Ferrari Silverstone’da Tifosiler’in Yüzünü Güldürdü

Yeni tartışmalarla birlikte gelen Britanya GP oldukça hareketli geçti. Takımların ortaya yeni çıkan difüzör yasağı uygulamasına itirazları bir yandan, bu yasağa göre araçlarda sağlanmaya çalışılan uygun ayarlar bir yandan, bütün takımlar sürekli çalışma halindeydi. Difüzör yasağıyla araçların aerodinamisinde oluşan olumsuz etkiler ve kaybedilen downforce bütün takımlar tarafından tepkiye yol açtı. Büyük takımların patronlarına göre, sezonun ortasında böyle bir değişiklik yapılması, takımların ekonomisine balta vurmaktan başka bir şey değildi. Sonuçta, Britanya GP’sini geride bırakır bırakmaz, takımların bu çabası boşa çıkmadı ve FIA’nın yaptığı yeni açıklama ile Valencia’da uygulanan kuralların geçerli olduğuna karar verildi. Ayrıca FIA, difüzör konusunda takımlara bu sezon başka müdahalede bulunulmayacağını da açıkladı.

Gelelim sıralama turları ve yarışta yaşananlara… Silverstone pisti izleyicilere her sene olduğu gibi bu yıl da oldukça keyifli anlar yaşattı. Büyük takımların hepsi özellikle de Ferrari, Silverstone’dan oldukça umutluydu. Yeni kuralların gelmesiyle Ferrari, Britanya GP’nin onlar için adeta sezonun dönüm noktası niteliğinde olduğu açıklıyor ve buradaki güncellemelerine oldukça güveniyorlardı. Cumartesi günü sıralama turlarında Ferrari bunu tam anlamıyla gösteremedi. Pol pozisyonu Mark Webber’e giderken, 2. sıra ise Sebastian Vettel’in oldu. Redbulllar’ın ardından Alonso ve Massa 3. ve 4. sırayı alırken, Button beşincilikte kaldı. Hamilton ise Q3’te iyi bir performans gösteremeyerek 10. sırayı aldı. İngilizler için bu sonuçlar üzücü de olsa McLaren yarıştan oldukça umutluydu. Hamilton’ın birkaç yarıştan beri var olan hırsı, Silverstone’da; kendi evlerinde, galibiyete ulaşma arzusuyla birleşince beklentileri arttırıyordu. Force India pilotu Paul Di Resta da elinden geleni yaparak, evindeki yarıştan iyi puanlarla dönmek ve seyircileri mutlu etmek isteyen bir başka yerel pilottu.

Pazar günü yarışta büyük bir heyecan vardı. Webber’in polde olması ile herkes Vettel’in ikinci sırada neler yapabileceğini konuşuyordu. Startta Vettel, takım arkadaşı Webber’i geride bırakarak alışkın olduğu birinciliğe tekrar çıkmış oldu. Alonso da yarışın bu bölümünde Webber’i sıkıştırmaya başladı. Hamilton ise onunculuktan dördüncü sıradaki Massa’nın ardına kadar geldi ve heyecanlı anlar yaşattı. Yarışın başında pistte yer yer ıslak yer yer kuru zeminler bulunması nedeniyle yağmur lastiği kullanıldı. Pit stopların başlamasıyla da ortalık karıştı. Jenson Button’ın 5. sıradayken yaptığı pit stop talihsizlikle sonuçlandı. Sağ ön lastiğinin tam olarak takılamayıp pit stop çıkışında yerinden çıkması ile Button, evindeki yarışa veda etmek zorunda kaldı ve kenara çekti. Yarışın devamında McLaren için tek umut Hamilton oldu. Hamilton, pit stopların ardından yeni lastiklerini ısıtmada sorun yaşayan Alonso’yu tehdit etmeye başladı ve kısa sürede 3. sırayı ele geçirdi. Bu durum çok uzun sürmedi; çünkü lastiklerinden istediği performansı almaya başlayan Alonso, Hamilton’dan yerini geri aldı ve Redbull’lara git gide yaklaşmaya başladı. İkinci pit stoplarda Redbull’un pit ekibi pek de iyi performans gösteremedi. Sebastian Vettel’in pit stopta sorun yaşaması ile Alonso liderliği eline geçirdi.

Alonso önü açılınca, arkadaki otomobillerle arayı kusursuz bir şekilde açmaya başladı ve sorunsuzca geçen 3. pit stopun ardından bu farkı korumaya devam etti. Vettel ise 3. pit stopta izlediği taktikle Hamilton’ı geride bıraktı. Pit stopların ardından Hamilton’a benzin tasarrufu yapmasının söylenmesi büyük bir hayal kırıklığına yol açtı. Webber, tasarrufa geçen Hamilton’a kolayca yetişerek podyumu garantilemiş oldu. Massa’nın da Hamilton’a yaklaşması ile bu ikili arasında mücadele başladı. Son turlarda Vettel’e iyice yaklaşan Webber’e telsizden aradaki farkı koruması yönünde bir talimatın gelmesi ile Webber üçüncülüğe razı oldu. En hızlı turu da elde eden Fernando Alonso, sezonun ilk galibiyetine ulaşarak tifosileri sevindirdi. Vettel ve Webber de podyumun basamaklarını dolduran diğer isimler oldu. Son turun son virajlarında lastik lastiğe savaşan Hamilton ve Massa ikilisinden de Hamilton dördüncülük, Massa beşincilikle yarışı bitiren isimler oldu. Redbull takımının Webber’e telsizden verdiği talimat, yarışın ardından tartışmalara yol açtı. Geçen sene Ferrari’nin Almanya’da yaptığı takım emrini şiddetli bir şekilde eleştiren Redbull takım patronu Christian Horner, bu sefer eleştiri yağmuruna tutulan isim oldu. Horner ise Türkiye GP 2010’da yaşanan kazaya benzer bir olay yaşamak istemediklerini ve kapışmaya engel olmak zorunda olduklarını söyleyerek kendisini savundu ama kimi F1 yorumcularına göre bu talimat daha yumuşak bir şekilde, bir uyarı niteliğinde de verilebilirdi.

Britanya’dan sonra sıra şimdi geçen sene takım emri tartışmalarının gölgelediği Almanya Grand Prix’sinde. Valencia’daki kurallara geri dönülmesiyle gelen yeniden yapılan ayarlar ve hesaplamalar, hava koşulları ve lastik performansları yarışın kazananını ve kaybedenini belirleyen faktörler olacak. McLaren’in galibiyet arzusu, Redbull’un istikrarı ve Vettel’in kendi evinde zafere ulaşma isteği, Ferrari’nin yeni aerodinamik paketlerine olan güvenleri bakalım Nürburgring’te nasıl bir yarışla, ne gibi olaylarla sonuçlanacak hepimiz merakla bekliyoruz…

Leave a Reply