Sezonun ilk yarışı olan, aylarca beklediğimiz Avustralya Grand Prix’sini geride bıraktık. Kış testlerinden sonra, araçların gerçek performanslarını görmeyi herkes sabırsızlıkla bekliyordu.  Takımların çoğu 2012 sezonuna iddialı başladılar, özellikle büyük takımlar Redbull’u bu sene birinci yapmamaya kararlılar. Sıralama turlarında da gördüğümüz üzere, Redbull, McLaren, Ferrari üçlüsü artık bir üçlü olmaktan çıkıyor ve Mercedes ve Lotus’un eklenmesiyle bir beşli halini almaya başlıyor gibi gözüküyor. Sıralama turlarında yaşanan en büyük şok, ilk olarak Q2’yi geçemeyen Ferrari pilotları oldu. Bu performans aslında Ferrari’nin ciddi sorunları olduğunu ortaya koyuyor. Sıralamalarda 12. ve 16. pozisyonları elde eden Alonso ve Massa, hafta sonuna kötü bir başlangıç yaptı. Bunun dışında, pol pozisyonu Lewis Hamilton’a giderken, Jenson Button ve Romain Grosjean onu takip eden isimler oldu. Michael Schumacher grideki 4. sıraya yerleşirken,  Redbull pilotları Webber ve Vettel 5. ve 6. sıradan öteye gidemediler.

Pazar günü, start heyecanıyla sezon başlamış oldu. Yarışın ilk anında müthiş bir çıkış yakalayan Mercedes pilotları 3. ve 4. sıraya yükseldiler; fakat kısa zaman sonra Vettel Rosberg’i geçti. Schumacher ise birkaç tur sonra yaşadığı vites kutusu problemi yüzünden yarışa veda etmek zorunda kaldı ve sezona şanssızlıkla başlamış oldu.  Grosjean starttan itibaren saf hız anlamında geri kalmaya başladı ve Maldonado’yla yaşadığı temas, onun da yarış dışı kalmasına neden oldu.  Bu sırada Vettel üçüncülüğe kadar yükselmiş oldu. Yarış dışı kalan bir başka pilot ise, ilk turda Webber’le temas yaşayan Nico Hülkenberg’ti.  Yarış bu olaylardan sonra sakinleşmeye başlamışken, bu sefer de Vitaly Petrov’un yaşadığı sorun sonrasında güvenlik aracının piste girmesiyle, heyecan tekrar başlamış oldu.

Güvenlik aracı periyodundan sonra Alonso, üst sıralara adım adım yaklaşmaya başladı; fakat Massa orta sıralardaki mücadeleden kurtulamadı, denge ve lastik sorunları nedeniyle gerileyen Massa, yarışın sonuna doğru Bruno Senna ile temas yaşayarak, yarışa veda etmek zorunda kaldı. Senna ise yarışı 16. bitirerek kendisini temastan sıyırmayı başardı. Ön sıralarda yarış Button’un kontrolüne geçti ve Vettel Hamilton’ı geçerek ikinci sıraya yükseldi. Bu sırada Alonso da 12.likten 5.liğe kadar büyük mücadele vererek yükselmeyi başardı. Son turlarda Williams pilotu Maldonado’nun baskısına maruz kalmasına rağmen, yarışı 5. sırada bitirdi; fakat Alonso’nun bu performansı ne kadar iyi de olsa, aracın kötü olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ferrari aracının bir Williams’la mücadele etmesi eski Formula 1 tutkunları tarafından eleştirildi ve takım olarak Ferrari de bir an önce bir şeyler yapmalarının gerektiği biliyor; fakat yaptıkları açıklamalar, aracın geliştirilmesinin Avrupa yarışlarından önce olamayacağı yönünde.  Jenson Button ise, yarışın galibi olarak sezona muhteşem bir başlangıç yaptı ve moralle başladı. Podyumda Button’a, Sebastian Vettel ve Lewis Hamilton eşlik etti; fakat 3.lük kupasını kaldırırken bile Hamilton’ın yüzündeki ifade, yerinden hiç memnun olmadığını açıkça gösteriyordu. Yarıştan sonra yaptığı açıklamalarda, bu yarış için hedefinin birincilik olduğunu söyledi. Yine de sonuç olarak, McLaren iki pilotunu da podyuma taşıyarak sezona iyi bir başlangıç yapmış oldu.  İlk yarışta ne kadar iyi olsalar da, önümüzdeki yarışlarda ne olacağını bilmiyoruz. Diğer takımların bu performanslar karşısında ne yapacağını hep beraber göreceğiz. Her şeye rağmen, bu kadar iddiali pilotların bir arada olduğu bir sezon kesinlikle kötü bir sezona olacağa benzemiyor…

Leave a Reply