Malezya GP'de start anında heyecan doruktaydı.

Malezya GP’de start anında heyecan doruktaydı.

Avustralya’dan sonra bir hafta arayla devam eden Malezya Grand Prix’si ile 2013 sezonunun ikinci yarışını gerçekleşti. Yağmurlu, sıcak ve basık havanın hakim olduğu yarışta alışılmadık olaylar yaşandı. Rekabet hız kaybetmeden devam ederken, takım içi hesaplar pilotların hırsına hırs kattı.

Vettel sıralama turlarında bir kez daha pol pozisyonunu elde ederken, Massa uzun zamandır elde edemediği kadar iyi bir bir pozisyon elde ederek ikinci sıraya yerleşti ve bir kez daha üçüncü sıraya yerleşen Alonso’nu önünde yer aldı.

Alonso 200. GP’sinde hataların kurbanı oldu

Start sırasında iyi bir kalkış yakalayan Alonso, kısa sürede Massa’yı geçerek, ilk viraja gelirken Vettel’in arkasında yer buldu. Viraja girerken frenlemede geç kalan Alonso, Vettel’in arka kanadına hafifçe dokundu ve kendi ön kanadına hasar verdi.

Alonso, kopan ön kanadı nedeniyle yarışa veda etti.

Alonso, kopan ön kanadı nedeniyle yarışa veda etti.

Yerini korumayı başaran Alonso, pite girmedi start düzlüğünde arkadan yaklaşan Webber ile mücadelesi sırasında hız yüzünden hasarlı  ön kanadı koparak aracın altına girdi. Ön kanadın kopmasıyla pist dışına sürüklenen Alonso, ilk tur sonrasında yarışa veda etti.

Olayın ardından sesler yükselmeye başladı. Alonso, hırsına yenik düştüğü için eleştirilirken, Ferrari ise Alonso’yu pite çağırmadığı, veya yeterince ısrar etmediği için eleştirildi.

Pit stoplar ilginç anlara sahne oldu

Alonso’nun yarış dışı kalmasıyla ikinciliğe yükselen Mark Webber, ön sıralarda yer buldu. Vettel, favorilerden pite ilk giren isim oldu ve şaşırtıcı şekilde oluksuz lastiğe geçiş yaptı. Sutil’in pit stopu sırasında Force India ekibinin sağ arka lastiği bir türlü çıkaramaması pit stopları geciktirdi ve hem Sutil’in hem Di Resta’nın gerilemesine neden oldu.

Redbull, pit ekibinden bir görüntü.

Redbull, pit ekibinden bir görüntü.

Başka bir ilginç olay da Hamilton’ın pit stopunda gerçekleşti. Pite girerken Mercedes’ten önce yanlışlıkla eski takımı McLaren’in pitine şöyle bir uğrayan Hamilton eğlenceli anlar yaşatttı. McLaren takımının resmi Twitter hesabından yayınlanan “İstediğin zaman uğramaktan çekinme Hamilton!” mesajı da sosyal medya takipçilerini güldürmeye yetti.

Torro Rosso pilotu Vergne, pit stop sırasında Caterham’ın araç yerinde bekleyince, Caterham pilotu Pic, pit sırasında çarpıştı ve araçların çekilmesine kadar pit yolu adeta birbirine girdi.

Uzun süre sert lastikle yarışa devam etmesi beklenen Webber, pite girerek orta hamura geçiş yaptı. Force India pilotları ikinci kez pite girdiklerinde, yine aynı sorunla karşılaştılar. Di Resta’nın piti sırasında sağ arka lastiği, kuvvetli bijonlara rağmen bir türlü söküp çıkaramayan pit ekibi, Di Resta’ya ciddi zaman kaybettirdi. Force India’dan Di Resta’nın pitte takılı kalırken, Hamilton, Raikkonen ve Button arka arkaya pite girdi. Ardından Vettel de pite girerek sert lastik taktı.

Force India’dan Sutil de pite girdiğinde tek bir lastiği çıkarmak adeta yarım dakika sürdü. Harareti engellemek için pit sırasında motorunu kapatan Sutil, pit sonrasında da garaja alınarak yarıştan çekildi. Force India, Sutil’den sonra Di Resta’yı da garaja çekerek, Malezya GP’de pit sorunlarının kurbanı oldu.

Vettel, takıma karşı gelmesi yüzünden eleştirildi.

Vettel, takıma karşı gelmesi yüzünden eleştirildi.

