013 için daha rekabetçi olmak isteyen ve eski gücüne kavuşma arzusunda olan Lotus, 2012 aracının geliştirilmiş bir versiyonu ile karşımıza çıktı.

2012 sezonunda başlarda çok ilerleme kat edemese de Abu Dhabi’de Raikkonen’in zaferiyle Lotus takımının 2013’e dair umutları artmıştı. Takım patronu Eric Boullier lansman sırasındaki konuşmasında, Raikkonen ve Grosjean’dan oluşan pilot kadrolarına da güvenini belirtirken, “Arzuladığımız şey Formula 1’de yükselip en büyük takımlardan birisi olmak, podyum ve zaferleri düzenli olarak elde edebiliyor olmak. İstekli ve açız.” şeklinde konuştu.

 

Lotus E21 arka detaylar

Lotus E21 arka detaylar

2013’te kuralların 2012 sezonuna benzemesi, E21’i  2012 aracına oldukça benzer kılsa da, detaya kaçan değişikliklerin performans anlamında E21’i oldukça güçlendirdiği belirtildi.

Teknik patron James Allison araçla ilgili,  “Bu araçta çok fazla çalışma var ve çok heyecanlı olacak. Çok fazla yeni fikir ve son yıllarda zorladığımız benzer konseptler var. Otomobilin bazı bölümleri tamamen yeniden tasarlandı, bazı bölümler ise mümkün olan en iyi hallerine getirildi ve pek çok revizyon yapıldı. Ön ve arka süspansiyon, bize daha fazla aerodinamik fırsat yaratacak şekilde revize edildi. Ön kanat ise 2009’daki kural değişiminden bu yana süre gelen tasarımın son hali ve devam niteliği taşıyor.” açıklamalarında bulundu.

 

Aracın dış görünüşünde geçen seneden farklı olarak, sponsorlarla yapılan anlaşmalar nedeniyle kırmızı renk de ön plana çıkartıldı ve aracın rengi sarı-siyah’tan çok kırmızı-siyah renklerine büründü.

Ön kanat tasarımındaki basamağı takımların çoğu gizlemeyi tercih etse de Lotus, bu basamağı gizleyecek paneli kullanmayı tercih etmedi.  Lotus, geçen sene denenmiş olan D-DRS sistemini kullanmaya bu sene de devam edeceklerini açıkladı.

Lotus E21, yandan görünüm

Lotus E21, yandan görünüm

Araçlarının hızına, performansına ve geçen seneye kıyasla daha rekabetçi olduğuna inanan Lotus takımı, aracın gerçek özelliklerinin ve rekabetçiliğinin testler başladıktan sonra ortaya çıkacağını da eklemeyi unutmadı.

 

Lotus’la başlayan araç lansmanları, hız kesmeden devam ediyor. 2013 sezonu lansmanlarla beraber şekilleniyor ve merak git gide artıyor. Biz de sezon öncesinde sizlerle lansmanlarla ilgili bilgileri paylaşıyor olacağız; fakat testlerden önce şimdilik yapılacak tek şey lansman günlerinin gelmesini beklemek. Favori takımlarla birlikte diğer takımların da lansman tarihleri ise şu şekilde:

McLaren  31 Ocak
Ferrari  1 Şubat
Force India  1 Şubat
Sauber  2 Şubat
Red Bull  3 Şubat
Mercedes  4 Şubat
Toro Rosso  4 Şubat
Caterham  5 Şubat
Williams  19 Şubat

 

 

Leave a Reply