F1 Heyecanı Barcelona’da Devam Ediyor

Cuma günü ile birlikte sezonun beşinci ayağı olan İspanya Grand Prix’sinin ilk antrenman turları başlıyor. Bilindiği gibi, 2011 sezonu başlamadan önce yapılan kış testleri de Barcelona kentindeki Circuit de Catalunya pistinde yapılmıştı. Bazıları, testlerin gerçekleştirildiği pistte yarış yapmanın anlamsız olduğunu düşünse de birçok F1 sever, bu durumun testlerden bu yana yapılan değişikliklerin ve ilerlemelerin nasıl olduğunu açıkça görmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyor. Yine merakla beklenen bir yarış öncesinde, Türkiye Grand Prix’den bu yana neler oldu ve bizi ne gibi gelişmeler bekliyor kısaca anlatmakta fayda var.

Öncelikle Türkiye yarışından itibaren takımların hepsi, Redbull Racing takımına biraz olsun yetişebilmek için adeta ayrı bir yarış içine girmiş durumdalar. Türkiye’de görüldüğü üzere Mercedes, Ferrari ve McLaren yaptığı güncellemelerin birkaçında başarı elde etti. McLaren’in rekabetçiliği ve Ferrari’den Fernando Alonso’nun podyuma çıkması bu gelişmelerin başarısının bir göstergesi oldu. Bu takımların yanında Mercedes’i de unutmamak gerekir tabii. Mercedes’in altın çocuğu Nico Rosberg de Türkiye’de sıralama turlarında elde ettiği üçüncülükle ve yarış boyunca gösterdiği mücadele ile Mercedes’in arka planda kalmayacağının sinyallerini veriyor. Bütün bu güncellemeler elbette ki yeterli değil. İşte bu yüzden Barcelona’ya büyük küçük her takım yepyeni güncelleme ile geliyor. McLaren’in yaptığı açıklamaya göre McLaren İspanya’da 10 farklı güncelleme kullanacak, bunların bazıları gözle görülürken bazıları ise gözle görülemeyecek ince detaylar olacak. Şampiyonluk yarışında önemli yere sahip olan bu yeni değişikliklerin ne gibi sonuçlar doğuracağını hepimiz merakla bekliyoruz.

İspanya’da bütün hafta sonu güneşli ılık bir hava bekleniyor ve Pirelli yaptığı tespitler sonucunda Barcelona’ya sert hamur lastikler getirdi. Son senelere bakıldığında Circuit de Catalunya pistinde yarışa polden başlayan pilot genelde birinci olarak yarışı bitirmiş ve yarış boyunca geçişlere ve önemli sıralama değişikliklerine pek fazla rastlanmamış; fakat hepimiz biliyoruz ki 2011 sezonu kuralları ve yenilikleri bakımından diğer sezonlardan biraz farklı. Bu sezon bütün yarışlara heyecan katan pit stop stratejileri İspanya yarışına ne gibi farklılıklar getirecek bilinmez ama lastiklerin dışında hareketli arka kanatlar ve KERS sistemi de geçişleri arttıracak ve geçtiğimiz yıllardan farklı bir yarış izleyebileceğiz.

Türkiye’den sonra İspanya yarışından beklenenler ve hafta sonuna ilişkin ayrıntıların ardından bu hafta gündeme gelen bir başka gelişme ise Fernando Alonso’nun Ferrari ile sözleşmesini 2016 yılına kadar uzatması oldu. Bu gelişmelerden sonra ilerdeki yıllar için ismi Ferrari takımı ile anılan Sebastian Vettel gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Redbull Racing takımının bir parçası olmaktan çok mutlu olduğunu ve şu an için takımdan ayrılmak gibi bir niyeti olmadığını bir kez daha ifade etti. Bu açıklamasının dışında Alonso’nun 4 yıl daha uzatılan sözleşmesinin Ferrari kapılarını kapatmayacağını düşündüğünü de ekledi. Önümüzdeki yıllarda Alonso’nun yanına Sergio Perez veya Robert Kubica gibi isimlerin gelebileceği söylentiler arasında. Sözleşmelerin dışında, Avusturya GP’sinin önümüzdeki yıllarda yeniden takvime eklenebileceği konuşuluyor. Avusturya’daki pistin adı Redbull Ring olarak değiştirildi ve Sebastian Vettel ve Mark Webber Avusturya’ya küçük bir ziyarette bulundu. Anlaşılan önümüzdeki yıllarda F1 takvimine birçok pist eklenecek ve yine temennimiz ülkemizin takvimden çıkmaması yönünde.

Her gün yepyeni gelişmelerin yaşandığı Formula 1 dünyasında ülkemizin ardından yaşananlar bu şekildeydi ve şimdi Cuma günü antrenman turlarıyla başlayacak olan İspanya Grand Prix’sine gözler çevrilmiş durumda. Yepyeni gelişmelerle durmaksızın devam eden Formula 1 heyecanı, İspanya GP’si ile 22 Mayıs Pazar günü saat 15.00’te gerçekleşecek. Pazar günü ekranlarınızın başına geçmeyi unutmayın!

Leave a Reply