Hamilton Almanya’da Kendisini Tekrar Gösterdi

Geçen sene takım emri tartışmalarının yaşandığı modern Hockenheim pisti yerine, Almanya Grand Prix’si bu sene bizi Nürburgring pistinde karşıladı. Sıra dışı bir pist olan Nürburgring’te yarışacak olan pilotlar bu durumdan bir hayli memnum görünüyorlar, özellikle çaylak pilotlar pek çok tarihi yarışa sahne olmuş bu pisti tanımak için adeta sabırsızlanıyorlardı. Hafta sonu boyunca pilotlar ve takımlar sadece tek bir şeyden şikâyetçiydi; soğuk hava. Temmuz ayının son demlerinde olmamıza karşın, Almanya, F1 dünyasını bulutlu, yağmurlu ve inanılmaz derecede soğuk bir havayla karşıladı. Bütün hafta 13- 14 derecelerde olan hava sıcaklığı, lastik ısıtmada bir takım zorlukların oluşmasına yol açtı ve pazar günü için yağmur beklentileri de kuvvetlenince takımlar pit stop ve lastik taktiklerine odaklanmakta fayda gördü.

Antrenman turlarında Redbull ve Ferrari pilotları dikkat çekerken, cumartesi günü sıralama turlarında, McLaren de sürpriz bir şekilde kendisini göstermeye başladı. Sıralama turlarında Mark Webber mükemmel bir performansla pol pozisyonunu elde etmeyi başardı. Antrenmanlarda pek de iyi bir hıza sahip olamayan Lewis Hamilton ise, son saniyelerde oldukça rekabetçi bir hızla gelerek, Sebastian Vettel’i gridin üçüncü cebine iterek ikinci oldu. Ferrari pilotu Fernando Alonso ise çabalamasına rağmen 4. sırada kaldı. Alonso’yu ise takım arkadaşı Felipe Massa ve Mercedes pilotu Nico Rosberg takip etti. Jenson Button ise gridin 7. Sırasından ileri gidemedi.

Almanya GP denilince akıllara hemen yerel pilotlar ve Alman Mercedes GP takımının neler yapabileceği geliyordu. Almanların büyük gururu Schumacher ve son şampiyon Vettel başta olmak üzere seyircilerin gözü Rosberg, Heidfeld, Sutil, Glock gibi birçok yerel pilotun üzerindeydi. Yarış start anından itibaren heyecan içinde geçti. Start anında çok iyi bir ivmeyle kalkan Hamilton bir anda kendisini birinci sırada buldu. Mark Webber ise, bir kez daha polden start almanın avantajını kullanamayarak sıra kaybetti. Yarış boyunca bütün izleyicilerin gözü ilk dört pilottaydı. Hamilton, Webber, Alonso ve Vettel’den oluşan bu dörtlü uzun turlar boyunca birbirlerinden kopmadılar ve seyircilere zaman zaman DRS kullanmadan keyifli geçişler izlettiler. İlk turlarda Alonso’ya geçilen Vettel, daha sonra spin de atarak önemli zamanlar kaybetti. Yarışın ortalarına doğru Sebastian Vettel bu dörtlüden yavaş yavaş kopmaya başladı ve kendi evinde podyuma çıkma ihtimali giderek azaldı. Öndeki üçlü ise pit stoplar yaklaştıkça, pist üstündeki rekabeti pit stop stratejilerine çevirmeye başladılar. Bütün pit stopların kritik olduğu Almanya GP’sinde galibiyet Lewis Hamilton’ın oldu ve onu podyumda ikincilikle Fernando Alonso ve üçüncülükle de Mark Webber takip etti. Son iki turda ise ekranlara Sebastian Vettel’in telsizinden değişik bir strateji talimatı geldi. Vettel’in yarış mühendisi son pit stoptan önce Vettel’e, “Massa ne yapıyorsa tersini yap, pite giriyorsa girme, pite giriyorsa gir. Onun yaptığının tersini yap!” şeklinde bir talimat verdi; fakat Vettel ikisini de yapmadı. Talimata uymayarak Massa’yla aynı anda pite girdi ve Ferrari’nin oldukça yavaş kalan pit ekibi sayesinde Massa’yı pit stopta geçerek yarışı 4. bitirdi ve Massa’ya 5.liği bıraktı. Vettel ile hayal kırıklığına uğrayan Almanları, Force India pilotu Adrian Sutil sevindirdi ve 2 pit stop stratejisi ona 6.lıkla beraber güzel puanlar getirdi.

Yarışın bitiminde F1’de kolay kolay unutulmayacak, tarihi bir olay yaşandı. Benzini bittiği için aracını garaja getiremeden kenara çekmek zorunda kalan Alonso, yanından geçen Webber’i durdurarak, onun aracına bindi. Pit alanına kadar için Alonso’yu Mark Webber taşıdı ve akıllarda ilginç görüntüler kaldı.

Formula 1, Almanya’nın ardından hız kesmeden Budapeşte’ye, Macaristan Grand Prix’sine taşınıyor. Pirelli, Hungaroring pisti için süper yumuşak ve yumuşak lastikleri tedarik ediyor. Normal pistlere kıyasla dar olan bu pistte, yere basma gücünün önemli olması bakımından lastiklerin nasıl performans göstereceği merak konusu. Lastiklerle ilgili başka bir ayrıntı da süper yumuşak ve yumuşak lastiklerin ilk defa Macaristan gibi sıcak olan bir yerde kullanılacak olması. Sıcaklığın nasıl bir etki edeceğini ve kaç pit stop yapılacağı bütün takımların uzun uzun düşündükleri bir konu. Bunun dışında Hungaroring pistinde tek DRS bölgesi kullanılması kararı alındı. FIA’nın verdiği kararla, Macaristan GP’de pilotlar DRS’i sadece start düzlüğünde kullanabilecekler.

Alonso’nun oldukça tecrübeli olduğu Hungaroring’te galibiyet kime gidecek bilinmez ama ne Hamilton ne Vettel ne Webber ne de Button hiç bir şeyden vazgeçmiş değil. Vettel iki yarıştır elde edemediği birinciliği alabilecek mi, Button ilk sıralara yeniden çıkabilecek mi ve takımlar yaptığı güncellemelerden ne ölçüde verim alacak öğrenmek için takımların fabrikaları kapatıp tatile çıkmalarından önceki son yarış olan Macaristan Grand Prix’sini bekliyoruz.

Leave a Reply