Takım emirleri yarışa damga vurdu

Pit stopların ardından ikinci sırada, Webber’in arkasında yer alan Vettel, telsizden yaptığı ilginç konuşma ile dikkatleri üstüne topladı. Vettel “Webber çok yavaş, önümden çekin” derken, takımın yanıtı Vettel’in umduğu gibi olmadı. Takım “Sabırlı ol Sebastian, daha yarışın diğer yarısı duruyor” şeklinde cevap vererek, şu an için takım emri uygulamayacağını belirtti. Redbull takım patronu, 2010 Türkiye GP’de yaşanan Vettel-Webber kazasının bir daha yaşanmaması için Vettel’i bu durumda arkada tutmayı tercih etti. Buna rağmen, bu olayın ardından Webber’in pite gelmesi de tartışmanın başka bir boyutu oldu. Takım emri uygulamayan ama pit stop stratejisi ile Webber’i içeri alıp Vettel’in önünü açan Redbull, yarışın ardından oldukça eleşitirildi.

Vettel’in de pite girmesiyle sıralama yine değişti; Vettel pit çıkışında Hamilton ve Rosberg’in arasında yer aldı. Sonraki turlarda ikinci sırada yer alan Button pite girdi; fakat pit sonrasında sağ lastiğinin tam olarak takılaması nedeniyle pit yolunda kaldı, yarışa arka sıralarda devam etti.

Start düzlüğünde DRS yardımıyla Hamilton’ı geçen Vettel, lider durumdaki Webber’e yaklaşmaya başladı. Webber son pit stopuna girerken, çıkışta yerini korusa da Vettel’le aradaki fark oldukça azaldı. Vettel atak yapmayı denerken, Webber çizgisini koruyarak karşı koydu.

Start düzlüğünde Vettel, Webber’e atak yaptı. Birbirilerini oldukça zorlayan pilotlar, Vettel’in dışardan gelerek öne geçmesiyle mücadeleye son verdi. Bu kritik anlar sonrasında Redbull takım patronu Vettel’e telsizden “Bu aptalcaydı,kendine gel, hadi ama!” şeklinde mesaj vererek, Vettel’in mücadelere ederek ve podyumu riske atarak, takıma karşı gelmesi karşısındaki tepkisini belirtti.

Rosberg ve Hamilton mücadele ederken.

Rosberg ve Hamilton mücadele ederken.

Yarışta bu olaylardan sonra Rosberg-Hamilton mücadelesiyle ilginç olaylar yaşanmaya devam etti . Arka düzlükte Hamilton’ı geçen ve 3.lüğe yükselen Rosberg, start düzlüğünde Hamilton’ın karşı atağıyla yerini kaybetti. Arkada kalan Rosberg, Hamilton’a göre daha hızlı olması sebebiyle telsizden “Ben daha hızlıyım, geçmeme izin verin” diyerek takımdan izin istedi. Mercedes de Redbull gibi podyumu ve puanları riske atmamak adına Rosberg’e “Negatif”  şeklinde yanıt verdi ve “Hamilton o kadar da yavaş değil, isterse arayı açabilir, kontrollü şekilde devam et” diye ekledi. Takım patronu Ross Brawn, Rosberg’e Hamilton’ın yakıt tasarrufu yaptığını ve lastik koruduğunu, eğer daha hızlı giderse durumu değerlendirebileceklerini söyledi.

Birkaç tur sonra Rosberg yine hızlı olduğunu belirtirken, Brawn bu sefer “Lütfen farkı aç ve pozisyonunu koru, araçları finish’e geçtirmeniz gerekli” şeklinde cevap verdi. Yarış sonuna kadar Hamilton yakıt tasarrufu yaparken, Rosberg de virajlarda yavaşlayarak yerini koruyarak devam etti.

Son turda pite giren Perez sıra kaybederken, Button da teknik arıza nedeniyle garaja dönerek yarışa veda etti. Olaylarla dolu yarış Vettel- Webber- Hamilton – Rosberg- Massa sıralasıyla sona erdi. Podyumda, Webber ve Vettel arasındaki gerilim kutlamayı arka planda bırakırken, Hamilton da Rosberg’e söylenenlerden habersizce üçüncülüğünü kutladı.

Webber podyumda pek de mutlu görünmedi.

Webber podyumda pek de mutlu görünmedi.

Malezya Grand Prix’de alışmamış olaylar, yarıştan çok takım emirleri konusunun konuşulmasına neden oldu. Vettel’in takım emrine karşı gelip mücadele etmesi izleyiciler tarafından alkışlanırken, oluşturduğu bu risk, takım tarafından eleştirildi ve Webber’le gerili yaşanmasına neden oldu. Bir taraftan Mercedes’te Rosberg’in Hamilton’ı geçmesine izin verilmemesi izleyicilerce eleştirilirken, biliyoruz ki takımlar her zaman kendi pilotlarının çekişmelerinden kaçınmışlardır. Mercedes takımı, Rosberg’i durdurmaktan çok daha ikinci yarışta, önemli bir puan farkı yokken Hamilton’u Rosberg’ten üstün bir konumda tutması nedeniyle eleştirildi.

Sezonun ikinci yarışı Malezya GP geride bırakılırken, bir sonraki yarış olan Çin Grand Prix’sine kadar bu konular tartışılmaya devam edilecek gibi duruyor…

Leave a Reply